Szerbia
HŐGUTA: Megkezdődött az egyik „titokzatos személy” felfuttatása a médiában, vajon ő lesz a miniszterelnök?

Egy csendes szombat este egyszer csak megjelent a képernyőn az egyik „titokzatos személy”. Kint áll szerencsétlen a legnagyobb hőségben, egy kukoricatábla mellett, és sok éve nem tapasztalt sikerekről beszél, elvégre átlagon felett termett a búza, jut belőle kivitelre is bőven. A gyanútlan tévénéző aligha sejti, hogy ezzel megkezdődött az egyik „titokzatos személy” felfuttatása a médiában, mert lehet, hogy ő lesz a miniszterelnök, és az mégsem járja, hogy senki ne ismerje az országban.
Még tart a titkolódzás
Szerbiában még tart a titkolódzás a következő miniszterelnök személyét illetően, de állítólag a korábban megnevezett háromból már csak egyetlen vetélytársa van Ana Brnabić eddigi kormányfőnek.
A „kihívó” nevét egyelőre nem árulta el Aleksandar Vučić szerb elnök, aki a szálakat a kezében tartja.
Az emberek Szerbiában ezért bizonyos jelekből igyekszenek kitalálni, hogy végül ki vívja ki a szerb államfő bizalmát, és foglalja el a második legfontosabb posztot Szerbiában, ha a BIA (Bezbednosna Informacijska Agencija = Biztonság Tájékoztató Ügynökség, a legfőbb titkosszolgálat) igazgatóját nem tekintjük közéleti személyiségnek.
A három közül az egyik „titokzatos személy” szombaton este riportalanyként jelent meg a nem triviálisan kormányközeli Prva TV műsorában.
Ilyenkor felmerül a kérdés, hogy a nyár egyik legmelegebb napján vajon mi vezérelte az esetleges titokzatos kihívót, hogy a tűző napon, egy hatalmas kukoricatábla előtt az idei búzatermésről, és mint „rokontémáról”, a kormányalakításról beszéljen?
Tényleg mi vezérelte?
Amíg néhányan ezen töprengenek, addig nézzük mit is mondott a titokzatos, ha nem éppen a legtitokzatosabb személy, akit Branislav Nedimovićnak hívnak, és jelenleg éppen mezőgazdasági miniszter.
– Az idei évben a mezőgazdaság mindenképpen a társadalmi össztermék (GDP) generátora lesz Szerbiában, amivel egyúttal csökkenti a koronavírus következményeinek negatív hatását
– mondta Nedimović, aki szerint mintegy 2 millió tonna búzát importálhat az ország, miután kielégítette saját igényeit.
Valószínűleg nem a nagyszerű búzatermés miatt mentek ki az újságírók a kánikula kellős közepén a šidi határban bóklászó mezőgazdasági miniszterhez, hanem inkább azért, hogy az egyik ‘”titokzatos személy” megmutathassa magát minden szerbnek, és mondhasson néhány szót a kormányalakításról, illetve Aleksandar Vučić nagyszerűségéről.
– Az már tény, hogy a törvényes határidőn belül megalakult a parlament, meg kell tartani a konzultációk második körét, minden baloldali vagy jobboldali találgatás szükségtelen. Emberek, hagyjuk már, hogy (az elnök úr) tegye a dolgát, ő az egyedül illetékes arra, hogy megnevezze a miniszterelnök személyét, aztán legyen bárki is az… legyen bárki is a kormányban, mondjuk akár én, miniszterként, tudom, hogy mindent kihozok magamból, és arra fogunk törekedni, hogy egy olyan csapatban játszunk, amely már annyi jót adott Szerbiának.
Hát, hát, hát, mit is lehet gondolni ezután, főleg ha tudjuk, hogy Aleksandar Vučić éppen a napokban dicsérte meg az agrártárcát, és jelentett be további támogatást a szerbiai mezőgazdaságnak.

Koszovó
Az EU-nak három kívánsága van, különben „súlyos következmények” lesznek

Brüsszelnek három kívánsága van, vajon melyik teljesül ezek közül? Josep Borrell, az Európai Unió külpolitikai és biztonsági főképviselője új helyhatósági választások kiírását kérte a szerbek lakta észak-koszovói településeken. Egyúttal azt is szorgalmazta, hogy a szerbek vegyenek részt a választási folyamatban, és hogy a koszovói hatóságok biztosítsák a szerb többségű települések szövetségének létrehozását.
Három kívánság
Borrell csütörtökön este azt írta a Twitteren, hogy Aleksandar Vučić szerb államfővel és Vljosa Osmani koszovói elnökkel is megbeszélést folytatott az Észak-Koszovóban kialakult „veszélyes helyzetről”.
A bejegyzésben továbbá közölte, hogy Emmanuel Macron francia elnökkel és Olaf Scholz német kancellárral közösen tárgyalt a vezető szerbiai és koszovói politikussal, de külön-külön is megbeszélést folytatott mind Vučićtyal, mind Osmanival.

ÉDES NÉGYES: Macron Vučić, Scholz pedig Osmani ügyvédje (Forrás: Twitter, Josep Borrell)
Ez azt jelenti, hogy Osmani ugyan elutasította a luxemburgi miniszterelnök kezdeményezését, hogy találkozzon a szerb államfővel, viszont ezt már Macron és Scholz esetében valamilyen, számunkra ismeretlen okból nem kívánta megtenni.
– Három egyértelmű követelésünk van: azonnali új helyhatósági választások, a koszovói szerbek részvételének biztosítása a választási folyamatban, valamint a a szerb többségű önkormányzatok közösségének létrehozása az EU égisze alatt zajló párbeszéden belül
– írta Borrell, ez azonban valószínűleg nem lesz ínyére egyik félnek sem.
Itt a legkritikusabb pont az, hogy ezeket az önkormányzatokat a 2013-ban elfogadott megállapodás alapján hozzák-e létre, a pristinai (albán) vezetés ugyanis ezt egyértelműen elutasítja, a szerbek viszont ragaszkodnak hozzá, hogy a tíz évvel ezelőtt elfogadott dokumentum betűje szerint jöjjön létre a Szerb Községek Közössége.
Borrell befenyített
Az Európai Unió külpolitikai és biztonsági főképviselője azt írta, hogy ha a három kívánságot nem teljesítik az érintett felek, annak súlyos következményei lesznek a további kapcsolatok tekintetében.
Borrellt megelőzően szinte azonos kezdeményezést terjesztett elő Franciaország és Németország nevében Emmanuel Macron francia elnök.
Macron tegnap este Moldovában bejelentette, hogy Párizs és Berlin felhívást intézett Szerbiához és Koszovóhoz, hogy mielőbb új helyhatósági választásokat szervezzenek a négy, szerb többségű észak-koszovói önkormányzat területén, amelyen a közös javaslat szerint részt kellene venniük a koszovói szerbeknek is.
A szerb elnök némileg kényelmetlen helyzetbe került, mert éppen a napokban „dicsérte meg” a mostani javaslatot előterjesztő Macront a Koszovót elmarasztaló állásfoglalásáért.
A szerbiai politikai elit egy részének ugyanakkor vannak ellenérzései Németországgal szemben, pedig sok szerb dolgozik ott, és kiemelkedően magas a német beruházások száma Szerbiában.
-
English4 nap telt el azóta
HYPOCRITICAL PROTEST: 52 Serbian and 41 KFOR soldiers injured in Kosovo, including Hungarians
-
Koszovó1 nap telt el azóta
KOSZOVÓI ELNÖK: Szerbiának nincs helye az európai nemzetek között, plusz 1 kecske
-
Szerbia7 nap telt el azóta
VUČIĆ THE GREAT: A koszovói miniszterelnök elrontotta a szerb államfő játékát
-
Szlovákia2 nap telt el azóta
GLOBSEC 2023: Szlovák biztonságpolitikai fesztivál, amelyre az egész világ odafigyelt