Bosznia
Schmidt szerint Dodik átlépte a vörös vonalat
A következő időszakban kulcsfontosságú lesz, hogy milyen lépéseket tesz a nemzetközi közösség, és hogy Washington és Brüsszel mennyire hajlandó aktívan beavatkozni a boszniai politikai konfliktusok rendezésébe, illetve hogy mennyire eszkalálódik a szerbiai helyzet. Valószínűleg nagyon

Christian Schmidt, a nemzetközi közösség főképviselője a német médiumoknak adott interjújában kijelentette, hogy Milorad Dodik a Bosznia-Hercegovina szuverenitása és területi egysége elleni támadásával átlépte a vörös vonalat.
Könyvek kedvezménnyelA BALK nem kalapozik, csak annyit kérünk tőled, hogy könyvet rajtunk keresztül vásárolj! Te kedvezményt kapsz, és mi is jól járunk. Könyvek kedvezménnyel, kattints ide!
A Deutschlandfunk (DLF) rádiócsatornának adott interjújában Schmidt hangsúlyozta, hogy a Bosznia-Hercegovina szuverenitása és területi integritása elleni támadás az a határ, amelynek az átlépését a nemzetközi közösség már nem tolerálja.
A főképviselő szerint Dodik ismét a nemzetközi helyzet bizonytalanságát próbálja kihasználni, amelyet részben az Ukrajnában zajló háború, részben pedig az Egyesült Államok külpolitikai álláspontjának változásai határoz meg.
Alcímek
Dodik már évek óta próbálkozik
A boszniai főmegbízott szerint Milorad Dodik már évek óta próbálkozik azzal, hogy olyan törvényeket hozzon, amelyek lehetővé tennék a Boszniai Szerb Köztársaság elszakadását.
A főképviselő szerint a jelenlegi helyzet kialakulásáért a megbékélési folyamat elégtelen támogatása is felelős, amely az elmúlt harminc évben csak részlegesen valósult meg.
Úgy véli, hogy a politikai elit, különösen Dodik környezete felismerte, hogy az etnikai és nacionalista retorika sokkal könnyebben mozgósítja a választókat, mint a megbékélés érdekében tett politikai lépések.
Schmidt figyelmeztette Belgrádot is, hogy egyértelmű jelzést kell küldenie arról, hogy a területi integritás megsértése elfogadhatatlan, és Dodiknak nem szabad támogatást kapnia Szerbiából elszakadási törekvéseihez.
Schmidt szerint az EU és Németország is hibázott
A boszniai főmegbízott kritikus szavakkal illette az Európai Unió és Németország eddigi politikáját Bosznia-Hercegovina felé, amelyet szerinte reaktív megközelítés jellemez, vagyis csak válsághelyzetekben lépnek közbe.
Schmidt megjegyezte, hogy „amíg nem hallani semmit a Nyugat-Balkánról, hajlamosak azt hinni, hogy minden rendben van, ami hiba volt”. Hozzátette, hogy az elmúlt 10–15 évben a boszniai Szerb Köztársaság politikai folyamatai „meghatározott irányba” fejlődtek, miközben a Nyugat túlságosan is arra alapozott, hogy mindenki csatlakozni akar az EU-hoz, ezért a szereplők végül csak megtalálják a közös nevezőt.
A főképviselő ezt egy rövidlátó megközelítésnek nevezte, amely figyelmen kívül hagyta a mélyebb politikai és társadalmi dinamikákat.
A nemzetközi főképviselő kiemelte, hogy Washington új vezetése világos üzenetet küldött Bosznia-Hercegovina területi egységének megőrzéséről, és ennek első jele Marco Rubio külügyminiszter határozott fellépése volt, aki figyelmeztette a Banja Luka-i vezetést.
Schmidt úgy gondolja, hogy a jelenlegi boszniai helyzet megoldható, de ehhez magas szintű cselekvésre van szükség.
– Az emberek bíznak bennünk, és azt várják, hogy megakadályozzuk a konfliktusok eszkalációját
– fogta túl optimistára a hozzáállást a boszniai főmegbízott.
Dodik bideni politikáról beszél
A boszniai Szerb Köztársaság elnöke is reagált Marco Rubio külügyminiszter kijelentéseire, és azt állította, hogy az a Biden-adminisztráció „maradványa”.
– Amikor az Egyesült Államok külügyminisztere megszólal, azt komolyan kell venni, és én is így teszek. Ugyanakkor, amit ő mondott, abban a Biden politikának a maradványait látom. Tudjuk, hogy Trump emberei még nem töltöttek be minden pozíciót
– mondta Dodik, aki szerint már az is örömteli, hogy Rubio egyáltalán tudomást vesz a Republika Srpskáról, még akkor is, ha negatív kontextusban beszél róla. Hozzátette, hogy szerinte a külügyminiszter nincs teljesen tisztában a boszniai helyzettel, és emiatt aggodalmai megalapozatlanok.
A boszniai szerb vezető arra is emlékeztetett, hogy Donald Trump korábban azt mondta, hogy az Egyesült Államok nem avatkozik be más országok belügyeibe, és szerinte Rubio kijelentései ellentmondanak ennek az iránynak.
Dodik hangsúlyozta, hogy a boszniai Szerb Köztársaság továbbra is kitart a politikája mellett, függetlenül attól, hogy milyen nemzetközi reakciókat váltanak ki az intézkedéseik.
– Lehet akár Isten is, nem csak amerikai külügyminiszter – ettől még nincs igaza. Jó lenne, ha valóban megismerné a helyzetet, ahelyett, hogy hamis narratívákat ismételgetne, amelyeket még a Biden-adminisztrációban alkottak meg
– üzent vissza a boszniai szerb elnök, aki szerint a Republika Srpska már megszokta a fenyegetéseket és külföldi nyomásgyakorlást, és ez nem tántorítja el őket a céljaiktól. Utalt arra, hogy három évig kellett elviselnünk egy olyan amerikai nagykövetet, aki csak kárt okozott nekik, ők azonban nem hátrálnak meg, „függetlenül attól, hogy ki van a másik oldalon.”

Dodik a kvázi szerb miniszterelnökkel együtt szurkolt a Borac és a bécsi Rapid közötti mérkőzésen (1:1). Aztán az X platformon azt írta, hogy a pályán érezhető volt az egység, a szenvedély és a küzdelem érzése, és ez büszkévé tette őt a lelátón (a két kék-piros játékos között látható) Forrás: X platform
További eszkaláció várható
Az elmúlt hetek eseményei azt mutatják, hogy a boszniai politikai válság tovább mélyül, különösen azután, hogy az alkotmánybíróság felfüggesztette a Republika Srpska által elfogadott újabb törvényeket.
A nemzetközi közösség, leginkább az Egyesült Államok és az Európai Unió, egyre keményebb hangnemet üt meg Dodik politikájával szemben, miközben Belgrád szerepe továbbra is meghatározó abban, hogy mennyire erősödhetnek fel az elszakadási törekvések.
A következő időszakban kulcsfontosságú lesz, hogy milyen lépéseket tesz a nemzetközi közösség, illetve hogy mennyire eszkalálódik a szerbiai helyzet. Valószínűleg nagyon.

- B A Balkanac5 nap telt el azóta
Síró játék: ó, mozik, ó, emberek! (ó, béka, ó, skorpió!)
- Szerbia3 nap telt el azóta
Autó hajtott a tüntetők közé Belgrádban, három sérült
- Bosznia6 nap telt el azóta
Az ügyészség elrendelte Milorad Dodik előállítását
- Szerbia3 nap telt el azóta
Vučić: Budapest esetében ugyanaz a kézjegy & a hangágyú