Mezőgazdaság
KAPTÁR: Szlovéniában a méhek csillapítják a stresszt, csípésük viszont egyelőre nem helyettesíti a vakcinát

Könyvek kedvezménnyelA BALK nem kalapozik, csak annyit kérünk tőled, hogy könyvet rajtunk keresztül vásárolj! Te kedvezményt kapsz, és mi is jól járunk. Könyvek kedvezménnyel, kattints ide!
Szlovénia az egyetlen olyan EU-tagállam, amely hivatalosan is védi őshonos méhfaját. A növényvédő szerek túlzásba vitt használata, a globális felmelegedés és más egymásba fonódó okok miatt világszerte csökken a méhpopuláció, Szlovénia azonban folyamatosan küzd a méhek megmentéséért.
A mezőgazdaság költészete
A szlovén hírügynökség jelentése szerint Szlovénia az évszázados méhészeti hagyományaira támaszkodva jelenleg az egyetlen uniós tagállam, amely védelem alá helyezte őshonos méhfaját, a krajnai mézelő méheket (Apis mellifera carnica). Magyarországon csak az alföldi méh tenyészhető, bár más fajták tartása is engedélyezett.
A Szlovén Méhészek Szövetsége szerint minden ezer szlovén lakosból négy méhészkedik, ami világrekordnak számít. Szlovéniában azt mondják, hogy a méhészet a mezőgazdaság költészete.
Az ország folyamatos erőfeszítéseket tesz a méhpopuláció csökkenésének megakadályozására, aminek egyik módja a kaszálás vagy a füves területek vágásának késleltetése.
A peszticidek és a betegségek mellett a méhek ugyanis azzal a problémával küzdenek, hogy nem találnak elegendő táplálékot. A füvet manapság nagyon gyorsan levágják, a méhek ezért sok esetben nem tudnak elegendő táplálékoz jutni.
Mézes reggeli
A lukovicai székhelyű Szlovén Méhészek Egyesülete több mint 140 éves. Tevékenysége magában foglalja a méhészek oktatását és képzését, szakkönyvek kiadását és a Szlovén Méhész folyóirat kiadását, kiállítások, szimpóziumok, iskolai klubok, méhésztáborok és szakkörök (workshop), szemináriumok, lakossági kampányok szervezését, valamint a méhészeti termékek népszerűsítését az egészséges táplálkozásban.
A méhészegyesület a Szlovén Idegenforgalmi Közösséggel együtt számos figyelemre méltó kezdeményezést indított. Ezek közé tartozik a Méhek Világnapja, ami május 20-ára, Anton Janša szlovén festő és méhész születésnapjára esik.
Janša a 18. században a méhészet úttörője és nagy szakértője volt. Festőművésznek tanult, de méhészként vált híressé a bécsi Habsburg-udvarban, ahol a méhészet tanáraként alkalmazták.
Ennek ellenére a szocialista Jugoszláviában bélyeget szenteltek neki. Ma már Jugoszlávia sincs, és a lassan a bélyeg is kimegy divatból.
A méhészet születésnapjára esik az „Európai Mézes Reggeli”, ami Szlovéniában egy oktatási-promóciós kampány az óvodás és általános iskolás gyermekek számára, amikor a méhészek mézet adományoznak reggelire.
A mentális egészségerősítő
A szlovénok érzelmileg oly annyira kötődnek méheikhez, hogy a méhkaptárak mindenütt előfordulnak, még az iskolaudvarokon is.
Az rovarokat egy egyedülálló relaxációs terápiára is használják, amely során a stresszes embereket olyan szobákban helyezik nyugalmi állapotba, ahol zümmögő méhekkel teli kaptár van.
A méhek hangja nagyszerű mentális egészségerősítőnek bizonyult, arról viszont egyelőre nem tudunk, hogy a méhcsípés helyettesítheti-e a koronavírus elleni vakcinát.
És arról sem szól a fáma, hogy Anton Janša a jelenlegi szlovén miniszterelnök, Janez Janša nagy elődjei közé tartozik-e, de ez a méhek szempontjából teljesen mindegy.
________________
Képek: internet

- Szerbia6 nap telt el azóta
Terrorizmus miatt feljelentették a szerb elnököt és a Szerb Haladó Pártot
- Horvátország4 nap telt el azóta
Magyar-szerb katonai szövetség? Remélem, nem
- Szerbia4 nap telt el azóta
SZERB KURIR: Szerb-magyar katonai szövetség, történelmi pillanat
- Szerbia3 nap telt el azóta
Vučić a niši események után: fasizmus hömpölyög az utcákon