Connect with us

Szerbia

Vučić szerint nem lesz több lemondás, letartóztatások viszont még lehetnek

A szerb elnök interjút adott a szerbiai állami televíziónak. A beszélgetés elején ugyan megfogadta, hogy „másképp viszonyul” a csatornához, mind eddig, de a fogadalom körülbelül az első kérdésig tartott, attól kezdve az interjú fele abból állt, hogy az állami televíziót gyalázta, már számtalanodik alkalommal

Avatar photo

Közzétéve:

a megjelenés dátuma:

A szerb elnök a szerbiai állami televízió stúdiójában ismét kiélte magát az újságírón, több rohamban is alázta a csatornát
A szerb elnök a szerbiai állami televízió stúdiójában ismét kiélte magát az újságírón, több rohamban is indított ellene, és folyamatosan gyalázta a csatornát
Cikk meghallgatása

Aleksandar Vučić, a szerbiai állami televíziónak (RTS) nyilatkozva kijelentette, hogy az Újvidéki vasútállomáson történt tragédiát követően először fordult elő a szerb társadalomban, hogy két miniszter is lemondott. A szerb elnök azonban úgy nyilatkozott, hogy nem lesz több lemondás, a letartóztatások azonban folytatódhatnak. Vučić az interjú második részében diszkreditálta az újvidéki bíróságot, és megjegyezte, hogy nem könnyű olyan országot vezetni, amely független, szuverén és szabadságszerető politikát folytat. Valószínűleg ez a szlogen még a Ficóval folytatott délelőtti megbeszélés óta benne maradt.


Könyvek kedvezménnyel
A BALK nem kalapozik, csak annyit kérünk tőled, hogy könyvet rajtunk keresztül vásárolj! Te kedvezményt kapsz, és mi is jól járunk.

Könyvek kedvezménnyel, kattints ide!

Jogi fejtágítás

A szerb elnök szerint, amit az ügyészség állít, az mindaddig semmit nem jelent, amíg a bíróságok nem mondanak véleményt.

Ugyanakkor dicsérte a bevitt embereket, akik szerinte „erkölcsi és politikai értelemben rendkívül felelősségteljesen viselkedtek”, a szerb történelemben ugyanis először fordult elő, hogy „több személy, köztük két miniszter is lemondott a tisztségéről, még akkor is, ha nehéz őket közvetlenül kapcsolatba hozni az Újvidéken történtekkel.

– A pozíciójuk és az objektív felelősségük miatt, valamint az eset körülményeire való tekintettel mondtak le a tisztségükről

– jegyezte meg Vučić, aki először vonakodott attól, hogy beleszóljon a hatóságok munkájába, majd a következő mondatában már arról beszélt, hogy egyesek szerint a szerbiai ügyészség sokkal gyorsabban dolgozik, mint a francia Marseille-ben, ahol 15 év után született meg az első ítélet a 2004-es házomlás ügyében.

A Marseille-i büntetőbíróság 2019-ben 18, illetve 15 hónap felfüggesztett szabadságvesztésre, valamint fejenként 10 000 euró pénzbüntetésre ítélte az érintetteket.

A következő mondatában Vučić már úgy vélte, hogy az újvidéki letartóztatások az általa meg nem nevezett személyek szerint túl gyorsan zajlottak”, és furcsának találta, hogy a szakértői vizsgálatok ilyen rövid idő alatt befejeződtek, majd néhány mondattal később már egyenesen „irreálisnak” nevezte az újvidéki ügyészség gyorsaságát.

Ezzel kapcsolatban megemlítette a genovai Morandi-hídnál 2018. augusztus 14-én történt katasztrófát is, amely 43 ember életét követelte, háromszor annyit – tette hozzá – mint Újvidéken.

Szerinte ott több mint két évvel később kezdődtek meg az első letartóztatások, ami enyhe csúsztatás, mert már 2019 szeptemberében kilenc embert vettek őrizetbe az ügy kapcsán, de kétségtelenül ez is jóval több, mint Újvidék esetében.

A szerb elnök kitért arra is, hogy nagy tisztelője a lemondott és letartóztatott Goran Vesić közlekedési, építésügyi és infrastruktúra-fejlesztési miniszternek, valamint Jelena Tanaskovićnak, a Szerbiai Vasúti Infrastruktúra megbízott igazgatójának.

Anita Dimoskiról, aki vasútügyi kérdésekkel foglalkozott a miniszter mellett, a szerb elnök azt mondta, hogy hihetetlenül szorgalmas és jó asszony, de az ügyészség állást foglalt, így most nincs mit tenni.

Vučić szerint nem lesz több lemondás

A szerb elnök ugyan a beszélgetés elején megfogadta, hogy „másmilyen interjút ad” a szerb állami televíziónak, mint eddig, de a fogadalom körülbelül eddig tartott.

Ismét osztotta az észt a szerb elnök a szerbiai állami televízióban

Ismét osztotta az észt a szerb elnök a szerbiai állami televízióban (Screenshot)

Vučić ugyanis azzal kezdte a válaszát, hogy az ellenzéki Nova S és a szintén ellenzéki N1 televízió kishúgának nevezte az RTS-t, miután a délutáni híradóban három olyan ellenzéki összejövetelről is beszámolt, amelyeken szerinte átlagosan 45-en voltak.

Vučić ezt követően kérdőre vonta a vele interjút készítő újságírónőt, hogy az állami televízió miért nem számolt be az Informer három, név szerint is megemlített újságírónőjének zaklatásáról – mi kettőről tudtunk -, és miért nem közölték, hogy a tüntetők verték a rendőröket Újvidéken.

Informer

Kapcsolódó cikk

Az ellenség gyűrűjében

Vučić arról is beszélt, hogy a rendőrség senkit sem bánt, csak a szabad munkavégzést biztosítja (az ügyészség esetében).

A szerb elnök szerint a békés rendőrökre támadó tüntetők előre megfontolt szándékkal végrehajtott bűncselekményt követnek el, ellentétben azokkal, akiknek a letartóztatását a törvényszék elrendelte, ők ugyanis nem előre megfontolt szándékkal cselekedtek, és ennek a különbségnek a fontosságát a szerb elnök szükségesnek tartotta hangsúlyozni.

Vučić úgy fogalmazott, hogy nem lesz több lemondás, ugyanakkor „az illetékes hatóságok” folytathatják a letartóztatásokat, öt, tíz, de akár százötven embert is őrizetbe vehetnek, amennyit csak kedvük tartja, aztán majd kiderül, hogy erre mit mondanak a bíróságok.

A szerb elnök itt kitért arra, hogy egyes médiajelentések szerint az újvidéki alapbíróság egyik bírája azzal dicsekszik, hogy (korábbi) politikai aktivizmusára támaszkodva ellenzéki bűnözőket engedett szabadon. Ebben az esetben viszont már nevek említése nem történt, mint az informeres újságírónőkről szóló felhánytorgatásban.

A szerb elnök természetesen nem nevezte meg a médiát, amelytől az értesülése származik – találgathatnánk, hogy melyik lehetett, de nem akarunk -, pedig a szerb elnök szerint az ilyesmi rombolja le leginkább a szerbiai jogrendet, és ezt igencsak ki kellene vizsgálni.

Vučić elmondta, hogy Szerbia számos kihívással szembesül – ez már a szlogenek szakasza -, és megjegyezte, hogy a Szerbiára nehezedő belső és óriási külső nyomás, ami az ország független, szuverén és szabadságszerető politikája miatt hárul rá, nem könnyíti meg az ország vezetését. Az embereknek azonban nem kell aggódniuk… a többi sületlenséget nem soroljuk.

Ezt követően a szerb elnök ismételten visszatért az Informer három újságírónőjének sanyarú sorsára – ami tényleg az volt -, de aminek az előidézéséért valamelyest maga Vučić is felelős.

Ugyanakkor megvádolta a szerb állami televíziót, hogy „minden alkalommal lehetőséget teremt a hülyéknek, hogy megmutassák magukat”, mint történt ez a régi Száva-híd esetében is, de ebbe már nem mennék bele, bár az megemlítendő, hogy Šapić polgármesterhez hasonlóan ő is „náci hídnak” nevezte az építményt, amelyet csak az ezt az ideológiát követő emberek védenek.

Már csak annyit, hogy ebben az estébe hajló délutánban a szerb elnök szavaiból egyértelműen kiderült, hogy a híd lerombolásának ötlete nem Aleksandar Šapić belgrádi polgármestertől származik, hanem jó esetben éppen tőle, Aleksandar Vučićtól, rossz esetben viszont Vojislav Šešelj csetnikvajdától. Felmerült ugyanis, hogy az elbontott hidat esetleg gyaloghíddá alakítják át Zimony és a Nagy Harci Sziget (Veliko Ratno Ostrvo) között, ami Šešelj szűkebb pátriája.

Miután már régen csemegéztünk a szerb elnők interjúiban, megállapíthajuk, hogy a „nagy harci helyzet” nemigen változott, vagy inkább csak romlott, legyen bárhol is a híd.

Az olvasás folytatása

Könyvek kedvezménnyel

A BALKÁN RITMUSA

További rádiók

Meteorológia



QR Code

A cikk küldése GMail segítségével


Ehhez kattints ide

B.A. Balkanac

Balkanac

B.A. BALKANAC ÚJ KÖNYVE

Sakk

Facebook

Magyarország

Románia

Szlovákia

Szerbia

Horvátország

Bosznia-Hercegovina

7 X 7