Connect with us

Bosznia

GYŰLÖKÖDŐ RIGMUSOK: A magyarok és a bosnyákok együtt gyalázták a szerbeket

A belgrádi Mondo – amely ugyanúgy a kormányközeli üzletember, Igor Žeželj tulajdonában van, mint a Kurir – cikkében megjegyzi, hogy a magyarországi szélsőjobb nem titkolja területi igényét a Vajdaság felé, és valószínűleg ez az oka a zenicai stadionban felcsendült gyalázkodó skandálásnak

Avatar photo

Közzétéve:

a megjelenés dátuma:

Minden azzal a szép gesztussal kezdődött, hogy a magyar szurkolók molinót bontottak, amellyel azt üzenték a nem régi árvíz áldozatainak, hogy nyugodjanak békében
MAGYAR SZEKTOR: Minden azzal a szép gesztussal indult, hogy a magyar szurkolók molinót bontottak, amellyel azt üzenték a nem régi boszniai árvíz áldozatainak, hogy nyugodjanak békében (Forrás: sportsport.ba)
Cikk meghallgatása

A zenicai győzelmet igen csak beárnyékolta a magyar szurkolók viselkedése, akik a bosnyákokkal együtt skandálták az “Ubij Srbina!”, vagyis az Öld meg a szerbet! rigmust, amely a szerbellenes szurkolói körökben slágernek számít a Balkánon. A skandálást a jelek szerint a magyarok kezdték, ezt követően csatlakoztak hozzájuk a “helyi erők”. A mérkőzést a magyar válogatott 2:0-ra nyerte a “Bilino Polje” stadionban, ám a leginkább emlékezetes eseménynek nem a magyar győzelem lett, hanem a szurkolók által ismételgetett gyűlöletkeltő skandálás, amely közös nevezőre hozta a két szurkolótábort.

A magyarok kezdték?!

A mérkőzés végén a stadion azon szektorában, ahol a két válogatott drukkerei egymás mellett kaptak helyet, az ellenséges szurkolótáborok megtalálták a “közös hangot”, együtt kezdték ugyanis skandálni az “Ubij, ubij Srbina” (Öld meg a szerbet) rigmust. Bosnyák részről ebben minden bizonnyal a BHFanaticos szurkolói galeri egyes tagjai vettek részt.

Az esetről az N1 BiH hírportál számolt be, ők jelentették, hogy mindez a lelátónak azon a szakaszán történt, ahol a két válogatott szurkolói keveredtek egymással, jobban mondva egymás mellett voltak.

A magyar szurkolók korábban egy transzparenssel fejezték ki együttérzésüket a Boszniát sújtó árvizek áldozatai iránt, ami egy pillanatra reményt adott a sportszerűség és az emberség győzelmére.

Nem sokkal később azonban ez a gesztus feledésbe merült, az együttérzést ugyanis a gyűlöletkeltő primitív skandálás váltotta fel.

A mérkőzés végét követően egy kisebb boszniai csoport maradt a stadionban, akik csatlakoztak a magyar szurkolókhoz, és közösen folytatták a “Ubij Srbina” rigmus skandálását, majd egymásnak és együtt skandálták hogy “Ria, Ria, Hungaria!”, valamint hogy “Bosna, Bosna!”

Korábban a magyarokat verték

A SportBC (Sport bez cenzure, magyarul sport cenzúra nélkül) hírportál információi szerint az esti órákban, de még a meccs előtt, a zenicai főutcán dulakodás alakult ki a Pécsről érkezett mintegy 50 fős magyar szurkolói csoport és a helyi “Robijaši” (Rabok) nevű szurkolói csoport tagjai között.

A magyar szurkolók éppen egy helyi hostel felé tartottak, amikor az ottani Robijaši gang váratlanul lecsapott rájuk. A verekedés néhány percig tartott, amit követően – a hírek szerint – több magyar szurkoló orvosi segítségre szorult.

A rendőrség gyorsan a helyszínre érkezett, és sikerült szétválasztaniuk a két csoportot, vagyis megakadályozni a további erőszakos cselekményeket. A helyi hatóságok később jelentést adtak ki az incidensről, amiből azonban az nem derült ki, hogy hány személyt vettek őrizetbe a zenicai összecsapás után.

De nem csak a meccs előtt, hanem utána is volt kergetősdi, erről tanúskodik a mellékelt videó is, a jelek szerint nem mélyült el eléggé a bosnyák-magyar barátság.

A boszniai válogatott az elmúlt időben kifejezetten rossz teljesítményt mutatott, ezért valamelyest érthető, de semmiképpen sem indokolható a boszniai (bosnyák) szurkolók viselkedése, a magyar “kemény mag” ugyanakkor nem először bizonyítja “akadémiai műveltségét”.

Ha a Liechtenstein elleni mérkőzést nem számítjuk, a bosnyákok utoljára 2023. március 23-án tudtak győzelmet aratni, amikor Izlandot verték meg. Azóta 14 alkalommal léptek pályára, ezen szereplések közül 13 vereséggel és egy döntetlennel zárult, az utóbbi esetben természetesen a budapesti találkozóról van szó.

A csapatot jelenleg Sergej Barbarez irányítja, az eddigi kudarcok után még keményebb kihívások várnak az együttesre: november 16-án ugyanis a Nemzetek Ligájában Németország vendégeként lépnek pályára, három nappal később pedig Hollandiát fogadják.

Együtt énekeltek

A mérkőzésről készült felvételek tanúsítják, hogy a szurkolók együtt énekelték a gyűlöletkeltő rigmusokat, a beszámolók szerint a magyar drukkerek kezdték a skandálást, majd egyes bosnyák szurkolók is csatlakoztak hozzájuk, és olyan jelenetek alakultak ki, amelyeket “egyszerűen nem akarunk látni a sportpályákon”.

A boszniai média, beleértve az egyik legnépszerűbb sportportált, a sportsport.ba is, elítélte a történteket. A portál “Sramnim skandiranjem narušen ugled Bosne i Hercegovine” (Bosznia-Hercegovina hírnevét lerombolta a szégyenletes skandálás) címmel jelentetett meg egy cikket, amelyben részletesen foglalkozik az esettel.

A cikk szerint a mérkőzés elején még sportszerű buzdítás volt jellemző, de a találkozó vége felé a szurkolók egy része átlépte a határt. A boszniai portál azt is kiemeli, hogy a magyar szurkolók által kezdeményezett rigmusokat a boszniai szurkolók egy része is átvette, ezzel hozzájárulva az ország hírnevének rombolásához.

A portál szerint ezek a jelenetek biztosan bejárják Európát, és széleskörű elítélést váltanak ki, méghozzá teljesen jogosan.

A cikkíró hangsúlyozta, hogy az ilyen incidensek 2024-ben elfogadhatatlanok, és nincs mentség az efféle megnyilvánulásokra. Sajnálatosnak tartotta, hogy a nemzeti válogatott meccseit ilyen botrányos jelenetek árnyékolják be, és elítélte mindkét szurkolótábort, amely részt vett ebben a gyalázatos cselekedetben.

A legolvasottabbnak számító boszniai hírportál, a Klix szerint a “szégyenteli esetet a magyar és a boszniai szurkolók közösen hajtották végre, és ezáltal Bosznia-Hercegovina nem csak a pályán, hanem a lelátókon is vereséget szenvedett, amikor az ottani szurkolók csatlakoztak a magyarok skandálásához.

A Klix megjegyezte, hogy “számos bosznia-hercegovinai állampolgár, a válogatott szurkolói és a futballt nem követők is elítélték a magyarokat, és főleg a hozzájuk csatlakozott, boszniai jelképeket viselő szurkolókat”.

A liberális bosnyák portál arra az álláspontra helyezkedett, hogy miközben a politikusok nap mint nap összeveszítik a boszniai népeket, szítják a feszültséget, visszatérnek a múltba, elferdítik az igazságot és a nacionalizmus mátrixán gazdagodnak meg, legalább a sportnak kellene olyan helynek lennie, ahol a politika nem szívesen látott vendég, és ahol mindenki, aki szereti a hazáját, összefog.

A Radio Sarajevo hírportál ehhez még annyit tett hozzá, hogy egyelőre nem tudni, hogy mi volt ennek a megengedhetetlen skandálásnak a kiváltó oka.

A BHFanaticos és a szövetség

A Bosznia-Hercegovinai Labdarúgó Szövetség (NFSBIH) és a BHFanaticos szurkolói csoport közötti feszültség nem újkeletű, bosnyák részről jól láthatóan ők, illetve egyes tagjaik vettek részt az incidensben.

A feszültségek középpontjában az áll, hogy a szövetség biztonsági okokra hivatkozva gyakran korlátozza a BHFanaticos hozzáférését kedvenc lelátóhelyeikhez, és “kockázati csoportnak” minősíti őket.

A BHFanaticos a zenicai meccsen

A BHFanaticos a zenicai meccsen, ha a képeket összevetjük az első videóval, akkor könnyen megállapítható, hogy a BHFanaticos egyes tagjai segédkeztek a magyaroknak a szerbek gyalázásában

A szövetség visszautasította például a BHFanaticos korábbi kérését, hogy az olcsóbb helyeket kapják meg a lelátókon. Ez ellen a szurkolói csoport nyílt levélben tiltakozott, mivel úgy érezte, hogy a szövetség anyagi okokból kihasználja őket, miközben nem kapják meg a kellő tiszteletet és támogatást.

A viszony romlásához hozzájárult egy korábbi incidens is, amikor a boszniai szurkolók az Izrael elleni mérkőzésen kifütyülték az izraeli himnuszt, és a szövetség a történtekért nagy részben a BHFanaticost tette felelőssé, amit a szurkolói csoport igazságtalannak tartott.

A BHFanaticos ezért úgy érzi, hogy a szövetség őket használja bűnbaknak, és a biztonsági intézkedések mögött pénzügyi érdekek állnak​.

Ez az ellentét oda vezetett, hogy a BHFanaticos több alkalommal is bojkottálta a mérkőzéseket, mint például az Andorra elleni selejtezőt, ahol nem jelentek meg a lelátókon, ezzel kifejezve elégedetlenségüket a szövetség politikájával szemben​.

Mi legyen a magyarokkal?

A szerbiai média egyelőre viszonylag visszafogottan reagált az esetre, egyik-másik portál még mintha mentegetni is próbálta volna a magyar szurkolókat, a kormányhoz és a szocialistákhoz közeli Novosti az esettel kapcsolatos cikkének azt a címet adta, hogy a “bosnyákok pironkodnak szégyenükben” és a magyarokat vádolták meg.

Ugyanez a portál egy másik cikkében azt üzente a bosnyákoknak, hogy “szégyelljék magukat”, majd hozzátette, hogy a bosnyákoktól ilyesmire lehetett ugyan számítani, de “mi legyen a magyarokkal”, miközben az UEFA “szokás szerint néma marad”.

A szerb kormányzati körökhöz még inkább közel álló Informer hasonlóan írt, mint a Novosti, viszont annyival “árnyaltabban” fogalmazott, hogy a bosnyákok “mosakodnak” a botrányos zenicai skandálást követően.

A szintén kormányközeli Kurir azt jegyezte meg, hogy a bosznia-hercegovinai (itt nem bosnyák) és a magyarországi szurkolók szégyenletes viselkedésükkel “soha nem látott méretű botrányt” okoztak.

A belgrádi Mondo – amely ugyanúgy a kormányközeli üzletember Igor Žeželj tulajdonában van, mint a Kurir – cikkében megjegyzi, hogy a magyarországi szélsőjobb nem titkolja területi igényét a Vajdaság felé, és valószínűleg ez az oka a zenicai stadionban felcsendült gyalázkodó skandálásnak.

Facebook hozzászólások (kapcsold ki a sötét módot!)

Meteorológia



QR Code

A cikk küldése GMail segítségével


Ehhez kattints ide

Facebook

B.A. Balkanac

Balkanac

Magyarország

Románia

Szlovákia

7 X 7