Szerbia
Vulin emberei blokád alá vették az N1 televízió székházát
Vladimir Đukanović, a Szerb Haladó Párt parlamenti képviselője – közismert nevén Đuka – úgy reagált, hogy az N1 négy hónapja követeli az RTS blokádját, most pedig panaszkodik, amikor ő került sorra

A Szerbiai Szocialisták Mozgalmát (Pokret socijalista) vezető Aleksandar Vulin hívei blokád alá vonták az N1 televízió székházát, amivel a csatorna szerkesztéspolitikája és az általa „inspirált” diáktüntetések ellen tiltakoztak. Az esemény során körülbelül száz ember gyűlt össze a belgrádi Airport City üzletközpontnál, ahol az N1 szerkesztősége is található.
Könyvek kedvezménnyelA BALK nem kalapozik, csak annyit kérünk tőled, hogy könyvet rajtunk keresztül vásárolj! Te kedvezményt kapsz, és mi is jól járunk. Könyvek kedvezménnyel, kattints ide!
A demonstrálók két órán keresztül nem engedték be vagy ki az épület dolgozóit, miközben olyan transzparenseket tartottak a magasba, mint „Hol van a gazdátok?” és „Nem adjuk Szerbiát!”.
A dél körül kezdődött megmozduláson jelen voltak a Vulin-féle mozgalom prominens tagjai, köztük Goran Puzić egyetemi professzor, aki felszólalásában elítélte az N1-et és annak „gyűlöletkeltő” tevékenységét.
Alcímek
„Ne hagyjátok, hogy felhasználjanak benneteket”
Puzić a helyszínen nyilatkozva azt mondta, hogy a gyerekeknek az iskolapadban van a helyük, nem pedig Dragan Đilas ellenzéki pártvezető és Dragan Šolak oligarcha politikai játszmáiban.
– Kérlek titeket, ne hagyjátok, hogy eszközként használjanak benneteket! Senki sem szeret benneteket jobban, mint a szüleitek és Szerbia. Az N1 évek óta gyűlöletet szít, ezt nem tűrhetjük!
A demonstrálók között volt Predrag Vuletić, Vajdaság szociálpolitikai, demográfiai és nemi egyenlőségért felelős tartományi titkára, valamint Ivan Siler, Újvidék polgármesterének asszisztense is, aki követelte, hogy az N1 biztosítson számukra élő adásidőt, amire azonban nem került sor.
A blokád ideje alatt több környékbeli irodaház dolgozói is az N1 mellett foglaltak állást. Egyesek az épületek ablakából bekiabálva és „pfújolva” fejezték ki nemtetszésüket.
A belgrádi Airport City üzletközpontból több száz alkalmazott vonult az utcákra, és blokád alá vonta a blokádoló Vulin-párti tüntetőket, miközben a „Pumpaj, pumpaj” egyetemista jelszót skandálták.
A helyszínen fokozott rendőri jelenlét volt tapasztalható, a rendőrökhöz csatlakoztak a tömegoszlatásra felkészült különleges egységek is, de incidens végül nem történt.
Az N1 szerint Vulin áll a háttérben
Az N1 szerkesztősége elítélte a történteket, és felszólította az illetékes hatóságokat, hogy azonnal intézkedjenek a demonstrálók eltávolítása érdekében.

Aleksandar Vulin azt mondta, hogy ő nem híve semmiféle blokádnak, de azért legközelebb is elmehetnek az N1 elé
Igor Božić, a televízió programigazgatója teljes biztonsággal állította, hogy az akciót Aleksandar Vulin szervezte.
A szerb miniszterelnök-helyettes a parlament ülésén ezt nem is tagadta, amikor kijelentette, hogy csak azt kívánták megmutatni, hogy „amit az N1 csinál, az vele is megtörténhet”, és nem zárta ki, hogy párttársai ismét megjelennek az ellenzéki televízió székházánál.
A United Media, az N1 tulajdonosa közleményben reagált, amelyben hangsúlyozta: a blokád nem csupán az újságírókat, hanem a sajtószabadságot is veszélyezteti.
A hatalom reakciója: „Most miért sírtok?”
A blokádot követően a kormánypárti sajtó más nézőpontból közelítette meg az eseményeket.
Az Informer szerint az N1 „csak azt kapta vissza, amit korábban támogatott” az RTS székházának blokádja során, amikor az egyetemisták akadályozták az állami televízió munkáját.
Vladimir Đukanović, a Szerb Haladó Párt parlamenti képviselője – közismert nevén Đuka – úgy reagált, hogy az N1 négy hónapja követeli az RTS blokádját, most pedig panaszkodik, amikor ő került sorra.
– Miért reagálna a rendőrség? Hát nem szép, ha valaki blokkol, és nem enged ki? Ahogy vetettetek, úgy arattok!
– írta Đukanović a közösségi médiában.
A Szerb Haladó Párt által sztárügyvéddé tett Đuka „túlzott szókimondásáról ismert”. Az ukrajnai háború kapcsán egyszer felvetette, hogy Szerbiában is el kellene kezdeni a „nácitlanítást”, de nem sokkal később emiatt bocsánatot kért a szerb elnöktől.
A héten történt két incidens ismét rávilágított a szerb médiapiac polarizáltságára, ami jórészt annak köszönhető, hogy csakis kormánypárti csatornák kaptak frekvenciát. Mivel a politikai küzdelmek leginkább a médiatérben zajlanak, az urbánus vidékeken egyre többen nézik az N1 kábeltelevíziót.

- Szerbia7 nap telt el azóta
A Vörös Sapkások az Úttörő parkban, ezek Vučić igazi barátai
- B A Balkanac5 nap telt el azóta
Síró játék: ó, mozik, ó, emberek! (ó, béka, ó, skorpió!)
- Szerbia3 nap telt el azóta
Autó hajtott a tüntetők közé Belgrádban, három sérült
- Bosznia6 nap telt el azóta
Az ügyészség elrendelte Milorad Dodik előállítását