Connect with us

Magyarország

Erőtlen visszhang a magyar miniszterelnök tusványosi beszéde után

Azon már régen keseregnek az erdélyi értelmiségiek, hogy a Tusványosról rendre elmaradoznak a román szellemi élet legjelesebb képviselői. Ezért inkább monológgá silányul a több mint három évtizeddel ezelőtt magyar–román dialógusként útjára indított nyári szabadegyetem. Ma már nagyítóval sem találni román értelmiségit Tusványoson, úgy érzik, megbélyegzik őket nemzettársaik, ha szóba állnak a magyarokkal, lepaktálnak azokkal

Avatar photo

Közzétéve:

a megjelenés dátuma:

Utolsó simítások a nagy monológ előtt
Utolsó simítások a (nagy) monológ előtt (Forrás: Facebook, Orbán Viktor)
Cikk meghallgatása

A 33. Tusványos a hagyományos magyar miniszterelnöki beszéddel végződött. Politikai elemzők és újságírók egyetlen kérdése az volt, hogy milyen és mekkora visszhangot vált ki Orbán Viktor expozéja a román politikusok és a román sajtó körében.


Könyvek kedvezménnyel
A BALK nem kalapozik, csak annyit kérünk tőled, hogy könyvet rajtunk keresztül vásárolj! Te kedvezményt kapsz, és mi is jól járunk.

Könyvek kedvezménnyel, kattints ide!

Hol van az a tusványosi nyár?

Azon már régen keseregnek az erdélyi értelmiségiek, hogy a Tusványosról rendre elmaradoznak a román szellemi élet legjelesebb képviselői. Ezért inkább monológgá silányul a több mint három évtizeddel ezelőtt magyar–román dialógusként útjára indított nyári szabadegyetem.

Kezdetben a magyarországi, erdélyi magyar és román ellenzékiek közösen vázolták fel, melyek azok a szükséges lépések, cselekedetek, amelyeket a romániai társadalmaknak – a még ma is párhuzamos román és magyar közösségeknek – meg kell tenniük, hogy ráléphessenek az európai útra.

Ma már nagyítóval sem találni román értelmiségit Tusványoson...

Ma már nagyítóval sem találni román értelmiségit Tusványoson… (Forrás: Facebook, Orbán Viktor)

Ma már nagyítóval sem találni román értelmiségit Tusványoson, úgy érzik, megbélyegzik őket nemzettársaik, ha szóba állnak a magyarokkal, lepaktálnak azokkal.

Erre okuk is van, ugyanis az elmúlt években – egészen tavalyig – Tusványos után hatalmas magyarellenes árhullám futott végig a román politikai osztályon és az ellenőrzésük alatt tartott hírtelevíziókon, sajtón.

Szerencsére ezek az iszapbirkózós nyarak is elmúltak. Legalábbis úgy tűnik. Romániának és Magyarországnak számos közös erővel megoldható gondja van, s érdemesebb erre koncentrálni, mintsem arra, hogy Románia újra és újra eljátssza a jó tanuló szerepét.

Három és fél nap néma csend

Pénteken délelőtt Bukarestben találkozott Marcel Ciolacu román és Orbán Viktor magyar miniszterelnök. A magyar kormányfőt román hivatali kollégája hívta meg.

A találkozón a kétoldali gazdasági tervekről volt szó, illetve a schengeni csatlakozás kérdéséről. Orbán Viktor bejelentette: Magyarország EU-s elnöksége idején napirendre tűzi Románia szárazföldi schengeni csatlakozását. Elhangzott, hogy Magyarországnak ez az egyik prioritása EU-s elnöksége idején.

– A legfontosabb a schengeni csatlakozás, az, ami jelen pillanatban bennünket is, erdélyi magyarokat, de Romániát, a románokat is a legjobban érdekli

– mondta a megbeszélés után Kelemen Hunor, a Romániai Magyar Demokrata Szövetség elnöke, aki szintén részt vett a magas szintű találkozón. Marcel Ciolacu Facebook-bejegyzésben ezt írta:

– Kereskedelmi forgalmunk mintegy 13 milliárd eurót tesz ki, és egyetértettünk magyar kollégánkkal abban, hogy még mindig vannak kiaknázatlan lehetőségek. Közöltem Orbán miniszterelnök úrral, hogy együtt akarunk dolgozni a pozitív kétoldalú menetrend megerősítésén, amely polgáraink javát szolgálja etnikai hovatartozástól függetlenül.

A tavalyi Ciolacu–Orbán találkozó után éles bírálat érte a román miniszterelnököt, még a saját pártja holdudvarához tartozó sajtó részéről is. Ezúttal egyetlen politikai alakulat sem ejtett zokszót a bukaresti dialógus miatt.

Hármak farmerben: Kelemen Hunor, Orbán Viktor, Marcel Ciolacu

Hármak farmerben: Kelemen Hunor, Orbán Viktor, Marcel Ciolacu (Forrás: Facebook, Orbán Viktor)

Ez Schengen varázsa… Bukarest számára fontos, hogy a magyar kormány ebben a félévben – amikor parlamenti és elnökválasztást is tartanak Romániában – aktívan támogassa, s az EU napirendjén tartsa a teljes jogú román schengeni tagság kérdését.

Három és fél nap telt el a csúcstalálkozó, két és fél nap Orbán Viktor tusványosi beszéde után, amikor elhangzottak az első bírálatok. Igaz, hogy már vasárnap faggatták Marcel Ciolacut az újságírók Orbán Viktor tusnádfürdői beszédéről.

A román kormányfő a kérdést arra hivatkozva hárította el, hogy a magyar miniszterelnök nem tett Romániát érintő kijelentéseket.

– Az akarták volna, hogy ne engedjem be Romániába? Tudomásom szerint hasonlókat nyilatkozott Brüsszelben és Budapesten is. Nem az én dolgom kommentálni a kijelentéseit

– mondta Marcel Ciolacu.

Cérnavékony tiltakozás

Cristian Pârvulescu, az européer liberális politológus veszélyt látott Orbán Viktor tusványosi fellépésében:

– Orbán Viktor tusnádfürdői beszéde az újabb bizonyíték, hogy a magyar miniszterelnök szeretné, hogy mindaz, ami 1919 után történt, felülvizsgálható legyen. Nem egy Nagy-Magyarország területi újjáépítésről van szó, legalábbis nem az első szakaszban, hanem egy gazdasági és kulturális újjáépítésről, ami alapot teremt ehhez

– nyilatkozta. Szerinte az Európai Unió ezt nem engedi meg a magyar miniszterelnöknek, ezért Vlagyimir Putyinnal együttműködve próbál hozzájárulni az EU szétrombolásához.

Cristian Pârvulescu tovább ment, kijelentette, hogy hiba volt, hogy megengedték „a politikai kalandor és fasiszta” (C. P. szavai) Orbán Viktornak a soros EU-elnökséget.

Megszólalt egy pártelnök is. Elena Lasconi, a Mentsétek meg Romániát Szövetség elnöke azt mondta, örült volna, ha a külpolitikáért felelős román hatóságok – az elnöki hivatal, a kormány, a külügyminisztérium – reagáltak volna a magyar miniszterelnök „román földön” tett nyilatkozataira.

Szerinte elfogadhatatlan, hogy egy európai vezető Romániát használja platformként oroszbarát és Putyin-barát üzenetek terjesztésére.

Kifogásolta, hogy a román külügyminisztérium nem adott egyértelmű utasításokat Orbán Viktornak, és szólította fel, hogy mellőzze a kényes kétoldalú vagy geopolitikai témákat.

Erdélyi magyarként azt a nyarat sírom vissza, amikor magyar és román értelmiségiek politikamentesen vitatkozhattak a jelen kihívásairól, a jövő közös lehetőségeiről.

Az olvasás folytatása

Könyvek kedvezménnyel

A BALKÁN RITMUSA

További rádiók

Meteorológia



QR Code

A cikk küldése GMail segítségével


Ehhez kattints ide

B.A. Balkanac

Balkanac

B.A. BALKANAC ÚJ KÖNYVE

Sakk

Facebook

Magyarország

Románia

Könyvek kedvezménnyel

Szlovákia

Szerbia

Horvátország

Bosznia-Hercegovina

7 X 7