Járvány
SOKSZERVI GYULLADÁS: Zágrábban meghalt egy 11 éves kisfiú a koronavírus következtében
Vasárnapra virradóra a zágrábi fertőző betegségek kórházában elhunyt egy 11 éves fiú a koronavírus következtében. Halálát a Covid-19 következtében kialakult szövődmények okozták, vagyis sokszervi gyulladás következett be.
Tünetek
A horvát közszolgálati televízió jelentése szerint az elhunyt kisfiú esetében sokszervi gyulladás alakult ki (az angol rövidítés alapján PIMS; Paediatric Inflammatory Multisystem Syndrome).
A betegség kiterjedhet minden szervre, szívre, vesére, az emésztőrendszerre, neurológiai problémákat okozhatnak, és légúti gyulladásos tüneteket idézhet elő. A gyerekeknél gyakran különböző kiütések jelennek meg magas láz kíséretében.
A gyerekek ilyenkor már nem pozitívak a koronavírusra, de vérükben bizonyítottan kimutatható az antitestek jelenléte, ami megbízható jele annak, hogy átestek a betegségen.
Mi történt?
– Január 21-én, a kora délutáni órákban egy kiskorú beteget vettünk fel, magas lázzal, fejfájással és a hastáji fájdalmakkal
– mondta Goran Roić, a zágrábi gyermekkórház igazgatója a horvát Index hírportálnak nyilatkozva.
A gyermekkórházban hasi műtétet hajtottak végre, amikor leállt a kisfiú szíve, de sikerült újraéleszteni. Miután kiderült, hogy a koronavírus támadta meg, átszállították a fertőző betegségek kórházába.
Vili Beroš horvát egészségügyi miniszter az Indexnek elmondta, hogy jelentést kért a zágrábi gyermekklinikától és a fertőző kórházától is.
Ritka szövődmény
A sokszervi gyulladás, vagyis a poszt-covidos gyuladásos szindróma a koronavírus ritka szövődménye, amelyet a fertőzött gyerekek kis számánál regisztrálnak.
Az Egyesült Államokban tavaly 1659 ilyen esetről számoltak be, ebből 26 gyermek esetében következett be tragikus végkifejlet.
A Semmelweis Egyetemen novemberben regisztráltak az első ilyen esetet egy két éves kisfiúnál, aki az orvosi beavatkozásoknak köszönhetően gyógyultan távozhatott.
Azóta Magyarországon mintegy félszáz gyerek betegedett a sokszervi gyulladásban, de eddig minden gyermek felépült.
Az eddigi tanulmányok kimutatták, hogy a férfi gyermekek valamivel hajlamosabbak a szindrómára, de a százalékuk mindkét nemnél szinte azonos.
Horvátország
OMICRON: Horvátországban növekszik az új koronás megbetegedések száma
Előbb a szárazság, majd a háború és végül az árak növekedése – mindez hozzájárult ahhoz, hogy a koronavírus háttérbe szoruljon a horvát médiában, de nem csak ott, hanem egész Európában, a viccesebb kedvűek szerint “Putyin egy csapásra kiirtotta a vírust”. Egy újabb oltásra egyelőre szinte senki nem gondol, miközben csak Horvátországban már majdnem félmillió vakcinát kellett kidobni, mert lejárt a szavatosságuk.
Új koronás megbetegedések
A strandok tele vannak, a szezon jobb, mint eddig bármikor Horvátországban, ezért senki sem szívesen beszél arról, hogy a vírus netalán visszatér, pedig csütörtökök már 1148 új megbetegedést regisztráltak az egész Horvátországban.
– Ez többszörös növekedés az előző hetekhez képest, ami az Omicron-törzs két újabb alfajának, a B4-es és a B5-ös térhódítását jelenti
– nyilatkozta a Horvát Közegészségügyi Intézet epidemiológusa Iva Pem Novosel a Nova televízió esti híradójának nyilatkozva.
A legfrissebb adatok szerint az összes horvát teszt egyharmada pozitív, a legtöbb megbetegedést Split- Dalmácia megyében és a fővárosban, Zágrábban jegyezték fel, a kórházakban viszont egyelőre nyugalom van.
– Nem észleljük, hogy különösebben megnövekedett volna a betegek száma, naponta egy-két beteg érkezik, főleg idős emberek, akik más nyavalyákkal is küzdenek
– monda el a már előbb említett televíziónak Bruno Baršić, a zágrábi Dubrava kórház orvosa.
A horvát miniszterelnök arra számít, hogy a horvát közegészségügyi intézet őszre újabb vakcina beadatását javasolja majd az ország lakosságának, amely a korábbiakban sem nagyon csipkedte magát, amikor az oltás felvételérő volt szó.
Spliti vírus
A spliti Slobodna Dalmcija is foglalkozik a koronavírusos esetek számának növekedésével, aminek az az apropója, hogy éppen Split- Dalmácia megyében a legtöbb a megbetegedettek száma, a csütörtökön tesztelt 614 személy közül 304 esetben mutatták ki a vírus jelenlétét. Jelenleg 15 személyt ápolnak kórházban, egy nő pedig belehalt a szövődményekbe.
A fenti adatok azt jelentik, hogy majdnem minden második teszt esetében észlelték a vírus jelenlétét, és azt is fontos megemlíteni, hogy az új megbetegedések majdnem kétharmada sűrűn lakott környezetben, vagyis Splitben történt.
A Slobodna egy másik cikkében arra emlékeztet, hogy a B4-e és a B5-ös a rendkívül fertőző omikron legújabb alváltozata, és a jellegzetességei alapján akár azt is feltételezni lehet, hogy újabb hullámot okozhat, amely során a betegség súlyosabb lefolyású is lehet.
Zlatko Trobonjača, a fiumei egyetem immunológusa szerint a Covid-19 megbetegedés ellen a legjobb módszer továbbra is a vakcina felvétele, megfogalmazása szerint ez azonban Horvátországban stagnál, naponta csak két-három ember adatja be magának az oltás.
Az elkövetkező időben újabb hétmillió vakcina érkezik Horvátországba, miközben már 354 ezer adag oltóanyagot meg kellett semmisíteni a szavatosság lejárása miatt, és további 1,3 millió vakcinára ugyanez a sors vár, hasonló okokból kifolyólag.
-
Szerbia7 nap telt el azóta
Vučić etnikai tisztogatásról beszélt, Moszkva szerint Koszovó potenciális veszélyt jelent
-
B A Balkanac3 nap telt el azóta
Felröhögünk a dolgok állásán (Kontrapunkt ’23)
-
Szerbia3 nap telt el azóta
Vajon mire figyelmeztetett Vučić a Presevo-völggyel kapcsolatban?
-
Koszovó6 nap telt el azóta
A koszovói eseményeket követően mindenki gyászol, még Szerbia is