Bosznia
Tiltakozó jegyzék és szankciók Magyarországgal szemben
A boszniai külügyminiszter bejelentette, hogy a boszniai kormány döntése értelmében a jövőben nem engedélyezik magyar katonai és rendőri alakulatok belépését az ország területére, a szankciókhoz egy üzenet is csatolt, miszerint Budapest oroszbarát és szeparatista politikája Bosznia-Hercegovinával szemben hosszú távon is súlyos következményekkel járhat a kétoldalú kapcsolatokra nézve

Bosznia-Hercegovina külügyminisztere, Elmedin Konaković a Dnevni Avaz című bosnyák lapnak adott nyilatkozatában bejelentette, hogy Szarajevó hivatalos diplomáciai tiltakozó jegyzéket küld Magyarországnak, miután Magyar Levente, a magyar külügyminisztérium helyettes államtitkára Banja Lukában tett nyilatkozatai súlyos beavatkozásnak minősülnek az ország belügyeibe.
Könyvek kedvezménnyelA BALK nem kalapozik, csak annyit kérünk tőled, hogy könyvet rajtunk keresztül vásárolj! Te kedvezményt kapsz, és mi is jól járunk. Könyvek kedvezménnyel, kattints ide!
Konaković hangsúlyozta, hogy a magyar diplomata kijelentései nemcsak Bosznia-Hercegovina jogrendjét sértik, hanem az igazságszolgáltatás függetlenségét is megkérdőjelezik.
A külügyminiszter úgy fogalmazott, hogy egyetlen ország sem engedheti meg, hogy külföldi politikai szereplők nyíltan beavatkozzanak az igazságszolgáltatás működésébe, különösen nem olyan formában, amely politikai nyomásgyakorlásként is értelmezhető.
Alcímek
Magyarország szerepe Dodik támogatásában
A boszniai diplomácia vezetője azt is kifejtette, hogy Magyarország nem pusztán szimbolikusan áll ki Milorad Dodik, a boszniai Szerb Köztársaság elnöke mellett, hanem gazdasági érdekek is meghúzódnak a háttérben.
Konaković szerint Magyarország támogatása Dodik számára nem kizárólag politikai, hanem gazdasági szempontból is meghatározó, mivel – állítása szerint – a boszniai Szerb Köztársaság vezetése az utóbbi időben több jelentős természeti erőforrást vagy eladott, vagy kedvező feltételekkel adott át Magyarországnak.
A külügyminiszter úgy véli, hogy Dodik valójában ezekkel az állami vagyontárgyakkal próbálja biztosítani politikai hatalmát és nemzetközi támogatottságát. Hozzátette, hogy Budapest nem pusztán érzelmi okokból áll ki Dodik mellett, hanem komoly gazdasági érdekei fűződnek a boszniai Szerb Köztársaság politikai vezetéséhez.
– Ha Magyarország valóban barátként tekint Dodikra, akkor érdemes lenne figyelmeztetnie őt arra, hogy jelenlegi politikai irányvonala egy veszélyes lejtőre vezeti
– jelentette ki Konaković, aki úgy vélte, hogy Dodik nem csupán Bosznia-Hercegovina stabilitását veszélyezteti, hanem saját politikai jövőjét is, mivel az általa képviselt politika végső soron egy politikai és gazdasági szakadékba vezet.
Bosznia-Hercegovina szankciókat vezet be Magyarországgal szemben
A magyar diplomata kijelentéseire reagálva Bosznia-Hercegovina további lépéseket is fontolóra vett Magyarországgal szemben. Konaković bejelentette, hogy a boszniai kormány döntése értelmében a jövőben nem engedélyezik magyar katonai és rendőri alakulatok belépését az ország területére.
A döntés értelmében Bosznia-Hercegovina kezdeményezni fogja, hogy az Európai Unió békefenntartó missziójának (EUFOR Althea) magyar kontingensét vonják ki az országból. A külügyminiszter szerint ezzel egyértelmű jelzést kívánnak küldeni Budapest számára, hogy Szarajevó nem tűri az ország belügyeibe való beavatkozást.
Közölte továbbá, hogy Budapest oroszbarát és szeparatista politikája Bosznia-Hercegovinával szemben hosszú távon is súlyos következményekkel járhat a kétoldalú kapcsolatokra nézve.
Hangsúlyozta, hogy Szarajevó álláspontja világos: elutasítják, hogy Magyarország bármilyen formában befolyásolja az ország igazságszolgáltatási döntéseit, különösen olyan ügyekben, amelyek Bosznia-Hercegovina területi integritásával és szuverenitásával kapcsolatosak.
Komšić kabinetje nyílt figyelmeztetést küldött Budapestnek
A diplomáciai feszültség miatt Pósa Krisztián, Magyarország boszniai nagykövete hivatalos meghívást kapott Željko Komšić kvázi horvát elnökségi tag kabinetjétől.
A találkozón Slaven Kovačević, Komšić tanácsadója közölte, hogy Bosznia-Hercegovina határozottan ellenzi azt, hogy Magyarország egyoldalú támogatja a boszniai Szerb Köztársaság szeparatista politikáját.

Željko Komšić kvázi horvát elnökségi tag
A nagykövetnek egyértelmű üzenetet adtak át, miszerint Szarajevó a jövőben nem engedélyezi magyar katonai és rendészeti erők jelenlétét az országban, valamint felszólítják az EUFOR vezetését, hogy a magyar kontingenst vonják ki Bosznia-Hercegovina területéről.
A boszniai kormány álláspontja szerint Magyarország politikája veszélyes precedenst teremt, és sérti az ország függetlenségét.
Magyarország nyílt támogatása Dodik mellett
A diplomáciai konfliktus kiváltó oka Levente Magyar kijelentése volt, amelyben a magyar diplomata nyíltan támogatásáról biztosította Milorad Dodikot, és azt állította, hogy „politikai boszorkányüldözés” zajlik ellene.
A magyar tisztviselő kijelentette, hogy Magyarország teljes mértékben kiáll Dodik mellett, és arra utalt, hogy a Nyugat „gyarmati módon kezeli Bosznia-Hercegovinát”.
Továbbá Magyar arról is beszélt, hogy a Nyugat történelmileg mindig is hibás döntéseket hozott a térséggel kapcsolatban, mivel nem volt kellő ismerete a régió történelméről.
A boszniai média szerint a szarajevói politikai vezetés számára azonban a legaggasztóbb kijelentés az volt, amikor Magyar utalt arra, hogy Magyarország akár aktívan is beavatkozna Bosznia-Hercegovina belügyeibe, ha bármilyen konfliktushelyzet alakulna ki az országban.

- Szerbia7 nap telt el azóta
A Vörös Sapkások az Úttörő parkban, ezek Vučić igazi barátai
- B A Balkanac5 nap telt el azóta
Síró játék: ó, mozik, ó, emberek! (ó, béka, ó, skorpió!)
- Szerbia3 nap telt el azóta
Autó hajtott a tüntetők közé Belgrádban, három sérült
- Bosznia6 nap telt el azóta
Az ügyészség elrendelte Milorad Dodik előállítását