Szerbia
Gyorsított eljárással kapott börtönbüntetést három környezetvédelmi aktivista Szerbiában
A kora délutáni órákban az aktivisták ügyvédje, Aleksandar Petrović közölte, már túl vannak a tárgyaláson is: Ivan Bjelić 40 nap börtönbüntetést, Nikola Ristić és Jevđenije Dimitrijević 30 nap letöltendő börtönbüntetést kapott a közrend megzavarása miatt. A jelenlévőknek meggyőződése, hogy nem véletlenül ezeket az embereket tartóztatták le, hiszen ők voltak a legaktívabbak a tüntetés szervezése során
Miután a tüntetők egy csoportja a belgrádi Gazella-híd (Gazela) felé vette az irányt, a másik csoport pedig lezárta a prokopi és az újbelgrádi pályaudvart, az éjszaka rendőri beavatkozás nélkül telt a szerb fővárosban. A kora reggeli órákban aztán megjelent a szerb rendőrség speciális egysége a két pályaudvaron, mintegy kétszázan, majd szorosan körbevéve a tüntetőket, eltávolították őket a sínekről. Több aktivistát le is tartóztattak, mert nem voltak hajlandók lemenni a sínekről. Incidens nem történt, erőszakot a belügyminiszter szerint nem alkalmaztak, senki sem sérült meg. Közben Aleksandar Vučić államfő szerint azok, akik valóban aggódnak, nem voltak a tüntetésen, őket azonban személyesen keresi meg, és nem nagygyűlés – vagy mint a tüntetők fogalmaztak – utazó cirkusz által. A kormány és a szerb belügy szerint 27 ezren, a szervezők szerint 119 ezren voltak a szombat esti környezetvédelmi nagygyűlésen, de vannak más számok is.
Rendőrök a síneken
Az N1 arról tudósított, hogy a rendőrség kora reggel jelent meg a belgrádi főpályaudvaron (Prokop), valamint az újbelgrádin is, és körbevette a polgárokat, majd tulajdonképpen egyesével távolította el őket a helyszínről.
Ivica Dačić belügyminiszter szerint egyetlen esetben sem alkalmaztak erőszakot, még csak a gumibotot sem vette elő egyetlen rendőr sem. Ő és Aleksandar Vučić is több alkalommal hangsúlyozta, hogy “bezzeg, ha nyugaton tettek volna ilyet a tüntetők, akkor azonnal szétverte volna őket a rendőrség”.
Dačić több alkalommal is megdicsérte az egyenruhásokat, amiért ilyen higgadtak voltak, holott a több mint kétezer rendőr szombat reggel óta pihenés nélkül talpon volt.
A Kreni-Promeni Mozgalom szerint a fővárosban több mint 119 ezren tüntettek, s kiemelték, hogy a felmérés egy erre alkalmas applikációval történt. Ezzel ellentétben Ivica Dačić arról beszélt, ők sem a hasukra csaptak, hanem drónokkal, modern szoftverekkel számolták a tömeget, és szerinte “24-25-27 ezer ember volt a tüntetésen”.
A “demonstrációs totón” más számok is megtételre kerültek, a szerb Szabadság és Igazságosság Pártjának alelnöke, Marinika Tepić 80 ezret mondott be, a nagygyűlések archiválásával foglalkozó szerbiai portál, az Arhiva javnih skupova (AJS) pedig 30 ezer résztvevőről beszélt, de ők a szakemberek.
A szerb belügyminiszter a fent említett sajtótájékoztatón másféle számokról is beszélt, közlése szerinte a rendőrség 14 személyt állított elő annak az alapos gyanújával, hogy bűncselekményeket követtek el, és több alkalommal elismételte, hogy kétezer rendőr volt és van az utcákon, de még “a gumibotjukat sem vették elő”.
A belügyminiszternek nyilván tetszett ez az allegória, amely szerint egy teljes értékű rendőr nyilván egy gumibottal egyenlő, elmondása szerint azonban az volt a szigorú parancs, hogy ne üljenek fel a provokációnak (és ne vegyék elő a gumibotot).
Dačić szerint ugyanis a demonstrálók egyik célja az volt, hogy kiprovokálják a rendőrökből az erőszakot, de ez nem sikerült nekik, és erre nagyon büszke.
Vučić higgadt volt, szerinte a tüntetők vannak kisebbségben
Aleksandar Vučić szerb elnök azzal kezdte a sajtótájékoztató rá eső részét, hogy megkérdezte Ivica Dačić belügyminisztert, hogy az éjszaka hány óra is volt, amikor az egyeztetést tartották?
Majd amikor megállapították, hogy fél egy is elmúlt, Vučić hozzátette, hogy a „butaságokat, amelyek elhangzottak, nem kívánja kommentálni, az ember néha jobb, ha hallgat” – majd hozzátette, hogy a tüntetés önmagában demokratikus körülmények között zajlott.
Senki sem akadályozta meg, hogy a tömeg kifejezze nemtetszését, hogy a beszédeket elmondják. De a tiltakozást követően egyesek erőszakot alkalmaztak a „normális” emberek ellen azáltal, hogy megpróbálták lezárni az utakat, illetve a két vasúti pályaudvart.
Az államfő itt feltette a kérdést, nem érti, hogy miért éppen a vasúthálózatot zárják le, amikor annak környezetvédelmi szempontból a legkisebb az ökológiai lábnyoma.
A vasút kapcsán az ellenzék sértegetése sem maradt el: Marinika Tepićnek, a Szabadság és Igazságosság Párt alelnökének azt üzente az államfő, aki szerint ez „történelmi lehetőség volt Tepić számára, hogy leüljön a peron szélére, és megnézze, hogy milyen is a vasút, mivel az ő idejében ilyen nem volt.
Ez annak kapcsán merült fel, hogy a politikusasszony az éjszaka folyamán a Prokop állomáson nyilatkozott az N1 televíziónak.
– Láthatta, hogy hogy néz ki egy modern vasút
– gúnyolódott Vučić, majd azt állította, hogy „Tepić idejében” nulla méter vasutat építettek, majd hozzátette, hogy az ellenzéki politikus asszonynak arról se lehet fogalma, hogy mi is az a gyorsvasút, hisz „akkoriban a vonatok átlagsebessége 26 kilométer volt óránként”.
A szerb államfő a sajtótájékoztatón folyamatosan diszkreditálta azokat, akik a lítium bányászata ellen emelték fel a szavukat, s egyetlen kérdést tett fel: miért hiszik azt, hogy ő a saját országa és a saját népe ellen dolgozik, hiszen az ő mandátuma már régen lejár akkor, mire megnyílik a bánya, és elkezdődik a kitermelés. Miért akarna rosszat az országnak?
Börtönbüntetés az aktivistáknak
Miután el kellett hagyniuk a vasútállomásokat, a tüntetők egy csoportja a belgrádi Úttörő parkba (Pionirski park) vonult, ott várták, hogy az aktivistákat szabadon engedje a rendőrség. Közben azt skandálták, hogy „tartóztassátok le Vučićot, tartóztassátok le Dačićot, menjetek Koszovóba”.
A szabadon bocsátásra azonban nem került sor. A kora délutáni órákban az aktivisták ügyvédje, Aleksandar Petrović közölte, már túl vannak a tárgyaláson is: Ivan Bjelić 40 nap börtönbüntetést, Nikola Ristić és Jevđenije Dimitrijević 30 nap letöltendő börtönbüntetést kapott a közrend megzavarása miatt. Mindhárman tagadták bűnösségüket.
Az ügyvéd kiemelte, mindhármukat állítólag egy újságírónőre irányuló támadás miatt állították elő, a felvételeken látszik viszont, hogy egyetlen egy pillanatban sem veszélyeztettek senkit. Hozzátette, ilyen esetet még soha nem látott, így az ügyvédi diplomája semmit sem ér.
Kiemelte, hogy szerinte ez egy politikai döntés, amit máshol hoztak meg, és fellebbezni fognak, de a három aktivistát a rendőrségről azonnal átszállították a börtönbe.
A jelenlévőknek meggyőződése, hogy nem véletlenül ezeket az embereket tartóztatták le, hiszen ők voltak a legaktívabbak a tüntetés szervezése során. A tüntetők a rendőrség épülete elől délután négy órakor megindultak a szerb kormány épülete felé, ahol a Szerbiai Környezetvédelmi Szervezetek Szövetsége ismét tiltakozásra várta az embereket az esti órákban.
- Szerbia3 nap telt el azóta
Vučić fügét mutatott Putyinnak, Szerbia is bevezeti a kötelező katonai szolgálatot
- Szerbia2 nap telt el azóta
Vučić tagadja, hogy nemet mondott Putyinnak, telefonon majd megbeszélik
- Horvátország2 nap telt el azóta
Drágul a gáz és az áram, de mérsékelten
- Montenegró4 nap telt el azóta
Önkormányzati választások, a szerbek ismét királycsinálók lehetnek Montenegróban?