Connect with us

Bűnügy

ÁTVERTÉK ŐKET: Szerb bűnözőket is lebuktatott az ANOM-rendszer, amelyet az FBI fejlesztett ki

Avatar photo

Közzétéve:

a megjelenés dátuma:

ÁTVERTÉK ŐKET: Szerb bűnözőket is lebuktatott az ANOM-rendszer, amelyet az FBI fejlesztett ki
Cikk meghallgatása

 
A világ tizennyolc országában egyetlen nap alatt több mint nyolcszáz embert tartóztattak le, ez volt a szervezett bűnözés ellen végrehajtott eddigi legnagyobb rendőrségi akció. A Trójai Pajzs elnevezésű razziában a rendőrök több tonna drogot, luxusautókat, több száz lőfegyvert és száznegyvennyolc millió dollárnyi készpénzt, banszámlapénzt és kriptovalutát foglaltak le Ausztráliától az Egyesült Államokig. Igazán veszélyben azok a bűnözők voltak, akik az FBI által fejlesztett telefonokat használták.

A FBI telefonját használták

Uglješa Grgur szerb detektív és jogász egy TV-interjúban úgy nyilatkozott, hogy ez volt az egyik legtökéletesebb rendőrségi akció, amelynek a célpontjai a szervezett bűnözés kulcsfigurái voltak, vagyis drogkereskedők, pénzmosók és maffiafőnökök.

A nyomozó kedvező fejleménynek nevezte, hogy a szervezet bűnözés elleni szerbiai ügyészség, valamint a polgári titkosszolgálat, a Biztonsági Információs Ügynökség (BIA) együttműködik az FBI-jal.

Ennek keretében az amerikai Szövetségi Nyomozó Iroda (FBI) képviselői találkoztak a szervezett bűnözés elleni szerbiai ügyészség vezetőivel, ami konkrét eredményeket hozott, hiszen Ausztriában a napokban letartóztatták Dario Đorđević, alias Dextert, aki a kavači klán egyik fontos embere volt.

A rendőrségi akció során az osztrák rendőrök 10 kiló heroint találtak nála, körülbelül ugyanannyit mint amennyit tíz társánál zsákmányoltak, akiket egy hónappal ezelőtt tartóztattak le szintén Ausztriában.

Szerbiában az ANOM-akció keretében további négy személyt vettek őrizetbe, akik a Dexter-féle csoportba tartoztak, további két bűnöző még szökésben van.

Dexter közeli és baráti kapcsolatokat ápolt a Belgrádban február elején elfogott Bajkeverő Veljával (Velja Nevolja, Veljko Belivuk), és minden bizonnyal részt vett legalább három belgrádi gyilkosság megszervezésében.

Ezt követően bejelentették az eltűnését, ami lehetővé tette számára, hogy álnéven folytassa bűnözői tevékenységet.

A szerb nyomozó arról is beszélt, hogy Bajkeverő Velja (Velja Nevolja, Veljko Belivuk) és bűnözői csoportja azt követően bukott le, hogy a szerb rendőrök (külföldi segítséggel) feltörték az ANOM elődjét, a Sky kommunikációs rendszert.

A Sky után jött az ANOM

Mindez azt jelzi, hogy a szervezett bűnözés leginkább sebezhető pontja a kommunikáció.

ÁTVERTÉK ŐKET: Szerb bűnözőket is lebuktatott az ANOM-rendszer, amelyet az FBI fejlesztett ki

A mostani világméretű letartóztatási sorozat egy titkosított kommunikációs csatornának, az ANOM-nak köszönhetően történt, amelyet – mint utólag kiderült – az FBI fejlesztett ki, és adott el a bűnözőknek egy erre a célra alakított cégen keresztül.

Az ANOM – mint kommunikációs eszköz – egy módosított telefon, amelyen nem lehet telefonálni, SMS-ezni, e-mailt küldeni, egy dolgot tudott csak: más ANOM készülékekkel kommunikálni.

Ezt a telefont az FBI beépített ügynökökön keresztül juttatták el azokhoz a beépített bűnözőkhöz, akik aztán tovább „népszerűsítették a márkát”.

Az ügyben kulcsszerepet játszott egy Ausztráliából Törökországba menekült drogkereskedő, Hakan Ayik, aki több üzlettársának is ajánlotta a készüléket.

A bizalom részben azon alapult, hogy az ANOM-telefont csak úgy lehetett beszerezni, ha valaki kapcsolatban volt a professzionális bűnözőkkel.

Összesen 12 000 ANOM-készülék talált így gazdára körülbelül száz országban.

A rendőrök ennek köszönhetően valós időben olvashatták az ANOM-on folytatott kommunikációt, az akció 18 hónapos előkészítése során 27 millió üzenetet kellett feldolgozni.

A szervezett bűnözés elleni harcban ma már óriási szerepe van a titkosított kommunikációs hálózatoknak, amelyekből több is rendelkezésre áll, ugyanakkor óriási lebukásokhoz vezet, ha egy ilyen rendszert a hatóságok feltörnek.

2020. júliusában a francia és a holland rendőrség közös operatív egységes lelőtte az EncroChat platformot, 2021 márciusában pedig a belga rendőrség részvételével a Sky CC platformba sikerült a rendőröknek bejutniuk.

Az így keletkezett űr betöltésére látszott kifejezetten alkalmasnak az addig már piacon lévő, de kevésbé népszerű ANOM, amit a bűnözők besz*ptak.

A Trojan Shield elnevezésű akcióban résztvevő országok között van Magyarország is.

Az olvasás folytatása


Meteorológia



QR Code

A cikk küldése GMail segítségével


Ehhez kattints ide

Sakk

Facebook

B.A. Balkanac

Balkanac

Magyarország

Románia

Szlovákia

Szerbia

Horvátország

Bosznia-Hercegovina

7 X 7