Connect with us

Szerbia

Állítólag elfogták a sofőrt, aki a tömegbe hajtott, Vučić szerint fő az egészség

A lítium bányászatával kapcsolatos elnöki kommunikáció két ponton nyugszik: Vučić igyekszik empátiát tanúsítani a helyi lakosság aggodalmai iránt, miközben kísérletet tesz arra, hogy országos ügy helyett regionális kérdéssé silányítsa a problémát. Ezzel párhuzamosan azzal szeretné eloszlatni a helyi és az általános aggodalmakat, hogy a lítiumbányászat mindaddig nem kezdődik meg, amíg nem kapnak biztosítékokat arra, hogy a környezet nincs veszélyben

Avatar photo

Közzétéve:

a megjelenés dátuma:

Ennek az autónak a sofőrje hajtott bele a tömegbe a múlt szombati belgrádi tüntetést követően
Ezzel az autóval hajtottak a tömegbe a múlt szombati belgrádi tüntetést követően (Forrás: Screenshot, N1)
Cikk meghallgatása

A szerbiai lítium bányászása elleni múlt hétvégi tüntetésen egy komolyabb incidens is történt, amikor a Belgrádot átszelő egyik autópályán egy autós a demonstrálók közé hajtott, és legalább két embert elgázolt. Egyiküket még ma is kórházban ápolják, miután megműtötték; nem hivatalos értesülések szerint ugyanis eltört a lába. Az N1 hírcsatorna értesülései szerint a sofőrt letartóztatták, bár ezt a hírt a hatóságok hivatalosan nem erősítették meg, de nem is cáfolták.


Könyvek kedvezménnyel
A BALK nem kalapozik, csak annyit kérünk tőled, hogy könyvet rajtunk keresztül vásárolj! Te kedvezményt kapsz, és mi is jól járunk.

Könyvek kedvezménnyel, kattints ide!

Mit ad ég, előkerült a sofőr!?

A CNN társcsatornájának számító N1 televízió nem hivatalos forrásokból úgy értesült, hogy az autóvezetőt a hatóságok őrizetbe vették, a balesetben megsérültek közül többeket „tájékozódó meghallgatásra” hívtak be a belgrádi hármas számú alapfokú ügyészségre, ami Szerbiában az információszerzés bevett formája mind a rendőrség, mind az ügyészség részéről.

Az említett televíziós csatorna kérte az ügyészségtől, hogy erősítse meg az információt, de a kérésre nem kapott választ, csupán annyit közöltek velük, hogy egy „felülről” érkezett utasítás szerint a tüntetéssel kapcsolatban nem nyilatkozhatnak.

Stefan Simić, a Szabad Polgárok Mozgalmának (PSG) képviselője szerint a rendőrség ismeri az autó rendszámát, és pontosan tudja, hogy ki volt az elkövető.

– Biztos vagyok abban, hogy a rendőrség ismeri a gépjármű rendszámát, és azt is tudja, hogy ki volt a tettes. Nem ismerem az illetőt, de tudom, hogy a rendőrség minden adat birtokában van

– nyilatkozta Simić az N1 csatorna stúdiójában.

Az egyik sérült Dajana Dragičević volt – akit az ütközést követően az autó több méteren át sodort – elmondta, hogy őt még nem hívták be meghallgatásra.

– Jól érzem magam, bár kissé megviselt az eset, de túl vagyok az elmúlt napok intenzív történésein. Megnyugtató hír számomra, hogy a súlyos sérülést szenvedett fiatalembert megműtötték, és jelenleg a kórházban megkezdődött a felépülése

– mondta Dragičević, aki nem sérült meg komolyabban, az incidensről készült felvételeken csak annyit lehetett látni, hogy a hátát fájlalta.

A rendőrség hatékonyságával kapcsolatban több kritika is felmerült az ellenzék részéről. Aleksandar Jovanović Ćuta, az Ökológiai Felkelés vezetője szerint, ha a rendőrség valóban a feladata magaslatán lenne, huszonnégy óra alatt megoldotta volna az ügyet.

– Ivica Dačić immár tizenhatodik alkalommal van a belügyminiszteri pozícióban Vučić Szerbiájában, holott valójában börtönben kellene lennie. Amíg ő vezeti a rendőrséget, addig ezek a súlyos bűncselekmények büntetlenül maradnak

– nyilatkozta Jovanović, aki a múlt héten úgy nyilatkozott, hogy „fenn kell tartani” az emberekben felgyülemlett energiát, és folytatni kell a lítium bányászása elleni megmozdulásokat.

Az elnök kiment az emberek közé

A múlt heti demonstrációt követően Aleksandar Vučić szerb elnök ígéretet tett arra, hogy felkeresi a lítiumbányászatban várhatóan legérintettebb területeket; azóta már járt is Mali Zvornikban és környékén, ahol ígéretet tett arra, hogy szeptemberben hét napot tölt a Drina menti településeken, mert látni szeretné, hogy miként lehet megoldani az összes problémát.

A lítium bányászatával kapcsolatos elnöki kommunikáció két ponton nyugszik: a szerb elnök igyekszik empátiát tanúsítani a helyi lakosság aggodalmai iránt, miközben kísérletet tesz arra, hogy országos ügy helyett regionális kérdésként kezelje a problémát, és ezáltal leválassza a „Nem adjuk a Jadart” mozgalomról a belgrádi értelmiségi csoportokat és az ellenzéki pártokat.

A szerb elnök a Mali Zvornikban tartott lakossági fórumon

A szerb elnök a Mali Zvornikban tartott lakossági fórumon (Forrás: Instagram, Aleksandar Vučić)

Aleksandar Vučić ugyanakkor – és ez a második pont – azzal szeretné eloszlatni a helyi és általános aggodalmakat, hogy a lítiumbányászat mindaddig nem kezdődik meg, amíg az ország nem kap biztosítékokat arra, hogy a környezet nem forog veszélyben: ezzel kapcsolatban azt ígérte, hogy mindaddig „állnak rendelkezésre”, amíg lesznek nyitott kérdések.

A kormányközeli belgrádi Politika beszámolója szerint a szerb elnök Mali Zvornikban úgy nyilatkozott, hogy senki nem tesz semmit, vagyis senki sem bányászik, amíg nem lesznek biztosak abban, hogy „a gyermekek egészségesek, a természet pedig tiszta marad”.

– Csak ezután gondoljunk arra, hogy mennyit lehet ezen keresni. Mert a haszon soha nem volt és nem is lehet fontosabb, mint az egészség. Ez senki számára sem lehet fontosabb

– mondta lassan és duplán Vučić a helyiek kérdéseire válaszolva a Mali Zvornikban tartott lakossági fórumon.

A szerb elnök ugyanakkor nem cáfolta, hogy a tervek szerint kénsavval választják le a lítiumhoz erősen kötődő szilikátokat, és egyúttal elismerte, hogy a kénsav ugyan veszélyes anyag, de a szerb állam már tárgyalt arról, hogy speciális vágányt épít a lakott települések (város, nyilván Mali Zvornik) elkerülésére, amelyen keresztül eljuttatják a kénsavat a munkaterületre.

A fenti mondatból kiderül, hogy a tervezés már eléggé előrehaladott fázisban lehet, ha már az is eldőlt, hogy az elkerülő vágány megépítését a szerb állam vállalta magára, ugyanakkor keveset tudni arról, hogy hova kerül a munkafolyamat során felhasznált kénsav, vagyis prosztón fogalmazva: hol jön ki, ami bemegy, és most a kénsavra gondolunk.

Egy aktivistát átcsábítana az elnöki csapatba

A szerb elnök a lakossági fórumon igyekezett minimalizálni a víz felhasználásával kapcsolatos igényt a lítium kiaknázása során, miután Sanja Sakan, a Kémiai, Műszaki és Kohászati ​​Intézet egyik alközpontjának kutatója megjegyezte, hogy a lítium kiaknázásához sok vízre van szükség.

Akit nem tudsz legyőzni, az állítsd a magad oldalára, a megkörnyékezett Sanja Sakan

Akit nem tudsz legyőzni, azt állítsd a magad oldalára, a megkörnyékezett Sanja Sakan (Forrás: Facebook, Sanja Sakan)

Vučić szerint a vízszükséglet elenyésző, mert az a Drina vízhozamának mindössze 0,0007 százalékát érinti, majd többféle állással is megkínálta a témában láthatóan nem járatlan asszonyt, nyilván abból kiindulva, hogy akit nem lehet meggyőzni, azt át kell csábítania saját táborba.

A szerb elnök királyi többesben először úgy fogalmazott, hogy készek Sakant egy szakértői csoport élére helyezni, és mindaddig nem tesznek semmit a lítium kiaknázása terén, amíg arra a magas polcra helyezett asszony nem bólint rá, mert, mint Vučić fogalmazott, jobban bízik benne, mint egyesekben a Rio Tintóban.

A vízhasználattal kapcsolatos felvetésre a szerb elnök jelezte, hogy a kabinetje felveszi a kapcsolatot Sakannal annak érdekében, hogy legyen az elnöki csapat tagja, és hozzátette, hogy ha a szakértő asszony azt mondja, hogy a projekt nem valósítható meg, akkor ő is nemet mond.

Vajon hihető-e, hogy csak ennyin múlna annak a becslések szerint hatmilliárd eurós projektnek a sorsa, amelyet a szerb elnök eddig tűzön-vízen, mondjuk kénsavas vízen, keresztül akart vinni, vagy csak ez is egy propagandafogás a helyi aggodalmak eloszlatására?

Az olvasás folytatása

Könyvek kedvezménnyel

A BALKÁN RITMUSA

További rádiók

Meteorológia



QR Code

A cikk küldése GMail segítségével


Ehhez kattints ide

B.A. Balkanac

Balkanac

B.A. BALKANAC ÚJ KÖNYVE

Sakk

Facebook

Magyarország

Románia

Szlovákia

Szerbia

Horvátország

Bosznia-Hercegovina

7 X 7