Szerbia
Kettős ünnep Szerbiában: A vajdaságiak Kragujevacig “pumpáltak”, Vučić Vajdaságot „védi”
Egész Szerbiából gyalog érkeztek Kragujevacba a diákok, hogy február 15-én együtt ünnepeljenek, és tartsák meg a Találkozzunk Gyertyaszentelő napján (Sretenje) című rendezvényt, közben a szerb elnök Szávaszentdemeteren fogadtatja el a vajdasági deklarációt, a város polgármestere Vučić bizalmi embere, korábban még a miniszterelnöki poszt várományosaként is emlegették, a város pedig tele van lojalistákkal

Pumpáld, pumpáld – vagyis Gyerünk! – ez lett az egyetemi hallgatók legújabb mottója. Mindenki Kragujevacba készül szombaton, aki nem gyalog, az autóval vagy busszal megy a szerbiai városba, ahol Gyertyaszentelő Boldogasszony ünnepére a legnagyobb tüntetést szervezik.
Könyvek kedvezménnyelA BALK nem kalapozik, csak annyit kérünk tőled, hogy könyvet rajtunk keresztül vásárolj! Te kedvezményt kapsz, és mi is jól járunk. Könyvek kedvezménnyel, kattints ide!
Mindeközben Aleksandar Vučić a Politika napilap pénteki számának mellékleteként közzétette a Vajdasági Deklarációt Szerbiában, de mindez nem volt elég, mert ezzel majdnem egyidőben a boszniai származású, köztudottan szélsőjobboldali Baja Mali Knindža szerb nemzeti, nacionalista „előadóművész” szájára merte venni Vajdaságot, és feltehetően megrendelésre, írt egy dalt, majd azt szívből elő is adta: miszerint Vajdaság mindig is szerb volt, és a többi, és a többi…
Alcímek
Kragujevac – az egyetemisták ünnepe
Egész Szerbiából gyalog indultak el Kragujevacba a diákok, hogy február 15-én együtt ünnepeljenek és tartsák meg a Találkozzunk Gyertyaszentelő napján (Sretenje) című rendezvényt.
Az egyetemisták Újvidékről és Belgrádból – ki gyalog, ki stafétát futva, ki pedig kerékpáron indult el, de gyalogolnak az ország minden végéből – Čačakból, Užiceből, Novi Pazarból, Gornji Milanovacból, Kraljevóból, Jagodinából, s minden bizonnyal ki is hagytunk egy-egy települést.
Volt, aki kénytelen volt feladni a sétát, mert egészségi állapota nem engedte. Útközben, a pihenések alkalmával orvosok látták el az egyetemisták sebeit, masszírozták és gyógyították őket, hogy folytathassák az útjukat.
Mások sírtak, mert eltiltották őket a sétától, vannak viszont, akiket nem lehetett meggyőzni, hogy autóval menjenek tovább. Kragujevacban fűtött sportcsarnok várja őket. Sokan csak pénteken éjfélkor érnek majd oda.
Szombaton egésznapos program várja Kragujevacon a tüntetőket. Tizenöt órára lezárják a helyi sugárutat, közben pedig sportrendezvények, egészségügyi vizsgálatok, kiállítás, beszélgetések és beszédek lesznek. Egy igazi közösségi élmény, ahová csak azért érkeznek a polgárok, mert az egyetemisták megszólították őket, vagy mert a szívük azt diktálja.
Szávaszentdemeter – ellentüntetés vagy ünnep?
Habár a Szerb Haladó Párt tagja és a tartományi parlament alelnöke, Nemanja Zavišić szerint a szombati, szávaszentdemeteri kormánypárti nagygyűlés nem ellentüntetés, hanem „egy felhívás lesz az állami és nemzeti egységre”, a gyakorlat nem ezt mutatja.
A rendezvényre ugyanis a Szerb Haladó Párt minden helyi szervezete megkapta a kvótát, mennyi tagot, “szimpatizánst” kötelező toboroznia. A közvállalatok alkalmazottainak egy részét kötelezik a részvételre, másoknak pénzt kínálnak, hogy jelenjenek meg a rendezvényen.
Számítások szerint a haladók 80.000 embert szeretnének a szerémségi város főterén látni a nagygyűlésen, amelyen közfelkiáltással fogadtatja majd el a “néppel” Aleksandar Vučić szerb államfő a Vajdaságról szóló deklarációt.
A Danas napilag egyébként arról cikkezett, hogy a szerb államfő azért választotta Szávaszentdemetert, mert nem tudná megtölteni az újvidéki SPENS (sportcsarnok) épületét, Szerémségben a legnagyobb a támogatottsága, viszont mindenhol máshol nagyobb ellenállásba ütközne.

Kapcsolódó cikk
Így marad a szávaszentdemeteri Pink sportközpont, ahol 17 órakor kezdődnek majd a beszédek. Itt az interneten elérhető adatok szerint legfeljebb 2400 ülőhely, és összesen 4000 férőhely van. Állítólag sokan jönnek majd a boszniai Szerb Köztársaságból is, ahol Vučić az elmúlt két napban együtt ünnepelt Dodikkal. Dodik ráadásul beszédet is mond a vajdasági rendezvényen.
Bojan Pajtić egyetemi tanár, volt vajdasági kormányfő egyébként úgy véli: Vučić megértette, hogy semmi keresnivalója sincs Újvidéken, de azt sem szabad elfelejteni, hogy Szávaszentdemeter polgármestere, Branislav Nedimović, volt mezőgazdasági, erdészeti és vízgazdálkodási miniszter, Vučić bizalmi embere, korábban még a miniszterelnöki poszt várományosaként is emlegették, a város pedig tele van lojalistákkal, vagyis tényleg nagy a támogatottsága.
Mondjuk itt se fogadják éppen mindannyian tárt karokkal. A városban a minap volt tüntetés, amely során elkészítették a Szerb Haladó Párt gyászjelentését, valamint közölték Vučićtyal: „Ahova indultál, nem látunk szívesen (Di si pošo, nisi dobrodošo). A transzparensek között többek között ilyet is lehetett olvasni: „tik – tak, Ön a leggyengyébb láncszem, viszlát”.
Közben az egyébként lemondásban lévő miniszterelnök, a Szerb Haladó Párt elnöke, Miloš Vučević kijelentette, hogy a deklaráció válasz azoknak, akiknek szeparatista szándékaik vannak. Szerinte a dokumentumban „Szerbia azon területén élő polgárok többségének vágya“ szerepel.
Hozzátette, hogy valamelyest módosulhat a szöveg, amit majd a parlamentben elfogadnak, mert “muszáj egyeztetniük a Vajdasági Magyar Szövetséggel, de meg kell hallgatni a bunyevácok, a szlovákok, a románok és a más nemzetiségek véleményét is, akik az ország ezen területén élnek.”
Írattak egy himnuszt is?
Huszonnégy órával ezelőtt, csütörtökön este új dallal jelentkezett a kilencvenes években háborús bűncselekményekért jogerősen elítélt bűnözőket dalaiban hősként éltető Baja Mali Knindža.
A “nagy hazafi” legújabb, Vajdaság című dalát a szerb média egy része már “új (vajdasági) himnusznak” titulálta.
„Vojvodina naša mila, oduvek je srpska bila, ta se zemlja ne prodaje, srpska bila i ostaje…”, (Vajdaság, drága kincsünk, mindig szerb volt ez a földünk, ezt a földet nincs, ki elad, szerb volt és az is marad…”) – hangzik többek között a bizonyos szerbiai politikai és szerb nacionalista körökben népszerű Baja Mali Knindža legújabb „szerzeménye”.
Szabadka polgármesterének kedvenc előadója minden bizonnyal nem a véletlen folytán jelentkezett ezzel a dallal. Az uszítás elkezdődött, vajon ki harap rá először…
Nem is kettős, hanem hármas ünnep
A Gyertyaszentelő, vagyis a Sretenje (Госпо́дино Срете́ње) a Szerbia nemzeti ünnepe, amelyet február 15-én ünnepelnek. Ez az egyik legfontosabb szerb állami és egyházi ünnep, miután két jelentős eseményhez is kötődik.

A sretenjei alkotmány 1835-ből
A Sretenje az ortodox keresztény egyház egyik nagy ünnepe, amely Jézus Krisztus bemutatását jelöli a jeruzsálemi templomban, negyven nappal születése után. A szerb ortodox hagyomány szerint ez az ünnep az első találkozás Isten és az emberiség között, innen ered a neve is, amely „találkozást” jelent.
Nemzeti jelentőségét az adja, hogy ezen a napon ünneplik Szerbia államiságát, 1835. február 15-én ugyanis ezen a napon fogadták el az első szerb alkotmányt, az úgynevezett Sretenjski Ustavot (Sretenjei Alkotmány), amelyet Miloš Obrenović fejedelem idején hoztak meg. Bár az alkotmányt később visszavonták, ez a dátum a modern szerb államiság kezdetét jelképezi.
De van egy harmadik vonatkozás is, ezen a napon emlékeznek meg ugyanis az 1804-es első szerb felkelésről, amely Karađorđe vezetésével indult az oszmán uralom ellen. Ez volt az első lépés Szerbia függetlensége felé.

- B A Balkanac5 nap telt el azóta
Síró játék: ó, mozik, ó, emberek! (ó, béka, ó, skorpió!)
- Szerbia3 nap telt el azóta
Autó hajtott a tüntetők közé Belgrádban, három sérült
- Bosznia6 nap telt el azóta
Az ügyészség elrendelte Milorad Dodik előállítását
- Szerbia3 nap telt el azóta
Vučić: Budapest esetében ugyanaz a kézjegy & a hangágyú