Horvátország
55 + 38 = 93: Országos bombariadó Horvátországban, amely “új védelmi minisztert kapott” a válogatott kapusának személyében
A délelőtti órákban, kivétel nélkül minden horvát bíróságra névtelen bejelentés érkezett, amit utána még néhány, a bevásárlóközpontoknak küldött bejelentés követett. Az átvizsgálás során a bombariadó mindenütt vaklármának bizonyult, de mint ezt a szakértők időközben elmagyarázták, ilyen helyzetekben minden riasztást úgy kell kezelni, mintha valódi volna. A horvát belügyminiszter azt mondta, hogy úgy is kezelték.
Ukrán bírák küldöttsége
Radovan Dobronić, a horvát legfelsőbb bíróság elnöke a horvát állami televíziónak (HRT) elmondta, hogy az igazságügyi rendőrség akkor tájékoztatta őt a fenyegetésről, amikor találkoztak az ukrán legfelsőbb bíróság küldöttségével, és úgy véli, hogy ez volt a bombariadó oka. Tonći Prodan kriminalista az N1 Studio számára közben élőben kommentálta az állítólagos bombákról szóló névtelen bejelentések sorozatát.
– Az ilyen helyzetek mindig kellemetlenek, amikor a robbanószerkezetekről szóló bejelentések sok címre érkeznek, és a biztonsági szerveket és a rendőrséget valamilyen módon válsághelyzetbe hozzák. Minden bejelentést valódinak kell tekinteni
– mondta Prodan, aki a mai fenyegetéseket két csoportra osztotta.
Az első a bíróságokra vonatkozott, és ennek legvalószínűbb oka az ukrán küldöttség látogatása a Legfelsőbb Bíróságon. Hogy ezt az oroszok irányították-e, még korai lenne kimondani, mindenesetre az orosz érdekeket szolgálják.
Nincs pánik
Prodan a továbbiakban azt is elmondta, hogy véleménye szerint Horvátország más államokhoz képest nem különösen veszélyeztetett ország.
– Horvátország az EU-hoz tartozik, egy nyugati civilizált kulturális demokratikus világhoz, amely Ukrajna oldalára állt. Horvátország itt nem különösebben célpont, és nem is tett olyat, amit az ilyen köröknek zokon kellene venni
– mondta Prodan. A levélírókkal kapcsolatban Prodan úgy fogalmazott, hogy egyelőre nehéz megitáélni, hogy kik lehetnek az elkövetők.
– Az üzenetek horvátul, de nem a horvát nyelv szellemében íródtak, valószínűleg valamilyen számítógépes program generálta őket. De ez megtévesztés is lehet. Lehetséges, hogy olyan valaki írta, aki nem ismeri a horvát nyelvet, vagy valaki szándékosan írta, hogy így nézzen ki, és más irányba próbálja terelni a vizsgálatot.
A második csoport a bevásárlóközpontokat érő fenyegetés, ilyenek már korábban is voltak.
– Összefüggésbe hozható a bíróságokat ért fenyegetésekkel, és ugyanabból a körből származhat, de nem feltétlenül. Ezt a vizsgálat fogja kimutatni. Ez természetesen az Interpol szintjén való együttműködést is magában foglalja, tekintettel arra, hogy az ilyen jellegű fenyegetések Ukrajna miatt más országokra is kiterjedtek.
Horvátországban a történtek nem okoztak különösebb pánikot, Zágrábban rengeteg ember volt a karácsonyi vásáron, Plenković miniszterelnök ugyanakkor Katarban tartózkodik, ahol kisfiával szurkol a japánok ellen pályára lépő horvát válogatottnak.
Jelen pillanatban az utcán nincs a kutya sem a szó szoros, és átvitt értelmében, mert a meccs folyamatban van, és hál´ istennek a horvátok kiegyenlítettek. A hibrid háború, oroszok, ukránok senkit sem érdekelnek, csak egy valami van terítéken, a foci.
Megyek én is nézni a második félidő maradékát.
“Új védelmi miniszter”
A horvát televíziók esti híradásaikban élőben számoltak be arról az örömmámorról, amelyben Horvátország úszott a Japánok felett aratott győzelmet követően, miután Dominik Livaković három tizenegyes megfogásával a negyeddöntőbe védte Horvátországot.
A Nova televízió kapcsolta a kapus szülővárosát, Zárát is, ahonnan a bejelentkező tudósító arról beszélt, hogy Horvátországnak “új védelmi miniszterét” Livakovićnak hívják, ami azért is érdekes, mert Zára nem a labdarúgás, hanem a kosárlabda egyik fellegvára Horvátországban. A horvátok az esti meccs előtt azt mondták, hogy Dél- Koreának szurkolnak, de Brazíliára készülnek.
Az országszerte zajló közös szurkolás és ünneplés azt jelzi, hogy kevesen vették komolyan a bombafenyegetéseket, kivéve a belügyminisztert, akinek ez a dolga. Davor Božinović szintén a Novának nyilatkozva elmondta, hogy összesen 93 bombafenyegetés érkezett, 55-öt a bíróságok kaptak, 38-at pedig bevásárlóközpontoknak küldtek.
Ez éves szinten több, mint a duplája az ilyen jellegű fenyegetéseknek, idén ugyanis eddig “mindössze” 41 bombariadó volt Horvátországban.
– Minden bombariadó hamisnak bizonyult, de nem szabad megfeledkeznünk arról, hogy a kontinensünk jelenleg háború dúl. A horvát rendőrség együttműködik az Europol, az FBI és az Európai Terrorelhárító Központ nevű szervezettel (European Counter Terrorism Centre, ECTC)
– jelentette ki a horvát belügyminiszterrel, aki ezzel a nyilatkozatával nemzetközi dimenziókat adott a történteknek, de nem volt hajlandó Oroszországot felelősként megnevezni.
Božinović annyit azonban elmondott, hogy beazonosították a szervert, illetve az országot, ahonnan a fenyegetések érkeztek, ezzel azonban kapcsolatban csak annyit árult el, hogy a szerver nem Horvátországban, és nem is annak közelében van, azt a kérdést azonban már nem válaszolta meg, hogy esetleg Európán kívülről küldték-e a fenyegető e-maileket, amelyekben a feladó úgy fogalmazott a bombák elhelyezése nem az emberek ellen, hanem a horvát kormány megdöntésére irányult.
Horvátország
A Horvát Demokratikus Közösség befolyása alá kerül a regionális sajtó?
A Horvát Újságíró Egyesület (Hrvatsko novinarsko društvo, HND) november 23-án, szombaton nyilatkozatot kért a horvát Gazdasági Versenyhivataltól (Agencija za zaštitu tržišnog natjecanja, AZTN) a Glas Slavonije, a Novi list, a Glas Istre és a Zadarski List tulajdonjogának koncentrációjával kapcsolatban. Az újságírószövetség közlésének értelmében a versenyhivatal válaszolt az Istra24 portál megkeresésére, miszerint augusztus 4-én értesítést kaptak a vállalkozások összefonódásának megvalósítására irányuló szándékról, és felkérték a Media Solutionst, hogy egészítse ki a bejelentést, amelyet még nem nyújtottak be az AZTN-hez szeptember 18-án, amikor a regionális napilapok tulajdonjogának konszolidációjáról szóló szöveget közzétették”.
Mi itt a gond voltaképpen?
A Horvát Újságíró Egyesületet egyrészt a Media Solutions tulajdonosi szerkezete aggasztja – a tulajdonosok egyértelműen a kormánypárthoz kötődnek – másrészt az a tény, hogy annak ellenére, hogy a vállalat pénzügyi nehézségekkel küzd, ezért a Glas Slavonije dolgozóinak fizetése hónapokat késik, és a számlájuk blokkolva van -, most hirtelen terjeszkedésbe kezd.
Ez a horvát kollégák szerint politikai konnotációt kölcsönöz ennek az üzleti tranzakciónak. Arról nem is beszélve, hogy a fúziót a 2024-es szuperválasztási év előtt hajtják végre, amikor megválasztják a kormányt, a köztársasági elnököt és az európai parlamenti képviselőket.
Az eszéki Media Solutions többségi tulajdonosa, Oleg Uskoković kifejezetten erős HDZ-s kapcsolatairól ismert (Forrás: LiderMedia)
Gyors vizsgálódásunk eredményeként kiderítettük, hogy az eszéki Media Solutions többségi tulajdonosai Oleg Uskoković kifejezetten erős HDZ-s kapcsolatairól ismert dubrovniki ügyvéd/üzletember és Bojan Divjak, aki annyit tett az emberiségért, hogy a Horvát Demokratikus Közösség (HDZ) egyik alapító tagjának, Vladimir Šeksnek az unokaöccseként látta meg a világot.
A képet – nyilván szándékosan -, még egy kicsit homályosabbá teszi, hogy az üzletben társként rész vesz a szlovák JOJ Media House médiaholding is.
Persze, amíg a Horvát Újságíró egyesület sötét ármányt és cselszövést lát a dologban, Oleg Uskoković a Media Solutions vezérigazgatója egészen másként vélekedik.
Szerinte, a Media Solutions csupa szívjóságból és a polgárok minőségibb tájékoztatását szem előtt tartva vállalkozott a fúzióra.
Oleg Uskoković szerint az akvizíció és a Glas Slavonijevel való jövőbeli egyesülés célja, hogy konszolidálja a regionális napilapokat, miután az elmúlt években számos olyan válsághelyzeten mentek keresztül, amelyek erősen befolyásolták üzleti tevékenységüket, mint például a 2020-as Covid-válság, a papír árának 2021-es rendkívüli emelkedése, és végül az energiaárak 2022-es erőteljes növekedése kétségessé tette fennmaradásukat.
A Media Solutions vezetője valahol július végén, amikor a tranzakcióra sor került, és azt bejelentették a horvát Gazdasági Versenyhivatalnál, hangsúlyozta, hogy a fúzió lehetővé teszi a napilapok számára a gazdasági jövőt egy rendkívül versenyképes környezetben.
Bojan Divjak, aki annyit tett az emberiségért, hogy a Horvát Demokratikus Közösség (HDZ) egyik alapító tagjának az unokaöccseként látta meg a világot
Spekuláljunk egy kicsit horvát fejjel!
Minden esetleges félreértés elkerülése végett, a következőket nem tudjuk semmilyen dokumentummal vagy egyéb bizonyítékkal alátámasztani, így akár népmesének is felfogható, amit most mondunk, viszont egyike a valószínű forgatókönyveknek, amelyek szerint az egész lejátszódott.
Az írott sajtót sújtó válságok miatt a regionális lapok igencsak lerongyolódott állapotban voltak, így a választások előtt remek ötletnek tűnt ezek aprópénzért történő felvásárlása.
Erre bármely politikai párt szívesen vállalkozott volna, de Horvátországban az ilyesmit kizárólag csak a kormánypárt tudja végrehajtani.
Kapcsolódó cikk
SAJTÓSZABADSÁG: Határon innen, határon túl, avagy hogyan bontsuk kívülről a rendszert?
Természetesen az ügylethez szükséges tőke semmiképpen sem követhető vissza a HDZ-hez, kis millió módja van annak, hogyan lehet pénzt juttatni valakinek akár az állami költségvetésből is, nem beszélve a szövevényes kompenzációkról, ahol valaki megelőlegezi a szükséges pénzt saját számlájáról, hogy máshol igen kedvező feltételek mellett kössön üzletet.
Meg aztán létezik burkolt, vagy szimpla zsarolás, donorhálózat, ígérgetés, fenyegetés, hogy ne soroljuk már tovább a politika eszköztárát.
Akárhogy is volt, az anyagi nehézségekkel küszködő Media Solutions egy pillanat alatt megtáltosodott, és elindult megmenteni – külföldi (szlovák) partnerével közösen :o) – a tönk szélén álló horvát regionális lapokat.
A kérdés most csak az, és lényegében ez áll a Horvát Újságíró Egyesület aggodalmának hátterében, hogy milyen sors vár a most “kézhez vett” regionális sajtóra.
A legjobb esetben hasznos kis fogaskeréknek bizonyulnak, ha a kormánypárt továbbélteti őket némi állami segéllyel, viszont az is előfordulhat, hogy a választások után a felszámolás vár rájuk, bár ez nem lenne bölcs dolog, lévén, hogy ezúton olyan területekre sikerült a kormánypártnak betörnie a Glas Istre és a Novi list révén, mint Fiume, vagy Isztria, ahol az ellenzék volt és van hatalmon.
-
Koszovó15 óra telt el azóta
Lelőttek egy rendőrt Koszovóban, akár magyar katonák élete is veszélybe kerülhet
-
Románia4 nap telt el azóta
KÖLCSÖNÖS ZSAROLÁS: Ausztria nyomná a gázt, Románia behúzta a féket
-
Montenegró3 nap telt el azóta
Szerbiai állampolgárok ásták az alagutat Montenegróban, 19 fegyver tűnt el
-
Szerbia7 nap telt el azóta
Még idén kiírják, de csak jövőre lesznek választások Szerbiában, vajon miért?