Növekszik a migránsok száma a balkáni országokban. A migránsok általában a határok mentén torlódnak fel, például Bihácsban és Velika Kladušában, vagy a vajdasági Šidben, Magyarkanizsán és Zomborban. A szerbiai rendőrség a napokban Zomborból nem kevesebb, mint négyszáz migránst szállított át az ország déli részén lévő Preševóba. A hatóságok valószínűleg ezzel szeretnék megelőzni, hogy a bácskai városban tovább növekedjen az ellenszenv a migránsokkal szemben, miután a helyi lakosok tüntetést szerveztek a migránsok ellen, néhányat pedig állítólag bántalmaztak is.
Migránsáradat Zomborban
Zomborban két tüntetés is volt, miután az interneten elterjedt a híre, hogy a migránsok elhagyott házakba és nyaralókba törnek, vagy törhetnek be.
Először a zombori hírportál, a Sombor Portal írta meg, hogy az utóbbi hetekben jól láthatóan megszaporodott a migránsok száma a városban.
A cikk szerint a várost elözönlő migránsok nagyobb csoportokba verődve tűnnek fel, a rendőrség pedig semmit sem tesz ellenük. Oda mennek ahova akarnak, és ott alszanak, ahol akarnak.
A hírportál azt is megírta, hogy a migránsok egy része egy városszéli motelben száll meg.
Történik mindez annak ellenére, hogy a város közelében lévő Šikara erdőben a szerb hatóságok befogadó központot létesítettek.
Általában fiatal férfiakról van szó, akik a hírportál megállapítása szerint “minden bizonnyal sikeres katonai kiképzésen estek át” azokban az országokban, ahonnan érkeznek.
A zombori hírportál feltette a kérdést, hogy vajon melyik határok átjárhatósága növekedett meg, honnan van ismét ennyi migráns, és vajon legálisan tartózkodnak-e Zomborban?
A Sombor Portal szerint a legfőbb kérdés az, hogy a migránsok mikor távoznak Zomborból, mikor érezhetik a helyik lakosok ismét biztonságban magukat.
Két tüntetés
Zomborban kétszer is az utcára vonultak az emberek, és több százan demonstráltak a migránsok ellen.
A szerbiai N1 televíziónak nyilatkozott annak a Facebook-csoportnak a szervezője, amely a demonstrációt kezdeményezte.
A csoportot egy magát Mile Majskinak nevező férfi alapította, ilyen néven azonban nem található felhasználó a Facebookon. Ami nem jelenti azt, hogy az említett személy nem létezik.
Feltételezhető, hogy a helyi férfi más néven regisztrált a Facebookon, Majski család ugyanis él Zomborban.
– mondta Mile Majski, a zombori lakos a CNN partnereként számon tartott N1-nek.
A helyi rendőrség szerint novemberben nem történt semmiféle bejelentés sem verbális, sem erőszakos cselekményről.
Hivatalos közlés szerint azt viszont többen jelezték, hogy a migránsok bementek a házakba, ám a rendőrök csak egy alkalommal érték tetten őket – de nem loptak el semmit.
A Pofon Egyesület
Szemtanúk azt állítják, hogy a helyi lakosok rátámadtak a migránsokra.
– jelentette ki egy férfi, aki nemcsak a nevét nem mondta meg, hanem az arcát sem vállalta.
Egyelőre nem világos, hogy ennek az esetnek a hatására jött-e létre a “Šamar”, azaz a Pofon Egyesület, amelynek igencsak erőteljes véleménye van az esetről.
Szerintük az ilyen cselekedet “a fasizmusra hasonlít”.
– mondta Daniel, aki a Pofon Egyesületet képviselte a belgrádi N1 televízió riportjában.
Erről az oldalról is a rendőrségre mutogattak, amely a Pofon Egyesület szerint semmit sem tesz a feszültség csökkentése érdekében.
Ezek már nem az első tüntetés a migránsok ellen Zomborban.
A horvát és a magyar határhoz egyaránt közel lévő városban két évvel ezelőtt is voltak hasonló megmozdulások, de akkor nem messze a befogadó központtól, amely ma kizárólag migráns családoknak ad otthont.