Horvátország
Horvátország a Fitch-nél is A- osztályos
Magyarország hitelbesorolása mindhárom jelentős nemzetközi hitelminősítő intézetnél a befektetésre ajánlott kategóriában van. A Fitch, a Standard and Poor’s és a Moody’s egyaránt stabil kilátással sorolja ebbe a kategóriába, bár az értékelések között kisebb eltérések vannak, viszont 2015 óta, vagyis tíz év alatt, Horvátország – rosszabb pozícióból indulva – mindhárom hitelminősítőnél beelőzte Magyarországot
A Standard & Poor’s után a egy másik hiteleminősítő, a Fitch is az eddigi legmagasabb osztályzatot adta az országnak az A- besorolással és stabil kilátásokkal, amit Horvátországban történelmi eredményként könyveltek el, a kormány tagjai pedig kihasználták a helyzetet, hogy tovább fényezzék magukat. Andrej Plenković horvát miniszterelnök szerint ez az esemény egyértelműen azt mutatja, hogy az országot megbízható és hitelképes államként kezelik a nemzetközi színtéren. Plenković szerint az A- besorolás elérése különösen fontos eredmény, tekintettel arra, hogy az ország viszonylag rövid idő alatt tudott ilyen magas hitelminősítést elérni, figyelembe véve a globális járvány és az energiaválság okozta kihívásokat. A miniszterelnök hangsúlyozta, hogy a horvát gazdaság és a pénzügyi rendszer egyre erősebb, ami hozzájárul a nemzetközi hitelminősítő ügynökségek pozitív értékeléséhez.
Politikai stabilitás és gazdasági fejlődés
Plenković kiemelte, hogy a kormány reformjai és válságkezelési intézkedései közvetlenül hozzájárultak Horvátország hitelminősítésének növeléséhez. A politikai stabilitás és a kormány elkötelezettsége a reformok iránt alapvető szerepet játszott abban, hogy az ország elérte ezt az eredményt.
A miniszterelnök szerint Horvátország most már a „kiemelkedő hitelképességű országok szűk csoportjába” tartozik, és a következő évek politikai stabilitása tovább erősíti majd az ország gazdasági fejlődését és az életminőség javulását.
Az A- besorolás elérése nemcsak a kormány politikai céljainak elismerése, hanem egyértelmű jelzés a nemzetközi piacok számára is, hogy Horvátország megbízható partner a befektetések terén. A Fitch jelentése hangsúlyozza, hogy a horvát gazdaság erős növekedést mutat, amit az európai források gyors és hatékony felhasználása, a bérek emelkedése és az eurózónához való csatlakozás is támogat.
A Fitch hitelminősítő ügynökség több fontos tényezőt is kiemelt, amelyek hozzájárultak Horvátország hitelminősítésének emeléséhez. Az elsődlegesen serkentő tényezők között szerepel a dinamikus gazdasági növekedés, amelyet az európai uniós források gyors felhasználása támogatott. Emellett a bérek növekedése és az eurózónához való csatlakozás is erősítette az ország gazdasági alapjait.
A jelentés szerint Horvátország különösen jól teljesített az EU Helyreállítási és Ellenállóképességi Mechanizmusának forrásaiból származó pénzek felhasználásában, ami hozzájárult az ország gazdasági helyreállításához és a reformok sikeres végrehajtásához.
A Fitch szerint Horvátország a 2019-es BB+ besorolásból mára A- kategóriába lépett, ami négy szintes javulást jelent mindössze öt év alatt. A hitelminősítő ügynökség szerint Horvátország gazdasági növekedése az elkövetkező években is erős marad: a valós GDP-növekedés átlagosan 3,1% lesz a 2024–2026 közötti időszakban, ami jóval magasabb, mint az euróövezetben várható 1,3%-os növekedés.
Marko Primorac, horvát pénzügyminiszter, aki egyúttal a kormány alelnöke is, szintén nagy jelentőséget tulajdonított a Fitch hitelminősítésének.
Primorac szerint az A- besorolás elérése hosszú távú céljaik megvalósítását tükrözi, és azt mutatja, hogy Horvátország hatékonyan kezelte pénzügyeit és gazdasági politikáját. A pénzügyminiszter szerint a minősítés növekedése jelentős elismerés Horvátország számára, ami tovább javítja az ország hírnevét mind a hazai, mind a nemzetközi pénzügyi környezetben.
A magas hitelminősítés nagyobb bizalmat nyújt a külföldi és hazai befektetők számára, és hozzájárul a befektetések, a termelés, az export és a foglalkoztatás növekedéséhez. A kormány célja továbbra is a gazdasági növekedés támogatása, a költségvetési fegyelem fenntartása és az uniós források hatékony felhasználása.
Horvátország nemzetközi összehasonlításban
A horvát kormány sajtóközleménye szerint Horvátország különleges elismerésben részesült azáltal, hogy a világon egyedüli országként három hitelminősítő ügynökségnél is jelentős minősítésjavítást ért el a 2020-as járvány óta eltelt időszakban. Míg a Fitch és az S&P három szinttel növelte Horvátország hitelminősítését, a Moody’s két szinttel javította az ország besorolását.
Ez különösen figyelemre méltó annak fényében, hogy több mint 130 ország hitelminősítése kerül rendszeresen felülvizsgálatra, és egyedül Horvátország tudott ilyen jelentős javulást elérni a hitelminősítő ügynökségek értékelésében.
A horvát miniszterelnök – akárcsak a Standard & Poor’s esetében – most sem mulasztotta el, hogy nemzetközi kitekintést tegyen, és megjegyezte, hogy a Fitch-nél Horvátország hasonló minősítést kapott, mint Lettország, Lengyelország, Portugália és Spanyolország, miközben Olaszország, Görögország, Románia és Magyarország alacsonyabb osztályzattal rendelkezik.
Horvátország beelőzte Magyarországot
Magyarország hitelbesorolása 2024-ben mindhárom jelentős nemzetközi hitelminősítő intézetnél a befektetésre ajánlott kategóriában van. A Fitch, a Standard and Poor’s és a Moody’s egyaránt stabil kilátással sorolja ebbe a kategóriába, bár az értékelések között kisebb eltérések vannak, viszont 2015 óta, vagyis tíz év alatt Horvátország – rosszabb pozícióból indulva – mindhárom hitelminősítőnél beelőzte Magyarországot.
Magyarország hosszú távú adósságkötelezettségeinek besorolása a Fitch szerint BBB, stabil kilátásokkal rendelkezik. Ez azt jelzi, hogy a gazdaság megfelelő alapokon áll, bár bizonyos kihívások – mint a költségvetési hiány és a magas államadósság – továbbra is fennáll.
Magyarország 2015-ben a Fitch hitelminősítőnél BBB- besorolást kapott, ami a befektetési kategória alsó szintje. Azóta Magyarország hitelbesorolása BBB szintre javult, de nem lépte át az A kategóriát.
Ezzel szemben Horvátország 2015-ben a Fitch-nél BB besorolással rendelkezett, azaz nem-befektetési kategóriában volt. Azóta jelentős előrelépést tett, 2024-re elérte az A- besorolást, ami sokkal kedvezőbb és erősebb minősítés.
Hasonló a helyzet A Standard and Poor’s esetében is, amely szintén BBB besorolást ad Magyarországnak, stabil kilátásokkal. Ez azt jelenti, hogy a magyar gazdaságot befektetésre ajánlják, bár némi bizonytalanság továbbra is fennáll, különösen a költségvetési hiány kezelését illetően.
Magyarország 2015-ben már a befektetési kategóriában volt az S&P-nél, és azóta csak kisebb javulást ért el a BBB–ről BBB-re. Ezzel szemben Horvátország 2015-ben a spekulatív BB besorolással indult, de nagy lépésekkel feljött az A- szintre, ami kiemelkedő fejlődést jelent.
A Moody’s Magyarországot Baa2 szinten tartja, szintén stabil kilátásokkal. Ez a besorolás arra utal, hogy bár az államadósság nem csökkent az elvárt ütemben, a gazdaság stabilizálódása és a befektetések, különösen az elektromosjármű-iparban, javuló tendenciát mutatnak.
Magyarország 2015-ben a spekulatív Ba1 szinten volt, de azóta javult, és mostanra elérte a Baa2 besorolást, ami a befektetési kategória része, de még mindig nem a magasabb szinteken van.
Horvátország ugyanakkor 2015-ben rosszabb helyzetben volt a Ba2 minősítéssel, de drasztikus javulást ért el, és mostanra megszerezte az A3 besorolást, ami egy stabil és megbízható befektetési minősítést tükröz.
- Szerbia5 nap telt el azóta
Vučić leteremtette a szabadkai polgármestert, mert nem hívta meg Pásztor Bálintot a fogadására 🚂✨
- Bosznia4 nap telt el azóta
Villámár, áradás, özönvíz, Boszniában több helyütt is apokaliptikus helyzet alakult ki
- Szerbia3 nap telt el azóta
A vajdasági magyar fiatalok elhagynák Szerbiát a sorkatonai szolgálat miatt?
- B A Balkanac5 nap telt el azóta
Kelta Odüsszeia meg Mi magunk + pia a köcsögben (útirajz fecni)