Szerbia
Szerbiai csiki-csuki, hármat kiengedtek, egyet lecsuktak, plusz az Informer
Dragan J. Vučićević, az Informer főszerkesztője szerint a legfőbb szerbiai ellenzéki vezető és a legnagyobb szerbiai ellenzéki médiamágnás “meg akarja erőszakolni Szerbiát”, egyesek közülük, illetve a híveik közül le akarják zárni a belgrádi Nikola Tesla repülőteret, blokkolni akarják a fizetőkapukat a Belgrádból kivezető autópályákon, de blokkolnák Szerbia északi – vagyis magyarországi – határát is, miközben az Informer szerkesztőségének felgyújtásával fenyegetődznek
A hétvégi szerbiai, pontosabban belgrádi tiltakozó nagygyűlést követő letartóztatások után szabadon engedték azt a három környezetvédelmi aktivistát, akiket “gyorsított eljárással” negyven, illetve harminc-harminc nap börtönre ítéltek, de a “jogi harc” folytatódik. A legújabb fejlemények szerint a bíróság hatályon kívül helyezte az eredeti ítéleteket, és az aktivistákat szabadon engedték, de ügyüket újratárgyalják. Az aktivistákat, Ivan Bjelićet, Nikola Ristićet és Jevđenije Dimitrijevićet a közrend megzavarása miatt ítélték el, de szabadon engedték őket, miután ügyvédjük szerint fellebbezést nyújtottak be a belgrádi szabálysértési bírósághoz, ami az ítéletek hatályon kívül helyezéséhez vezetett.
Ki mivel etet Szerbiában?
Az ítéleteket a szokásos jogi procedúra nélkül, gyorsított eljárásban hozták meg, szinte “rögtönítélő” módon, viszont továbbra sem világos, hogy a vádak magából a vasúti blokádból vagy az Informer újságíróját érintő incidensből erednek-e, miután Aleksandar Vučić szerb elnök azzal vádolta meg az aktivistákat, hogy erőszakkal akartak egy szendvicset egy kormánypárti újságírónő szájába dugni, amire ugyan történt kísérlet, de a mozdulat nem fejeződött be.
A jelenet mindenképpen elítélésre szorul, ugyanakkor megjegyzendő, hogy a cselekmény minden bizonnyal azért esett ennyire szigorú elbírálás alá, mert a szerb elnök kedvenc lapjának az újságírónőjéről van szó.
A “független” & ellenzéki médiában ezzel kapcsolatban több olyan esetre történt utalás, amikor általában ismeretlenül maradt, vagyis nem szankcionált elkövetők munkaközben akadályozták vagy fenyegették meg az abba a táborba tartozó újságírókat.
Figyelemre méltó, hogy nincs olyan videofelvétel, amely szerint a három elítélt egyike, Jevđenije Dimitrijević érintett lenne az incidensben, ami kérdésessé teszi a letartóztatását; őt feltehetően azért vették őrizetbe, mert a kora reggeli razzia során emelt hangon kérte a rendőröket, hogy ne lökdössék.
A legigazibb szerb udvari médiának számító Informer azzal reagált a három aktivista kiengedésére, hogy a bíróság megszüntette a Dragan Đilas ellenzéki vezető (a Szabadság és Igazságosság Pártjának elnöke) és a Dragan Šolak ellenzéki médiamágnás “erőszakoskodó huligánjaival” szemben hozott ítéletet, akik zaklatták az Informer újságírónőjét. Az Informer szerint ez a skandalumok skandaluma.
A paradicsomkaró miatt csukták le
Az aktivisták jogi kihívásai folytatódnak, miután ügyüket visszautalták az elsőfokú bíróságnak. Ugyanakkor harminc nap előzetesbe helyeztek egy vidéki mozgalmi embert, az užicei Milovan Petrovićot, mert egy beszédében állítólag Szerbia alkotmányos rendjének megdöntésére szólított fel, vagyis “verbális deliktumot” követett el.
Az užicei bíróság közleményében az olvasható, hogy az előzetes eljárási bíró határozatban rendelte el Milovanović legfeljebb 30 napos előzetes letartóztatását, mert “alapos a gyanú”, hogy ő követte el a bűncselekményt, amellyel az alkotmányos rend erőszakos megváltoztatására szólított fel.
Kapcsolódó cikk
Gyorsított eljárással kapott börtönbüntetést három környezetvédelmi aktivista Szerbiában
Petrovićot – aki civilben vegyészmérnök – erőszakra való felbujtással és a közbiztonság veszélyeztetése miatt hat hónaptól öt évig terjedő börtönbüntetésre ítélhetik.
Az előzetes eljárási bíró szerint azért rendelték el az őrizetét, mert a körülmények „azt jelzik, hogy a gyanúsított, ha szabadlábra kerülne, rövid időn belül elkövethetné a bűncselekményt”.
Az užicei legfelsőbb bíróság szerint a gyanúsított beszédet mondott az užicei városháza előtt tartott nemrégi tüntetésen, amelyen egy nagyszabású, háromszázezres demonstráció megtartására szólított fel Belgrádban, amely erőszakkal megváltoztatná Szerbia alkotmányos rendjét és megdöntené a legmagasabb állami hatóságokat, amiről az ügyészség szerint hang- és képfelvételek is tanúskodnak.
Petrović arról ismert, hogy Facebook-oldalán kritizált mindent, ami a környezet veszélyeztetésével kapcsolatos; említett beszédében pedig arra emlékeztetett, hogy ott már semmi sem nő, ahol a Rio Tinto megjelent.
A szerb vezetésre utalva megjegyezte, hogy “ha ennek a bandának sikerül bányát nyitnia ebben az országban, akkor mindannyiunknak vége, nem tudom, mi nem világos ebben?” Ezzel kapcsolatban kifejtette, hogy egy drogkartell szállta meg Szerbiát, ezzel a gazemberrel az élén, aki megöli a gyerekeinket, hogyan nem érti meg ezt a szerb nemzet?
Petrović megjegyezte még, hogy a szerb nép évek óta csak vonulgat, de a sétával semmit nem nyert, ezért azt tanácsolta honfitársainak, hogy vágják és élesítsék a galagonyabotokat, kellenek majd azok (karónak) a paradicsom mellé.
Olimpikonok a lítium árnyékában
A lítiumbányászat elleni közhangulat a szerb olimpikonok belgrádi fogadóünnepségén is megmutatkozott, amelyet követően a rendőrök ismét bevittek néhány – ezúttal egyértelműen ellenzéki – aktivistát.
A bevett szokás szerint a szerb sportolók ezúttal is a belgrádi közgyűlés épületének erkélyéről üdvözölték a köszöntésükre összegyűlt tömeget, amely a “Rio Tinto, mars ki Szerbiából” (Rio Tinto marš iz Srbije, marš iz Srbije) rigmust skandálta, és olyan prominens személyiségek, mint Đoković, szolidaritásuk jeléül felemelték a kezüket.
Vagy legalábbis ezt vélte kiolvasni a jelenetből az ellenzéki és független média egy része; mindenesetre a számtalan telefonnal rögzített pillanat gyorsan terjedt az interneten, “tükrözve a Rio Tinto terveivel szembeni széles körű ellenállást”.
A Danas ellenzéki hírportál talált egy ügyvédet, aki azt mondta, hogy az Indulj-változtass (Kreni-promeni) csoport a “Nem fogtok ásni (bányászni)”, vagyis a Nećete kopati! transzparens kitűzésével, és a fent idézett szlogen ismételgetésével nem követett el bűncselekményt.
Nikola Lakić ügyvéd szerint a rendőrök nem a törvények értelmében, hanem Aleksandar Vučić akarata alapján jártak el, aki minden erejével diktatúra bevezetésére törekszik Szerbiában, és a Rio Tinto legnagyobb lobbistájaként külföldi cégek érdekeit védi a szerb állampolgárok kárára”.
- Szerbia3 nap telt el azóta
Vučić fügét mutatott Putyinnak, Szerbia is bevezeti a kötelező katonai szolgálatot
- Szerbia2 nap telt el azóta
Vučić tagadja, hogy nemet mondott Putyinnak, telefonon majd megbeszélik
- Horvátország2 nap telt el azóta
Drágul a gáz és az áram, de mérsékelten
- Montenegró4 nap telt el azóta
Önkormányzati választások, a szerbek ismét királycsinálók lehetnek Montenegróban?