Szerbia elnöke, valamint Észak-Macedónia és Albánia miniszterelnöke részt vesz az Európai Unió és a nyugat-balkáni országok közötti csúcson, amelyet Brüsszelben tartanak. Ezt maguk a nyugat-balkáni vezetők jelentették be, miután egyeztettek a kérdésben. Önmagában már az is az Európai Unió iránti bizalom csökkenését jelenti, hogy egyáltalán felmerült a távolmaradás lehetősége.
Mégis csak csúcsoskodnak
Aleksandar Vučić, Edi Rama és Dimitar Kovacsevszki kedden egyeztetett arról, hogy részt vesz-e EU-Nyugat-Balkán-csúcson, amelyen egyik ország számára sem várható előrelépés.
Szerbiával egyetlen csatlakozási fejezet sem nyílik meg, mert nem hangolta össze külpolitikáját az Európai Unióval, Albániával és Észak-Macedóniával pedig ténylegesen meg sem kezdődnek a tárgyalások, mert Bulgária akadályozza a macedónok európai integrációját.
Az Európai Unió korábban azt a szabályt állította maga elé, hogy Albániával és Észak-Macedóniával együtt kezdi meg a csatlakozási tárgyalásokat, és amikor Várhelyi Olivér felvetette a két ország “szétválasztását” a csatlakozási folyamatban, amiért jól ledorongolták.
A nyugat-balkáni politikusok ma dél körül végül úgy döntöttek, hogy mégis csak részt vesznek uniós csúcstalálkozón, ha más értelme nem is a brüsszeli kirándulásuknak, legalább kihasználják az alkalmat, hogy az általuk korábban indított Nyitott Balkán kezdeményezést népszerűsítsék, és hogy kifejezzék felháborodásukat, amiért Bulgária akadályozza az Európai Unió bővítését.
Sztevo Pendarovszki Észak-Macedónia elnöke egy tévéinterjúban tegnap még azt tanácsolta a miniszterelnöknek, hogy ne utazzon Brüsszelbe, aki azonban másképp döntött.
Elfogadhatatlan, hogy a történelmi gondokat és a nyelvi vitákat az uniós csatlakozási tárgyalások részévé tették
– húzta alá a macedón államfő.
Edi Rama albán miniszterelnök a Politiconak adott múlt heti interjújában már a múlt héten jelezte: nem számít arra, hogy a mostani EU-csúcs megnyitja az utat hazája előtt a tagsági tárgyalások megkezdése előtt, amiért Bulgáriát hibáztatta.
Milyen jeleket adhatnak? Nem róluk van szó. Ismét Bulgáriáról van szó. Mindannyian egyetértenek, támogatják, mindannyian úgy gondolják, hogy ennek meg kell történnie, és ennek már meg kellett volna történnie. De a mozgásterük korlátozott Bulgária miatt
– “sírta el a bánatát” a Politiconak az albán miniszterelnök, aki kizártnak tartja, hogy a bolgárok módosítanák az álláspontjukat. Szófia ebbe a kérdésben már nem csak Várhelyi Olivér bővítési biztost, hanem Olaf Scholzot is “hazavágta”, kevésbé diplomatikusan fogalmazva.
A szerb elnök közben már elutazott Brüsszelbe, erről tanúskodik az Instagramon közzétett legújabb fotó, amely a repülőgépen készült. Szerbia azonban fél napig sem maradhat államfői médiaszereplés nélkül, Vučić ugyanis a profilján “azzal fenyegette meg” híveit és ellenségeit, hogy még az esti órákban bejelentkezik Brüsszelből.
A szerb elnök egyébként arra használja ki brüsszeli látogatását, hogy “mini Open Balkan csúcsot” tartson albán és macedón kollégájával. Nem kizárt, hogy kétoldalú megbeszélések is lesznek, esetleg éppen Orbán Viktor magyar miniszterelnökkel.
Az uniós vezetők az EU-Nyugat-Balkán-csúcsot követően várhatóan Ukrajna és Moldova tagjelölti státusáról döntenek, bár ebben a kérdésben is különböző opciók merültek fel, a tagországok egy része ugyanis csak akkor hajlandó megszavazni az említett két ország tagjelölti státuszát, ha Bosznia-Hercegovina és esetleg Grúzia is megkapja ugyanazt.

Bővebben…

Bővebben…

Bővebben…

Bővebben…

Bővebben…

Bővebben…

Bővebben…

Bővebben…

Bővebben…
