Connect with us

Horvátország

Tojásdömping: vámot vetnek ki az ukrán tojásra?

Az olcsó tojás mértéktelen importja miatt nemcsak a „hazai termelés” károsul, hanem horvát források szerint húsvét előestéjén valószínűleg Horvátország lesz az egyetlen ország az északi féltekén, ahol a tojás olcsóbb lesz, a várható nagy kereslet ellenére

Avatar photo

Közzétéve:

a megjelenés dátuma:

A kép illusztráció
A kép illusztráció, az AI így képzeli el az ukrán megafarmot, ahol a sok tojás terem
Cikk meghallgatása

Dražen Katalinić, a fiumei Novi list kommentátora szerint az EU-nak többe kerül Ukrajna támogatása, mint az Osztrák–Magyar Monarchiának a háború. Ez a téma most úgy került napirendre Horvátországban, hogy kiderült: az ukrajnai tojásdömping veszélyezteti a hazai termelést.


Könyvek kedvezménnyel
A BALK nem kalapozik, csak annyit kérünk tőled, hogy könyvet rajtunk keresztül vásárolj! Te kedvezményt kapsz, és mi is jól járunk.

Könyvek kedvezménnyel, kattints ide!

Az olcsó tojás mértéktelen importja miatt nemcsak a „hazai termelés” károsul, hanem horvát források szerint húsvét előestéjén valószínűleg Horvátország lesz az egyetlen ország az északi féltekén, ahol a tojás olcsóbb lesz, a várható nagy kereslet ellenére.

Ez akkor történik, amikor alig két évvel ezelőtt a tojás volt az inflációs rekorder az árnövekedés tekintetében, most pedig minden piaci trenddel ellentétben csökkenni kezd az ára.

Csak mellékesen jegyezzük meg — némi malíciával — hogy vihetnék viszont Szerbiába, ott mostanában nagy a kereslet iránta.

A környező országok is veszélyben

Nem titok, hogy a tervezett horvátországi ukrán tulajdonú megafarmok a környező országok termelését is veszélyeztetik.

A horvát termelők már jóval húsvét előtt felfigyeltek a megnövekedett behozatalra. A Croatiastočar, a horvát állattenyésztőket tömörítő egyesület szerint a tavalyi év vége felé fokozódott az import, amelynek során Horvátország 70 százalékkal több tojást importált, mint 2023-ban.

A tojást kilogrammonként 2,24 euróért importálták, és 1,98 euróért exportálták. De a jelek szerint nemcsak a horvát baromfitenyésztőknek van elegük az Ukrajnából származó ellenőrizetlen importból, úgy tűnik ugyanis, hogy az onnan származó olcsó tojás áradata az unió többi tagállamát is aggasztja.

Az Európai Bizottság korlátozta a behozatal mennyiségét, és ha ezt a határértéket túllépik, akkor védelmi intézkedéseket, például vámokat kell aktiválni. A horvát kereskedők nyilvánvalóan eltúlozták az importot, viszont a védelmi intézkedéseket még nem foganatosították.

A horvát baromfitenyésztők ez alkalommal is megismételték, hogy komolyan aggasztja őket a két tervezett ukrán tulajdonban lévő megafarm kiépítése Horvátországban, amelyről már a horvát agrárkamara is megállapította, hogy ezek nemcsak a horvát, hanem a szlovén és osztrák baromfitenyésztést is veszélyeztetik.

Nem versenyezhetnek az ukránokkal

Az ukrán tojástermelés néhány nagy termelőre koncentrálódik, akik nagy földbirtokokkal rendelkeznek, és ez a nyersanyagbázis magyarázza a termelés nagy volumenét és az alacsonyabb költségeket.

A Croatiastočar rámutatott arra, hogy minden állattenyésztésben a takarmány a költségek több mint 60 százalékát képezi, ez a legnagyobb kiadás, az ukrán megagazdák pedig több százezer hektár felett rendelkeznek, szemben a horvát és az európai baromfitenyésztőkkel, akiknek szinte nincs földjük.

Ilyen körülmények között logikus, hogy már most is jelentős veszteséget szenvednek el a versenyben. A Croatiastočar hozzáteszi, hogy az Ukrajnából származó tojásimport pusztító hatással van erre az ágazatra. Branko Bobetić, a Croatiastočar igazgatója szerint a verseny már azzal eldőlt, hogy egész Horvátországban 2 millió tojótyúk van, miközben csak egy ukrán cég 4–5 millióval rendelkezik.

– Lényegében egész Európa nem versenyképes az ukrán termelőkkel szemben, és ezért fogadott el az Európai Bizottság egy intézkedést, amely korlátozta az Ukrajnából származó vámmentes behozatal mennyiségét. Amennyiben ezt a kvótát túllépik, védőintézkedéseknek kellene életbe lépniük, de ezt egyelőre nem látjuk. Hogy ez az ukrán tojásáradat hogyan végződik, az az Európai Bizottságtól függ. Jelenleg mindenki tiltakozik – a lengyelek, a magyarok, a románok…

– mondta Bobetić.

Minden állat egyenlő, de egyes állatok egyenlőbbek

Bár George Orwell a kommunizmus kritikájának szánta, az Állatfarm meghökkentően jól működik ma is, különösen az Európai Unióban.

A „közös európai piac” leple alatt ma már minden, ami az uniós piacra bekerült, importálható Horvátországba, illetve Kelet-Európába — még azok a termékek is, amelyeket egyes tagállamokba tilos behozni.

Állatfarm

Állatfarm mesterséges intelligencia módra

Ha nem lett volna a Horvát Fogyasztóvédelmi Szövetség, senki sem tudta volna meg, hogy 2018-ban Lengyelországból olyan almát importáltak, amelyet hússzor annyi növényvédőszerrel permeteztek, mint amennyit az uniós szabályozás engedélyez.

Svédország azonnal betiltotta a lengyel almát, de Horvátországban nem volt gond az „európai” áruval. Szóval a közös piac is feltűnően közös — csak egyesek számára „közösebb”.

Ahogy ezt maguk az európai vállalatok is elismerték, a keleti tagállamokba gyengébb minőségű árut küldenek, és például a Nutella, a Milka csokoládé és az Ariel mosópor az unió fejlett tagállamai által gyakorolt kettős mércének állít emlékművet.

Hogy milyen csodás üzleteknek lehetünk majd szemtanúi Európa újrafegyverzésének folyamán, azt el lehet képzelni!

Az olvasás folytatása

Könyvek kedvezménnyel

A BALKÁN RITMUSA

További rádiók

Meteorológia



QR Code

A cikk küldése GMail segítségével


Ehhez kattints ide

B.A. Balkanac

Balkanac

B.A. BALKANAC ÚJ KÖNYVE

Sakk

Facebook

Magyarország

Románia

Szlovákia

Szerbia

Horvátország

Bosznia-Hercegovina

7 X 7