Szerbia
Házkutatások, letartóztatások szerte Szerbiában – így jár, aki tiltakozni mer
Milica Ranđelović, a Demokrata Párt aktivistája – aki moderátora az Aktivizmus Facebook csoportnak – de ő maga soha nem vett részt egyetlen tüntetésen sem, nem is biztatott senkit sem a részvételre. Miután a repülőtéren előállították, hazavitték újvidéki lakásába, ahol házkutatást tartottak, majd elvették a telefonját. Egyetlen papírt nem kapott, csak annyit látott, hogy egy dokumentumon az áll: gyanúsított

A lítiumbányászatot ellenző emberek megfélemlítése és a szerb nép megtörése sokak szerint a szerb hatalom célja azzal, hogy aktivistákat állít elő, házkutatásokat tart náluk, családjuk és gyerekeik előtt bilincseli meg őket, majd mondvacsinált okokkal börtönbe csukja őket egy hónapra az illetékes ügyész indítványa alapján. Ott aztán megpróbálják megtörni őket, ezzel is példát statuálva. Az egyik szabadkai aktivistát a nagy augusztus 10-i tüntetést megelőző nap vitték be, és azóta is börtönben ül, testét már véresre marták az ágyi poloskák.
Könyvek kedvezménnyelA BALK nem kalapozik, csak annyit kérünk tőled, hogy könyvet rajtunk keresztül vásárolj! Te kedvezményt kapsz, és mi is jól járunk. Könyvek kedvezménnyel, kattints ide!
Alcímek
Hatvan embert, köztük egy várandós nőt is bekísértek
Zoran Lutovac, a Demokrata Párt (Demokrtaska stranka, DS) elnöke többször is hangsúlyozta, hogy szerinte az emberek nem azért mentek az utcára, hogy a mindennapi életet gátolják, hanem hogy a hatalom önkényének vessenek véget.
A párt szerint az elmúlt egy hónapban hatvan embert állított elő a rendőrség, ez különösen megrázott egy verseci várandós nőt. Zorana Crnojevićet azért állították elő és hallgatták ki, mert a közösségi oldalán megírta a személyes véleményét. Szerbiában úgy tűnik, már ez is az alkotmánysértés kategóriájába tartozik!
A Demokrata Párt szerint a hatalom legfőbb szándéka, hogy megtörje az egységet, és egymás ellen fordítsa a tüntetőket, akiknek viszont csak egy dolog fontos: hogy megakadályozzák a lítiumot tartalmazó jadarit bányászatát Szerbiában, és megőrizzék a környezetet.
– Ezeknek a célok minden ideológián felül kell emelkedniük, függetlenül attól, hogy valaki jobboldali vagy baloldali
– mondta Zoran Lutovac, a DS elnöke.
“Nem tartóztathatják le az egész népet”
Dragan Antić, az Ökológiai Felkelés nevet viselő szervezet aktivistája kijelentette: letartóztatása során azt érezte, hogy a rendőrök szégyellik magukat.
– Látszott az arcukon, hogy szégyellik, amit tesznek,, mert ők maguk is tudják, hogy nem követtem el bűncselekményt
– mondta Antić, majd még hozzátette:
– Nem rombolom, hanem védem az országot a Rio Tintótól és a korrupt kormánytól. Ez megfélemlítési kísérlet, de értsék meg, ha letartóztatnak, megjelenik még három vagy öt Dragan Antić. Nem tartóztathatják le az egész nemzetet.
Ezért ítélték el őket
Az aktivisták közül néhányan még most is börtönben vannak. Négyüket még az augusztus 10-i tiltakozást megelőzően tartóztatták le Szabadkán. Hárman vasárnap már szabadon távozhattak, ellenük szabálysértési eljárás indul, egyikük viszont azóta is börtönben van.
Željko Častvant és három társát azért állították elő még a nagy tüntetést megelőzően, mert a hatóságoknak információik voltak arról, hogy a Telegramon egy csoport támadást tervez a rendőrök ellen. Az ezekről a beszélgetésekről készült képernyőfelvételeket (screenshot) a szerb belügyminisztérium eljuttatta a sajtónak is.
Častvan tagadja a bűnösségét, de 30 napos elzárásra ítélték, amíg a büntetőeljárás folyamatban van. Szabadka központjában több helyen is plakátok jelentek meg, amelyeken igazságot követelnek az aktivista ügyében és szabadlábra helyezését sürgetik.
Častvan egyébként nem ismeretlen a szabadkai közvélemény számára, hiszen ő vezette néhány évvel ezelőtt a migránsellenes tüntetést a szabadkai Makkhetesen, de több alkalommal felszólalt a befogadóközpont azonnali bezárása mellett is.
Marko Pantić, azoknak az aktivistáknak az ügyvédje, akiket a tüntetést követő napon állítottak elő a belgrádi vasútállomáson, azt nyilatkozta, hogy gyorsított eljárásban illetlen, durva és szemtelen viselkedésért ítélték el őket, nem pedig azért, mert lezárták a pályaudvart.
Ebben az esetben szigorúbb a büntetés. Az ítéletben az áll, hogy a kormányközeli Informer bulvárlap újságírónőjének szendvicset tömködtek a szájába és hangosan szidalmazták.
Az ilyen gyorsított eljárásban történő döntések esetében a végrehajtás azonnal megkezdődik, ezért szállították az érintetteket börtönbe, s csak ezután lehetett fellebbezni, hisz az ítélet nem jogerős.
“Az alkotmányos rend veszélyeztetése”
Milica Ranđelović, a Demokrata Párt aktivistája, aki egyébként kúlai származású, a belgrádi repülőtéren “került rendőrkézre”, vagyis ott hallgatták ki, mint mondták, azért, mert “erőszakos cselekedeteivel veszélyeztette az alkotmányos rendet”.
Kiderült, hogy Ranđelović a moderátora az Aktivizmus (Aktivizam) csoportnak, amely több mint 21.000 tagot számlál, és amelyen információkat osztottak meg a lítiumellenes tüntetések helyszíneivel és időpontjaival kapcsolatban.

Aktivizmus: a tűz őrzői (Forrás: Facebook)
Ő maga soha nem vett részt egyetlen tüntetésen sem, nem is biztatott senkit sem a részvételre. Miután a repülőtéren letartóztatták, hazavitték újvidéki lakásába, ahol házkutatást tartottak, majd elvették a telefonját. Egyetlen papírt nem kapott, csak annyit látott, hogy egy dokumentumon az áll: gyanúsított.
Azt, hogy pontosan hány embert állított elő Ivica Dačić rendőrsége, nem tudni. Újságírók kérdésére ennek kapcsán nem válaszolt a belügyminisztérium. Annyit tudni, hogy hasonlóan járt egy verseci várandós nő is, aki nem volt aktív a tüntetéseken, hiszen kisbabát vár.
Ezzel szemben emberi jogi aktivisták azt mondják, hogy egyszerű mozgalmi emberek előállításával és felelősségre vonásával, a rendőrök tulajdonképpen a szabad véleménynyilvánítást és a gyülekezési szabadságot veszélyeztetik, ezek ellen indítottak támadást.
Az alkotmányos rend veszélyeztetésének indokát arra használja fel a szerbiai kormányzat, hogy megfélemlítse az egyszerű embereket, és visszavonulásra késztesse őket.
– A hatóságok számos büntető- és szabálysértési eljárást indítottak a lítiumellenes tüntetések résztvevői ellen, ezzel szeretnék rábírni az embereket, hogy feladják, és hagyják abba a tiltakozásokat
– nyilatkozta a Vreme című lapnak Predrag Voštinić, a valjevói Helyi Front (Lokalni Front) aktivistája, miután a valjevóiak is attól tartanak, hogy felkerülnek a bányászati térképre.
– Gyakran használjuk a megfélemlítés kifejezést, de úgy gondolom, hogy amikor arról beszélünk, hogy a jelenlegi rezsim hogyan viszonyul az aktivistákhoz és ellenzékhez, van egy megfelelőbb szó: ez a zsarolás. Ezzel akarják elérni, hogy idővel mindenről lemondjunk, és ne csináljunk forradalmat
– mondta Voštinić a Vreme hetilapnak adott interjújában. Hozzátette, a módszer célja, hogy egy idő után feladja az ember, mert belefárad az aktivizmusba, amely számára és a környezete számára is túlságosan kimerítő lesz, mind anyagilag, mind fizikailag, mind érzelmileg.
A belügyminisztérium hallgat
A belügyminiszter, egyben kormányalelnök Ivica Dačić kizárólag csak a vasútállomás lezárását követő napon beszélt arról, hogy összesen 14 személyt állítottak elő, mert fennállt az alapos gyanú, hogy bűncselekményeket követtek el.

Ivica Dačić, a Szerbiai Szocialista Párt, illetve Slobodan Milošević dundi szóvivője a főnök letartóztatásának napjaiban, vagyis a kétezres évek legelején (Forrás: YouTube, Screenshot)
Az aktivisták szerint azonban letartóztatások előtte is voltak, és azt követően is folytatódtak, így pontosan nem tudni, hogy hány embert fogtak le, vagy hívtak be “informatív beszélgetésre” a lítiumellenes tüntetések miatt.
Az alkotmányos rend megsértéséért vagyis az alkotmányos rend elleni erőszakos tevékenységért egyébként hat hónaptól öt évig terjedő börtönbüntetést is kaphat az, akit emiatt ítélnek el.
Jogászok szerint azonban az aktivisták esetében egyáltalán nem az a cél, hogy ítéleteket hozzanak ellenük, hanem hogy folyamatosan zaklassák és megtörjék őket, ezáltal pedig a többiekben félelmet keltsenek, mondván: ha aktivizmusra adod a fejed, akkor így jársz.
Oroszországból érkezett a „jószándékú figyelmeztetés”
Az augusztus 10-i, nagy belgrádi tüntetés előtti napon Aleksandar Vučić szerb államfő azt mondta, hogy „az orosz biztonsági szolgálatok arra figyelmeztettek, hogy tömeges zavargásokra készülnek Szerbiában, amelyek végső célja a puccs, és az ország vezetésének megdöntése”. Vučić a Nyugatot és a térség országait vádolta a tüntetések támogatásával.
Az orosz külügyminisztérium szóvivője augusztus 8-án beszélt arról, hogy Szerbiában bizonyos erők a meglévő hatalom meggyengítésére készülnek.
A Kremlhez közel álló Aleksandar Vulin szerb miniszterelnök-helyettes később Moszkvában köszönetet mondott az orosz biztonsági struktúráknak a szerbiai „puccskísérletre való figyelmeztetésért”.
A Szerbiai Környezetvédelmi Szervezetek Szövetsége által szervezett demonstráció – vagyis az augusztus 10-i belgrádi tüntetés szervezői cáfolták a szerb elnök állításait, miszerint külföldi titkosszolgálatok támogatását élvezik, és hogy a belgrádi tüntetések célja a „kormány megdöntése”: határozottan állítják, hogy a szerbiai lítiumbányászat betiltása az egyetlen követelésük.

- Románia6 nap telt el azóta
Öngólok, avagy ki menti meg a Mentsétek meg Romániát a dilletantizmustól?
- Horvátország7 nap telt el azóta
Decemberben jön a kötelező katonai szolgálat Horvátországban
- Bosznia7 nap telt el azóta
Újabb cég lobbizik Dodiknak az Egyesült Államokban
- Szerbia6 nap telt el azóta
Piszkos energia: Szerbia szénnel csinálja az áramot