Connect with us

A Háború

ÁTREPÜLT MAGYARORSZÁG FELETT: A drón a magyar légtéren át jutott el Zágrábig, hol volt a NATO?

Avatar photo

Közzétéve:

A megjelenés dátuma

helyszinelok
sziveri janos szelherceg 728 ?c=4784&m=0&a=438898&r=SziveriJ%C3%A1nos%3ASz%C3%A9lherceg&t=pi
Olvasási idő: 1 perc

A horvát kormány nyilatkozata alapján, a Zágrábban lezuhanó, legvalószínűbben ukrán felderítő drón a magyar légtéren át érkezett, 1300 méter magasságban, 750 kilométeres sebességgel. Egy nyugalmazott harci pilóta az N1-es televíziónak nyilatkozva elmondta, hogy számára teljesen érthetetlen módon került sor a hidegháborús robotrepülőgép lezuhanására egy NATO-tagország fővárosára, méghozzá úgy, hogy ezt a lezuhanásáig senki sem vette észre.

Nemzetbiztonsági ülés

A horvát nemzetbiztonsági tanács sürgősen összehívott ülésén jelen volt Tomo Medved a kormány nemzetbiztonságért és veteránokért felelő alelnöke, Davor Božinović belügymniszter, Mario Banožić védelmi miniszter, valamint a polgári és katonai hírszerzés vezetői, Daniel Markić és Ivica Kinder vezérőrnagy.

A jelzett uraknak azonban a leghalványabb elképzelésük sincs arról, hogy mi történt voltaképpen, ez a nyilatkozatokból is kiviláglik:

Folyamatban van a kriminalisztikai vizsgálat, melyet a rendőrség és a katonai rendőrség közös erőkkel végez, a biztonsági-védelmi rendszerrel koordinálva, pedig további intézkedések lettek foganatosítva, beleértve a nemzetközi együttműködést is, különösen a NATO-val

– hangzik a titokvédelmi vagy egyéb okokból rövidre-kurtára szabott horvát álláspont.

Valószínűleg kifogyott az üzemanyag

Ivan Selak nyugalmazott harci pilóta az N1-es televíziónak nyilatkozva elmondta, hogy számára teljesen érthetetlen módon került sor a hidegháborús robotrepülőgép lezuhanására egy NATO-tagország fővárosára, méghozzá úgy, hogy ezt a lezuhanásáig senki sem vette észre.

A NATO-ban most nyilván fől a fejük, hogy magyarázzák majd ezt el, nyilván azt fogják mondani, hogy szó sem lehet arról, hogy nem vették észre, és hogy mindvégig követték, ám marad a tény, hogy Zágrábban, ismétlem, egy NATO- tagország fővárosában lezuhant egy hidegháborús drón, anélkül, hogy bárki is reagált volna a berepülésére

– mondta Selak, aki egyúttal annak a véleményének is hangot adott, hogy a drón azért zuhant le, mert elfogyott az üzemanyaga, máskülönben a helyszínen tűz ütött volna ki.

Andrej Plenković miniszterelnök Párizsból jelentkezett, röviden csak annyit kommentálva az esetet, hogy „mindenki megtesz mindent annak érdekében, hogy fény derüljön az incidens részleteire”.

Banožić védelmi miniszter is sürgős sajtótájékoztatót jelentett be de valószínűleg az el- és megkerülhetetlen Zoran Milanović köztársasági elnök is nyilatkozni fog még ez ügyben.

trauma betegseg ?c=4784&m=0&a=438898&r=&t=pi




Bulgária

CSATATÉR: Ukrajna ismét fegyvert kért, Bulgária azonban visszautasította a kérést

Avatar photo

Közzététel:

a megjelenés dátuma

Írta

elobujt a bokorbol
?c=5941&m=425288&a=438898&r=&t=html
Olvasási idő: 1 perc

Ukrajna ismét fegyvereket kért Bulgáriától, de a kérelmet a bolgárok elutasították. Ezt Dimitar Sztojanov ideiglenes védelmi miniszter jelentette be szeptember 29-én a bolgár kormány biztonsági tanácsának ülésén.

A bolgár állami televízió (BNT) jelentése szerint Ukrajna szófiai nagykövete, Vitalij Moszkalenko nehézfegyvereket kért Bulgáriától, nem pedig kézifegyvereket vagy lőszert.

Sztojanov azt nem volt hajlandó elárulni, hogy Kijev milyen nehézfegyverekre gondolt.

Az ideiglenes bolgár miniszter azzal utasította el az ukrán kérését, hogy a bolgár parlament megszavazta ugyan a katonai-technikai segítségnyújtást Ukrajna számára, de az nem vonatkozik arra, hogy Bulgária fegyvereket küldjön az oroszok által megtámadott Ukrajnának.

Amíg én vagyok a miniszter, addig nem biztosítunk fegyvert nekik

– jelentette ki Sztojanov. Véleménye szerint Bulgáriát egyelőre nem fenyegeti közvetlenül a veszély, hogy belekeveredik a katonai konfliktusba, de hozzátette, hogy léteznek nemzetbiztonsági kockázatok.

A miniszter az oroszországi mozgósításról is beszélt, és megjegyezte, hogy az orosz hatóságok az orosz-bolgár útlevéllel rendelkező kettős állampolgárokat is besorozhatják.

Bulgária a napokban szólította fel állampolgáriát Oroszország elhagyására.

Sztojanov úgy nyilatkozott, hogy 300 ezer ember mozgósításával sem várható fordulat az ukrajnai háborúban, az oroszok csak akkor tudnak áttörést elérni, ha 1-1,5 millió embert vezényelnek a frontra.

?c=30395&m=1559903&a=438898&r=&t=html




Az olvasás folytatása

A Háború

KETTES SZÁMÚ VESZÉLY: A nyugati fegyvertranszferek az ukrajnai korrupciót táplálhatják

Avatar photo

Közzététel:

a megjelenés dátuma

Írta

tacsanka
hajnal bolygo 728 ?c=4784&m=0&a=438898&r=IsaacAsimov%3AAHajnalbolyg%C3%B3robotjai&t=pi
Olvasási idő: 2 perc

Dobozi István, a Világbank volt vezető energiaügyi szakértője a napokban arra figyelmeztetett a Financial Times hasábjain, hogy az ukrajnai fegyverszállítmányok jó táptalajt jelenthetnek az ukrajnai korrupciónak. Ukrajna a háború előtt Oroszország után Európa második legkorruptabb országa volt, ezért komoly a veszélye annak, hogy megfelelő kontroll nélkül az Egyesült Államok úgy járhat, mint Afganisztánban, ahol a segélyek egy része a korrupciós csatornákon keresztül veszett el.

Hatalmas mennyiségű nyugati pénz ömlik Ukrajnába (a G7-ek 20 milliárd dollárt ígértek, hogy pótolják a finanszírozási hiányt az inváziót követően). Az utóbbi két hónapban egyedül Washington 53,6 milliárd dolláros gazdasági és katonai segélycsomagot hagyott jóvá.

Felelőtlenség ilyen kolosszális pénzösszeget és ennyi katonai eszközt a megtépázott Ukrajnának küldeni az Egyesült Államok kellő, vagy bármilyen felügyelete nélkül, ez az összeg ugyanis Ukrajna 2021-es bruttó hazai össztermékének egyharmada

– jegyezte meg Dobozi a Financial Timesban megjelent levelében, amelyben hasonlóságot vont Ukrajna és Afganisztán között.

Ez arra utal, hogy Washington mennyire keveset tanult az afganisztáni kudarcból, amely során az amerikai adófizetők dollárjai „szeptember 11-i milliomosokat ” hoztak létre. A jelek szerint az Egyesült Államok most kötelességének érzi, hogy eleget tegyen Volodimir Zelenszkij elnök szinte minden sürgős kérésének, hogy nehézfegyvereket biztosítson neki anélkül, hogy nyomon követhetné azok mozgását Ukrajnán belül

– írta Dobozi, aki itt a Transparency International 2021-es korrupciós indexére hivatkozott, amely szerint Ukrajna a második legkorruptabb ország Európában, természetesen Oroszország mögött.

Mint egykori világbanki alkalmazott, aki az ukrajnai energiaszektorban dolgozott, személyesen is szemtanúja voltam annak a nagyszabású kárnak, amelyet a burjánzó korrupció okozott ebben a fontos iparágban. A korrupció felszámolását célzó magasztos választási ígéretei ellenére Zelenszkij alatt az ukrán állam nagyrészt kleptokrácia maradt, beleértve a hadsereget is (az orosz agresszióval szembeni bámulatra méltó ellenállása ellenére)

– fejtette ki az Egyesült Államokban élő nyugdíjas szakértő, aki szerint Oroszország 2014-es első inváziója óta nagyméretű tiltott fegyverpiac alakult ki Ukrajnában.

Az amerikai pénzek és katonai felszerelések hatalmas megugrása új utakat nyitott az ukrán hadseregben a vesztegetés és a saját célokat szolgáló üzletelés előtt. Erős felügyelet nélkül a sebtében odaküldött amerikai és nyugati fegyverek egy része könnyen az Egyesült Államok ellenségeinek a kezébe kerülhet

– írta a Dobozi, aki szerint Vlagyimir Putyin orosz elnök megszálló csapatai után a korrupció Ukrajna második legveszélyesebb ellensége.

A levél szerzője ezzel kapcsolatban Lev Trockij, „legendás” ukrán származású szovjet kommunista vezető egykori figyelmeztetését idézte, amely szerint „a hadsereg a társadalom mása, és annak minden betegségétől szenved, általában nagyobb lázzal”.

?c=28513&m=1380644&a=438898&r=&t=html




Az olvasás folytatása

Meteorológia

KÖVETÉS

Napi hírlevél


A szerző cikkei

B.A. Balkanac

Balkanac

Letöltések

Könyvek a Lírától

Utazás

Hirdetés

A BALK a világban

Tíz nap legjava

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: