Szerbia
Új koalíciós szerződés a VMSZ és a haladók között, porosodó melléklettel
A kisebbségi kérdések kapcsán bekerült a VMSZ követelései közé az is, hogy ott, ahol a nemzeti kisebbségek nyelve és írásmódja is hivatalos használatban van, az út menti táblákon a cirill betűs felirat alatt latin betűs felirat is helyet kap majd. Ez azért fontos, mert az elmúlt két évben olyan településeken, mint Magyarkanizsa, Zenta vagy akár Szabadka, kizárólag cirill nyelvű táblák jelezték a települések neveit

Hivatalosan is aláírta a koalíciós szerződést a Szerb Haladó Párttal a Vajdasági Magyar Szövetség. A dokumentum, amelyet Miloš Vučević és Pásztor Bálint láttak el kézjegyükkel, fel is került a VMSZ hivatalos honlapjára, előbb csak cirill írásmóddal szerbül, majd két napon belül magyar fordításban is. A dokumentumban szerepel például, hogy a VMSZ által delegált államtitkároknak vidéki munkához autót biztosít az állam, de részt vesznek a pénzek elosztásában és a törvények kidolgozásában is. A szerződés mellékleteiben ezeket a jogosultságokat részletezik, valamint a vajdasági úthálózatra vonatkozó felújításokat és beruházásokat is felsorolják.
Könyvek kedvezménnyelA BALK nem kalapozik, csak annyit kérünk tőled, hogy könyvet rajtunk keresztül vásárolj! Te kedvezményt kapsz, és mi is jól járunk. Könyvek kedvezménnyel, kattints ide!
Alcímek
Mik a szerződés alapelvei?
Az alapszerződésben, amelyet a két fél aláírt, kiemelik, hogy a szerződő felek egyetértenek abban, hogy támogatják a kormányt, és részt vesznek a kormány munkájában a miniszterelnök-jelölt expozéjában ismertetett programbeli célokkal összhangban. A második szakaszban viszont szerepel, hogy a kormány, a miniszterelnök-jelölt expozéjában ismertetett programbeli célok mellett a Vajdasági Magyar Szövetség programbeli prioritásainak megvalósításán is dolgozik. Ez utóbbiak a dokumentum első és második számú mellékletei.
A szerződés második számú melléklete tulajdonképpen arról szól, hogyan és milyen szerepekben vesz részt a Vajdasági Magyar Szövetség a végrehajtó hatalomban. Itt kiemelik a magyar államtitkárok jelenlétét nyolc minisztériumban. A VMSZ ezúttal sem kért és kapott saját minisztériumot.
Megjegyzik, hogy az államtitkárok részt vesznek a beruházások, projektek és költségvetési források elosztásában, a költségvetés készítésénél is, de előbb arra hívják fel a figyelmet, hogy „a minisztériumba történő biztonságos munkába járás biztosítása érdekében az államtitkárok számára biztosított a hivatali gépkocsi. Az államtitkárok akkor is kapnak hivatali gépkocsit, ha vidékre, vagyis terepi munkára mennek”.
A megkötött megállapodásban nemcsak a köztársasági kormányzati részvétel szerepel, hanem az is, hogy a „VMSZ részt vesz állami szervek területi egységeinek irányításában, a köztársasági közvállalatok és intézmények irányító testületeiben, valamint egyes független szabályozó testületek tagjainak jelölésében”, hangsúlyozva, hogy mindezt „a kormánykoalícióban való részvétel százalékos arányának megfelelően” teszi.
A VMSZ ezen felül a köztársasági parlamenti bizottságok munkájában is részt vesz. A megállapodás értelmében a VMSZ-nek továbbra is lesz képviselője az Európa Tanács parlamenti delegációjában, valamint a stabilizációs és társulási parlamenti bizottságban is. Ezeken a pozíciókon eddig Kovács Elvira volt.
Úthálózat – az öt évvel ezelőtt elfogadott lista
A koalíciós megállapodás első számú melléklete a helyi utak építésére és az első, valamint másodrendű állami utak fokozott karbantartására és felújítására vonatkozó javaslat. A dokumentum érdekessége az, hogy rögtön az elején tartalmaz egy zárójeles megjegyzést, miszerint a listát még 2019 novemberében fogadták el.
Kis utánajárással kiderül, hogy nem teljesen ugyanaz például az interneten még elérhető 2022-es koalíciós szerződés melléklete és a most elfogadotté. Az viszont látszik, hogy csaknem teljesen ugyanazokat a projekteket tartalmazza a dokumentum, sőt, utóbb kiderült, olyan utak is szerepelnek rajta, amelyek felújítását például már tavaly elvégezték.

Kapcsolódó cikk
Igaz, a mostani dokumentumban a két település közötti út hossza sem ugyanaz, mint az előző dokumentumban szereplőknek. Erre példa a Bácsgyulafalva (Telecska) és Kerény (Kljajićevo) közötti útszakasz, amelyet tavaly 6 kilométer hosszan leaszfaltoztak, de most 16 kilométer hosszan tennék ugyanezt ezen a szakaszon, csak éppen négyszer annyi pénzből.
Ami az úthálózatot illeti, ebbe a dokumentumba ezúttal a nagyobb csomópontok és fontosabb, települések közötti utak szerepelnek, így kiderül, hogy például körforgalmat építenének Csantavéren és Zentán, mindkettőt egy-egy nagy gyár közvetlen vonzáskörzetében. De kérik Temerinnél és Zentánál, valamint Magyarkanizsánál a kerülőút kiépítését.
Sajnos az eredményből levonható, hogy ezek szerint 2019 óta csak elvétve valósult meg olyan úthálózati prioritás, amelyet a VMSZ megfogalmazott.
Illegális migráció, kisebbségi kérdések
Az alapszerződés kilenc témakörre osztja a VMSZ prioritásait, ebből az egyik az illegális migráció visszaszorítása, a déli határ ellenőrzésének megerősítése. A mostani szerződésben is szerepel Vajdaság Autonóm Tartomány pénzeléséről szóló törvény elfogadása, arról azonban az elmúlt években gyakorlatilag senki sem beszél, miközben a tartomány az elvárható 7 helyett mintegy 5 százalékot kap a köztársasági költségvetésből.
Kérik továbbá a határátkelők bővítését és azok nyitvatartási idejének meghosszabbítását is, hiszen a Vajdaság északi településein lakó magyarok egyre jelentősebb hányada Magyarországon dolgozik, de még mindig Szerbiában él.
A szerződésből kiviláglik az is, hogy a VMSZ nem teljesen elégedett azzal, ahogyan az infrastrukturális beruházások eloszlása történik az országban, ezért hangsúlyozzák a szerződésben, hogy „A VMSZ érvekkel alátámasztott javaslatait figyelembe véve, az elkövetkező időszakban a Szerb Köztársaság költségvetési forrásaiból a helyi infrastrukturális projekteket nagyobb mértékben pénzelik, az állami utak kiemelt felújítási projektjei pedig a megfelelő arányban valósulnak meg Vajdaság AT területén.”
A koalíciós szerződésben most is szerepel a Szabadkai Népszínház épületének befejezésére vonatkozó szakasz, azt ugyanis még mindig nem tudták használatba venni a társulatok.
A kisebbségi kérdések kapcsán bekerült a VMSZ követelései közé az is, hogy ott, ahol a nemzeti kisebbségek nyelve és írásmódja is hivatalos használatban van, az út menti táblákon a cirill betűs felirat alatt latin betűs felirat is helyet kap majd.

Mi ez itt, Oroszország? A szerbek Presevo-völgyben kipróbált módszerei a Vajdaságban. A törekvés a Vajdaságban főleg azután erősödött fel, miután a közlekedési tárcát átvevő Goran Vesić már nem belgrádi alpolgármesterként, hanem miniszterként szolgálja a népet és az elnököt
Ez azért fontos, mert az elmúlt két évben olyan településeken, mint Magyarkanizsa, Zenta vagy akár Szabadka, kizárólag cirill nyelvű táblák jelezték a települések neveit.
Mit ér a leírt szó?
Alapvetően megállapítható, hogy a koalíciós szerződés a (kisebbségi) élet minden fontos területére kitér. Védené a jogokat, sőt, még több biztosítását szavatolná, a többségében magyarlakta településekre fókuszálva érinti a legfontosabb, már létező infrastruktúrát. Kiemelten foglalkozik a mezőgazdasággal és környezetvédelemmel, és minden leírt szóval egyet tudunk érteni, hiszen említi az erdősítés fontosságát, az öntözőrendszerek kiépítését és sorolhatnánk.

A koalíciós szerződés hat egybeeső példányban készült, ebből három-három jut mindkét félnek (Forrás: Facebook, Pásztor Bálint)
A kérdés az, hogy a leírt szó mikor valósul meg, annak eredményei mikor válnak érezhetővé.
Az ugyanis, hogy kétévente megújítják a koalíciós szerződést, és itt-ott megvalósul belőle valami, eredménynek ugyan valóban eredmény, de épp csak annyi, hogy ne lehessen azt mondani, hogy az egészet dobhatjuk a kukába, vagy éppenséggel mindenféle módosítás nélkül elfogadható négy év múlva is. Mert akkor meg azt jelentené, hogy nem valósult meg belőle semmi.

- Szerbia6 nap telt el azóta
Kizárták a „blokádoló” hallgatókat a főiskoláról
- Magyarország6 nap telt el azóta
Új kormány: Đuro Macut a miniszterelnök, a VMSZ is támogatja
- B A Balkanac5 nap telt el azóta
A jövő gyorsabban itt lesz (mint gondolnánk)
- Szerbia7 nap telt el azóta
Nagy léptekkel a putyini típusú rezsim felé