Connect with us

Fegyverzet

Ukrajnát leszámítva Szerbia fegyverkezik leginkább az európai országok közül

Avatar photo

Közzétéve:

A megjelenés dátuma

Szerbia fegyverkezik / Serbia is arming itself
Jönnek a tankok, és nemcsak a tankok (Forrás: SIPRI, US National Archive)
play icon A cikk meghallgatása

Az utóbbi öt évben globálisan visszaesett a fegyverkereskedelem, ugyanakkor Európa erőteljesen fegyverkezik. A fegyvergyártók szempontjából már nagyon kellett ez a “jó kis ukrajnai háború”, hogy a globális hadiipar bevételi forrásai nehogy kiapadjanak. A svéd alapítású SIPRI (Stockholm International Peace Research Institute) adatai szerint a nemzetközi fegyvereladások globális volumene még úgy is 5,1 százalékkal csökkent az utóbbi öt évben, hogy az ukrajnai háborútól “berezelő” európai országok fegyverimportja 47 százalékkal növekedett. Szembetűnő, hogy – Ukrajnát leszámítva – Szerbia vásárolt a legtöbb fegyvert az európai országok közül, de jelentős fegyverbeszerzéseket hajtott végre Hollandia, Norvégia és Lengyelország is.

Európa fegyverkezésbe kezdett

Az európai országok fegyverimportja 47 százalékkal növekedett az utóbbi öt évben (2018–22) az előző öt éves időszakhoz képest, miközben az nemzetközi fegyverátadások globális volumene 5,1 százalékkal csökkent

Minden más kontinensen kevesebb fegyvert vettek, Afrikában 40 százalékos a visszaesés, Amerikában 21, Ázsiában és Óceániában 7,5, ráadásul a fegyvervásárlások terén külön mért Közel- Keletre is 8,8 százalékkal kevesebb fegyver ment, mint korábban, így hát Európa mindenképpen vezeti a fegyverbeszerzési listát.

Reális értékben az öt legnagyobb fegyverimportőr 2018–22 között India, Szaúd- Arábia, Katar, Ausztrália és Kína volt, az öt legnagyobb fegyverexportőr pedig az Egyesült Államok, Oroszország, Franciaország, Kína és Németország.

Az Ukrajna elleni orosz támadásnak egyelőre csak korlátozott hatása volt a fegyverkezés egészének volumenére az utóbbi öt évben, de Ukrajna fontos importőrré vált a fegyverek tekintetében 2022-ben, amit jól mutat a következő ábra is.

A fegyverimport növekedése az utóbbi öt évben az előző öt évhez képest

A fegyverimport növekedése az utóbbi öt évben az előző öt évhez képest (Forrás: SIPRI)

Arra is vannak addatok, hogy az ukránok melyik országtól kapták a legtöbb fegyvert az utóbbi öt évben, itt a három listavezető az Egyesült Államok, Lengyelország és Németország, amelyek kétharmados részesedéssel rendelkeznek az ukrán fegyverimportból, az USA 34, Lengyelország 17, Németország pedig 11 százalékban vette ki a részét Ukrajna felfegyverzéséből.

Az Amerikai Egyesült Államok fegyverexportjának 23 százaléka került az európai országokba az utóbbi öt évben, ami az 2013 és 2017 közötti időszakhoz képest 11 százalékos növekedést jelent. A legtöbb amerikai fegyvert az európai országok közül az Egyesült Királyság, Hollandia és Norvégia szerezte be.

Az Egyesült Államok Ukrajnába irányuló fegyverexportja meredek emelkedését mutatott ugyan 2022-ben, de mivel az amerikaiak kevésbé fejlett és főként használt katonai felszerelést szállítottak az ukránoknak, ezért az ukrajnai szállítmányok értéke elmaradt a Kuvaitnak, Szaúd- Arábiának, Katarnak és Japánnak küldött fegyverek értékétől, miután ezek az országok drága harci repülőgépeket és légvédelmi rendszereket szereztek be az amerikaiaktól.

A NATO-tagállamok közül Törökország meglehetősen kevés amerikai vegyvert kapott, miután az elmúlt időszakban alacsony szinten voltak a kétoldalú kapcsolatok. Törökország a 27. helyen állt az Egyesült Államok fegyverexportját fogadó országok között.

Kik exportálnak még?

A SIPRI a 2018-22 közötti időszakra 63 országot azonosított be eladóként. Az öt legnagyobb fegyverexportőr az USA, Oroszország, Franciaország, Kína és Németország. Ezek az országok felelősek leginkább a világ felfegyverzéséért, az eladások több, mint háromnegyedét (76 százalékát) ez az öt ország hajtja végre.

Az amerikai és a francia fegyverexport növekedett az utóbbi öt évben az előző hasonló időszakhoz képest, az orosz, a kínai és a német fegyverexport viszont visszaesett.

Az öt legnagyobb exportőr Nyugat- Európában – Franciaország, Németország, Olaszország, az Egyesült Királyság és Spanyolország – mintegy egynegyedét (24 százalékát) “biztosította” a világ összes fegyverexportjának az 2018-22 közé eső időszakban.

A legtöbb fegyvert adták el

Ezek az országok adták el a legtöbb fegyvert, jól látható, hogy mekkora az öt legnagyobb exportőr részesedése (Forrás: SIPRI)

Az első 25 fegyverexportőr az összes világ fegyverexportjának 98 százalékát adta az 2018-22 közötti időszakban, külön érdekesség, hogy az Észak- Amerikában és Európában található országok együtt az összes export 87 százalékát generálták, vagyis ők nyomták szinte az összes fegyvert a többiek kezébe.

Visszaesett a fegyvereladás

A fenti táblázat azt jelzi, hogy melyik országok fegyvereladása esett vissza az utóbbi öt évben (Forrás: SIPRI)

A fenti nyolc ország jóval kevesebb fegyvert adott el az elmúlt öt évben, mint az azt megelőző öt évben. A listáról ugyan lemaradt Kína, de a kínaiak is jelentős visszaesést könyveltek el a maguk 23 százalékos csökkenésével, akárcsak Izrael, amely 15 százalékkal kevesebbet fegyvert szállított ki.

Szerbia rohamosan fegyverkezik

A cikk elején említettük, hogy Szerbia rohamosan fegyverkezik, és itt Kínával kapcsolatban meg kell említenünk, hogy éppen Szerbia a kínaiak egyik legnagyobb partnere, Pakisztán és Banglades után ugyanis Kína a legtöbb fegyvert éppen Szerbiának adta el, igaz tízszer kevesebbet, mint Pakisztánnak.

A legtöbb fegyvert beszerző országok listáján Szerbia a középmezőny legelején foglal helyet a maga 37. pozíciójával, erre volt elegendő a 743 százalékos növekedés.

Ha a kínai oldalon látszik a szerbek előrése, akkor a szerb oldalon is látszania kell a kínai fegyverek szaporodásának, és ebben nem is tévedtünk, Szerbia ugyanis az el múlt öt éves időszakban a legtöbb fegyvert valóban Kínától szerezte be, az összes fegyver 43 százaléka onnan jött, Oroszország 31 százalékkal a második helyre csúszott vissza, Belarusz pedig 20 százalékkal a harmadik helyet foglalja el.

Ha viszont tekintetbe vesszük, hogy Belaruszt 100 száz százalékban Oroszország fegyverzi fel, és hogy ott szinte kizárólag orosz fegyverek vannak, akkor azt is láthatjuk, hogy Fehéroroszországból is gyakorlatilag orosz fegyverek érkeznek Szerbiába, amire a legjobb példa a MiG-29-esek legutóbbi beszerzése, így a fegyverzet tekintetében a szerb hadseregben talán még mindig több az orosz fegyver, mint a kínai.

A BALK Hírlevele


Meteorológia

B.A. Balkanac

Balkanac

IN ENGLISH

Tíz nap legjava