Bojko Boriszov bolgár miniszterelnök végre megszólalt az észak-macedón csatlakozási tárgyalások ügyében, miután Görögországot követően most Bulgária tett keresztbe Macedóniának.
Annak, hogy Bulgária nem hajlandó jóváhagyni Észak-Macedónia EU-csatlakozási tárgyalásainak kereteit, semmi köze a bolgárok makacsságához, ez egy elvi kiállás, ami az összes bolgár elvárásait tükrözi – vannak dolgok, amikbe a népünk semmiképpen sem fog beleegyezni.
Boriszov ezekkel a szavakkal törte meg a hallgatást egy héttel a macedón kollégájával, Zoran Zaevvel történt találkozója után.
Bolgár sajtóbeszámolók szerint a miniszterelnök a Szkopjével fennálló viszonyról a csütörtöki (november 19.) kormányülésen beszélt, egy nappal azután, hogy Szófia blokkolta az EU-s csatlakozási tárgyalásokat.
Ekaterina Zaharieva bolgár külügyminiszter azt mondta, hogy Bulgária történelmi és nyelvi viták miatt egyelőre nem támogatja, hogy az EU és Szokpje között elkezdődjenek a csatlakozási tárgyalások.
Boriszov “várva várt” nyilatkozatában a történtekért Észak-Macedóniára hárította a felelősséget.
Bulgária minden tőle telhetőt megtett, hogy ne legyen az az ország, amely nemet mond Észak-Macedóniának, és kereste az összes lehetséges kompromisszumot. Sajnálatos módon szkopjei barátaink nem mutatták azt, hogy elkötelezettek lennének ez ügyben. Azt gondolták, hogy a nyomásgyakorlás és a lobbizás segítségével megváltoztathatják Bulgária álláspontját. Azonban vannak olyan dolgok, amikbe a népünk semmiképpen sem fog beleegyezni.
A bolgár kormányfő arra emlékeztetett, hogy Bulgária „mindennél jobban szeretné”, hogy a szomszédai és barátai az egész nyugat-balkáni régióból az európai család tagjaivá váljanak.
Rendkívül jóindulatúak és figyelmesek voltunk a tárgyalásaink során, mindig próbáltuk elmagyarázni, hol vannak a kompromisszumaink határai
– jegyezte meg a bolgár miniszterelnök.
Véleménye szerint Bulgária kész folytatni a tárgyalásokat, de erőteljesen ellenzi a „bolgár-ellenes retorika” alkalmazását.
Az utóbbi időben Szkopje sokkal keményebb hangnemet használ, miután Bulgária azt mondta, vannak „vörös vonalak” a vitában.
Ezzel egyidőben a Boriszov által októberben kijelölt határidőt egy héttel kitolták (november 17-ig), és új napot jelöltek ki decemberben, amikor az Általános Ügyek Tanácsa legközelebb összeül.