Az orosz katonai akciókat követően a Srbijagas elnöke, a szocialista Dušan Bajatović úgy érezte, hogy meg kell nyugtatnia a lakosságot. A társutas Szerbiai Szocialista Párthoz tartozó politikus közölte, hogy az ukrajnai eseményektől függetlenül Szerbiában lesz elegendő földgáz, és nem is drágul a fűtési szezon végéig.
A Srbijagas igazgatója a Prva televíziónak nyilatkozva közölte, hogy a szerb kormány döntésével összhangban a gáz ára nem emelkedik sem a lakossági fogyasztók, sem az gazdasági szereplők esetében.
Bajatović arra emlékeztetett: Aleksandar Vučić szerb és Vlagyimir Putyin orosz elnök nemrégiben abban állapodott meg, hogy a földgáz 60 százalékát Szerbia ezer köbméterenként 270 dolláros áron kapja, a többit pedig tőzsdei áron vásárolja meg Oroszországtól, illetve még drágábban a kereskedőktől.
Az erre vonatkozó megállapodás június elejéig érvényes, március közepén vagy április elején megkezdődnek a tárgyalások az oroszokkal az új gázszerződésről.
Mennyit és mennyiért?
A Srbijagas igazgatója abban bízik, hogy az új tárgyalásokon tíz évre szóló, vagyis hosszútávú megállapodást kötnek Oroszországgal, és Szerbia a továbbiakban a jelenlegi piaci árnál legalább 30 százalékkal olcsóbban szerezheti be a gázt, vagyis körülbelül 600 dollárért ezer köbméterét.
Siniša Mali pénzügyminiszter talált némi pénzt, meglátjuk, módosul-e a költségvetés az év folyamán, és a Srbijagas is fellelt némi forrást, szóval valahogy beleférünk, de azért nem pazarolhatjuk a pénzt
– mondja Bajatović megjegyezvén, hogy ha Szerbiáról van szó, akkor nem csak az árral kell foglalkozni, hanem a mennyiséggel is, merthogy fél Európa meg fog fagyni, és ezért “ebben a történetben a tétek esetében nincs naivitás”.
Most 115 millió köbméter gáz van a tárolóban, sikerült egy kicsit visszavennünk is, így van még 165 millió köbméter orosz gázunk is. A törzsudvarnoki (Banatski Dvor) tároló a világ lejobb létesítménye az orosz Gazprom rendszerében. Jelenleg 270 millió köbméter gázunk van, és ha egy kicsit hozzáteszünk, akkor biztonságban lennénk a fűtési szezon végéig
– mondta a készletekről szólva a szerbiai “gázigazgató”, aki nem látja reálisnak azt a veszélyt, hogy szankciókat vezetnek be Európában az orosz gázexportra, mert megfogalmazása szerint nincs másik, például amerikai gáz, amellyel az orosz gázt pótolni lehetne.
Lektor nélkül dolgozunk. Ha helyesírási hibát találsz, akkor jelöld ki a szót az egérrel, majd egyszerre nyomd le a következő két billentyűt: Ctrl+Enter. Köszönjük, hogy segítesz jobbá tenni a BALK-ot!

Bővebben…

Bővebben…

Bővebben…

Bővebben…

Bővebben…

Bővebben…

Bővebben…

Bővebben…

Bővebben…
