Connect with us

Szerbia

Vučić fügét mutatott Putyinnak, Szerbia is bevezeti a kötelező katonai szolgálatot

Az orosz elnök a nyilvánosság füle hallatára hívta meg Kazanyba szerb kollégáját, hogy vegyen részt a BRICS-csúcs margójára szervezett eseményeken. Az orosz elnök valószínűleg azért hozta nyilvánosan is szóba Vučić meghívását, mert a szerb elnök 10-12 napig aszalta a fiókjában a hivatalos meghívót, vagyis jócskán megvárakoztatta Putyint, tehát nem csak elutasító, hanem udvariatlan is volt: így mennek a lecsóba Szerbiában a nagy barátságok

Avatar photo

Közzétéve:

a megjelenés dátuma:

A szerb elnök azt üzente Vlagyimir Putyinnak, hogy káosz van a tizenhatosban
A szerb elnök azt üzente Vlagyimir Putyinnak, hogy káosz van a tizenhatosban (Forrás: Screenshot)
Cikk meghallgatása

Vlagyimir Putyin a volt szerbiai titkosszolgálati vezetőn, Aleksandar Vulinon keresztül, és a nyilvánosság füle hallatára hívta meg tegnap Kazanyba szerb kollégáját, hogy vegyen részt vesz a BRICS-csúcs margójára szervezett eseményeken. Az orosz elnök valószínűleg azért hozta nyilvánosan szóba Vučić meghívását, mert a szerb elnök 10-12 napig aszalta a fiókjában a hivatalos meghívót, vagyis jócskán megvárakoztatta az orosz elnököt, vagyis nem csak elutasító, hanem udvariatlan is volt: így mennek a lecsóba Szerbiában a nagy barátságok. Putyinnak valószínűleg nem tetszik, hogy (egykori) “balkáni szövetségese” a Nyugat felé kacsingat, és francia Rafale-ok beszerzésére adta a fejét, ráadásul ugyancsak a franciákkal építtetne atomerőművet, esetleg erőműveket, és nem Oroszországgal.

A szerb elnök nemet mondott

A szerb elnök – aki egy hétre a loznicai laktanyába költözött, hogy könnyebben bejárhassa a vidéket, ahova a lítiumbányát tervezik – a médián keresztül üzent vissza Vlagyimir Putyinnak, miután az nyilvánosan oroszországi látogatásra hívta meg, és feltehetően ennek okán fogadta a szinte folyamatosan oroszhonban túrázó Aleksandar Vulin szerb miniszterelnök-helyettest.

Vučić újságíróknak nyilatkozva némi hezitálás közepette elmondta, hogy körülbelül tíz nappal ezelőtt nagyon szívélyes meghívást kapott Vlagyimir Putyintól, hogy csatlakozzon a BRICS csúcstalálkozóhoz, amelyet október 22-e és 24-e között Kazanyban tartanak, hozzátette azonban, hogy akkortájt fontos külföldi vendégeket vár.

Neveket ezzel kapcsolatban nem említett, így egyelőre nem tudjuk, hogy a szerb elnök kit tart fontosabb vendégnek Putyinnál, hiszen a kínai államfő, a német kancellár és a francia elnök idén már járt Belgrádban, azt meg nem valószínűsítenénk, hogy netalán Joe Biden támolyogna el arrafelé, a pápát meg talán csak nem fogadja.

A szerb elnök mindenesetre úgy nyilatkozott, hogy erről még nem szeretne beszélni, hiszen rengeteg a látogatás és az érkezés, a szerb elnöki palota – ezt már mi jegyezzük meg – lassan olyan forgalmas, mint egy igazi repülőtér. Vučić úgy nyilatkozott, hogy majd október 10-e körül beszél arról, hogy kinek, illetve kiknek a kedvéért nem válaszolt igennel az orosz elnöknek.

Vučić egy fociműszóval magyarázta el, hogy azidőtájt mi minden vár rá: megfogalmazása szerint “ahogy a fiatalok mondják – káosz a tizenhatoson belül”.

A szerb elnök megköszönte a BRICS tagjainak és Putyin elnöknek – ilyen sorrendben – a meghívást Kazanyba, majd eldicsekedett azzal, hogy New Yorkba viszont elutazik, és már most tudja, hogy legalább hat elnökkel, és hét vagy nyolc miniszterelnökkel tárgyal az ENSZ közgyűlésén vendégeskedve, ők tizenhárman vagy tizennégyen biztosan kitesznek egy Putyint.

A szerb elnök maga próbált meg palacsintát sütni a katonáknak, de miután nem sikerült neki, inkább átment felszolgálóba

A szerb elnök maga próbált meg palacsintát sütni a katonáknak, de miután nem sikerült neki, inkább átment felszolgálóba (Forrás: szerb elnöki Instagram)

Vučić, aki igazából nem tudott elfogadható magyarázatot adni a putyini kérés elutasítására, hiszen a belgrádi Pride-ot ezen a hétvégén tartják, így ez sem lehet magyarázat. Ilyesmit persze Vučić nem mondott, azt viszont következő kifogásként megemlítette, hogy október 20-án lesz Belgrád felszabadulásának 80. évfordulója, azidőtájt számos programot tartanak, így ez is gátolja, hogy Kazanyban Putyin karjaiba vesse megát.

– Ne feledjük, hogy a Vörös Hadsereg volt az, amely nagyrészt a mi csapataink segítségével felszabadította Belgrádot, és szabadságot hozott az országunknak Oroszországgal és mindenkivel együtt, aki részt vett a felszabadításban

– mondta Vučić, aki ugyan nem vitatta el a Vörös Hadsereg érdemeit, viszont megpróbálta fölé emelni a szerb erők szerepét a nyolc évtizeddel ezelőtti hőstett végrehajtásában.

Megint szerb-horvát versengés

A szerbek – mint a Rafale-ok esetében, a szerbek megint versengenek Horvátországgal, Vučić ugyanis közölte, hogy a következő 20 napban döntés születik a kötelező katonai szolgálat esetleges helyreállításáról.

A két hónapos sorkötelezettség januári újraélesztését Horvátországban Ivan Anušić védelmi miniszter jelentette be augusztus közepén, Szerbiában ez valószínűleg meghaladja Bratislav Gašić (vagy ahogy a felolvasó pluginunk a nevét ejti: Bratyiszláv Gézik) képességeit, ezért a kérdés menedzselését Vučić vállalta magára.

A szerb elnök azt mondta, hogy ma tartanak végső megbeszéléseket az esetleges sorkatonai szolgálatról.

– Döntésünkre a következő húsz napban kell számítani, ami már a költségvetés vitájában is megmutatkozik majd. Amikor október 1-jén, 5-én vagy 10-én véget ér a költségvetés felülvizsgálata, minden kiderül

– jelentette még ki a szerb elnök, aki azt is jelezte, hogy a kötelező katonai szolgálat esetleges – szerintünk viszont már most borítékolható – visszaállításáról szóló végső döntésre a következő 20 napban kell számítani.

Ezt azért merjük ilyen bátran állítani, mert a szerb elnök annyi részletet elmondott ezzel kapcsolatban, hogy a kérdés minden vitán felül áll, a kormányzópártnak pedig megvan a masinériája ahhoz, hogy azt fogadjon el a parlamentben, amit éppen akar.

A szerb elnök egészen pontosan úgy fogalmazott, hogy bízik a pozitív döntésben, vagyis az igencsak rövid, két és fél hónapos (75 napos) sorkötelezettség helyreállításában, ami szerinte senkinek sem jelenthet problémát.

Vučić szerint ez idő alatt a besorozott személyek nem csak a “normális élethez” szükséges teljes ellátást kapják meg, hanem “nem jelentéktelen” juttatásban is részesülnek, hogy “tudjanak költeni, ha kimennek a városba”, vagyis lesz miből berúgni, de ilyesmit a szerb elnök természetesen nem feltételezett.

Vučić elnök szerint a katonaság minden férfi életében nagyon fontos tapasztalattal jár, viszont a fegyverviselést lelkiismereti okokból megtagadók – főleg akik az IT-szektorhoz tartoznak – a Katonai Műszaki Intézethez, vagy más tudományos központba kerülhetnek, a krumplipucolás vagy a palacsintasütés itt nem került szóba.

Közelről lőtték egymást

A következő egy hétig a loznicai laktanyában megszálló szerb elnök szórakoztatására hadgyakorlatot is tartottak a speciális gyalogság és még néhány egység bevonásával, a szerb elnök pedig ezt megelőzően palacsintát sütött a katonáknak, ma pedig arra emlékeztetett, hogy a hadgyakorlat gučevoi helyszínének közelében négyezer osztrák és szerb katona nyugszik. És magyar.

A szerb hadsereg szerint a gučevoi csata az első világháború egyik első lövészárokcsatájaként ismert.

A szerb elnök megnézi egy mostani lövészárok bejáratát

A szerb elnök megnézi egy mostani lövészárok bejáratát (Forrás: szerb elnöki Instagram)

A szerb és az osztrák-magyar lövészárkok nagyon kis távolságra voltak egymástól, ami bizonyos pontok magasságában öt-hét méter volt. Ez a kis távolság nem tette lehetővé a Szerbiánál sokkal erősebb osztrák-magyar gyalogsági ágyúk használatát.

Szerb értelmezés szerint a gučevoi harcok során a szerb csapatok jelentős veszteségeket szenvedtek, de így is elérték a céljukat, és közel két hónapra megbénították az osztrák-magyar hadsereget a frontnak ezen a szakaszán.

Szerző

  • Varga Szilveszter

    1989-1991: az Újvidéki Rádió munkatársa, a BBC magyar adásának és a Magyar Rádiónak a tudósítója. 1991-2000: a Magyar Rádió munkatársa, 1993-1996: a Magyar Rádió belgrádi tudósítója. 1997-2005: a Beta Hírügynökség budapesti tudósítója, 2003-2018: a Hír Televízió munkatársa, 2018-tól Aegon Prémium, megtakarítási tanácsadó, privátbankár, 2019-től a BALK főszerkesztője

    View all posts
Az olvasás folytatása


Meteorológia



QR Code

A cikk küldése GMail segítségével


Ehhez kattints ide

Facebook

B.A. Balkanac

Balkanac

Magyarország

Románia

Szlovákia

Cukorkabolt

7 X 7

×

Kövess minket a Facebookon!