Az Európai Unió sürgeti Bosznia-Hercegovina egymással rivalizáló vezetőit, hogy folytassák a párbeszédet, mert különben az ország jelentős összegektől esik el. Várhelyi Olivér bővítésért és szomszédságpolitikáért felelős biztos Szarajevóban úgy fogalmazott, hogy a boszniai szövetségi intézményrendszernek működnie kell.
Veszélyben az európai perspektíva
Az uniós biztos szarajevói sajtótájékoztatóján úgy fogalmazott, hogy egyértelmű és hiteles európai perspektíva áll rendelkezésre Bosznia-Hercegovina számára, ám az országnak eleget kell tennie az Európai Bizottság által megfogalmazott 14 kulcsfontosságú prioritásnak.
Hírügynökségi jelentések szerint Várhelyi Olivér a bosznia-hercegovinai három nemzetiségű elnökség, a központi kormány és az ellenzék vezetőivel folytatott megbeszélése után felszólította a rivális nemzetiségi vezetőket, hogy térjenek vissza a párbeszédhez, és hajtsák végre a reformokat, különben az 1,5 milliárd euró uniós befektetési csomag nélkül maradnak.
A bosznia-hercegtovinai államelnökség által kiadott közlemény szerint a társelnökök arról biztosították a magyar származású uniós biztost: Bosznia-Hercegovina készen áll arra, hogy néhány elvárt reformot megvalósítson, amelyek biztosítanák, hogy az ország még ebben az évben uniós tagjelölti státust szerezzen.
A jelek szerint azonban a reformok megvalósítása várat magára, mert az intézményrendszer működésképtelenné vált, miután a boszniai szerbek bejelentették, hogy bojkottálják a munkát.
A boszniai Szerb Köztársaság kivonulása az állami intézményekből, és azok felszámolása még inkább eltávolítja Boszniát az uniós vívmányokhoz való igazodástól, és az egész ország számára gátolja a haladást az uniós úton
– közölte Várhelyi szarajevói sajtótájékoztatóján.
Milorad Dodik, a valaha reformernek tekintett boszniai szerb vezető most kijelentette, hogy a Szerb Köztársaság kilép a boszniai fegyveres erőkből, a legfelsőbb bírói testületből és az adóigazgatásból – vagyis abból a három intézményből, amelyek az állambiztonság, a jogállamiság és az adórendszer kulcsfontosságú pilléreinek tekinthetők.
Konstruktív párbeszédre és politikai akaratra van szükségünk minden oldalról, hogy továbbléphessünk az uniós úton. A bojkott vagy a blokád elfogadhatatlan… A megosztó retorika és az ilyen cselekedek nem segítenek
– mondta Várhelyi, aki szerint ha a kulcsfontosságú döntések nem születnek meg, akkor az EU által finanszírozott beruházások leállhatnak, Bosznia-Hercegovina pedig kikerülhet más programokból is.

Bővebben…

Bővebben…

Bővebben…

Bővebben…

Bővebben…

Bővebben…

Bővebben…

Bővebben…

Bővebben…
