Connect with us

Bosznia

A Szerb Köztársaság levette napirendről az ügynöktörvényt, Szerbiában nincs róla szó

A boszniai Szerb Köztársaságban már a parlament előtt volt az ottani ügynöktörvény tervezete, amelyet a napokban kellett volna elfogadni, de tegnap váratlanul visszavonták. Milorad Dodik szerint további egyeztetésre van szükség a törvénnyel kapcsolatban

Avatar photo

Közzétéve:

a megjelenés dátuma:

A boszniai Szerb Köztársaság visszavonta az ügynöktörvény tervezetét, hogy azt hozzáigazítsa az európai normákhoz
A boszniai Szerb Köztársaság visszavonta az ügynöktörvény tervezetét, hogy azt hozzáigazítsa az európai normákhoz (Forrás: SNRS)
Cikk meghallgatása

A grúz parlament tegnap elfogadta a vitatott ügynöktörvényt, amelyet kritikusai “orosz törvénynek” is neveznek. Egy szerbiai politikai elemző ezzel kapcsolatban arra emlékeztetett, hogy ilyen jogszabályi megoldások számos országban léteznek, beleértve Amerikát, Oroszországot és Magyarországot is. Dragomir Anđelković arra is utalt, hogy a Velencei Bizottság “nem vonta meg Grúzia jogát egy ilyen törvény elfogadásával kapcsolatban, viszont követelte, hogy igazítsák az európai normákhoz a törvényt”. A boszniai Szerb Köztársaságban már a parlament előtt volt egy hasonló tervezet, amelyet a napokban kellett volna elfogadni, de tegnap váratlanul visszavonták. Milorad Dodik szerint további egyeztetésre van szükség a törvénnyel kapcsolatban.

Egyelőre levették napirendről az ügynöktörvényt

A nagy vihart kavart törvényjavaslatot a boszniai Szerb Köztársaság parlamentjének tegnap késő este vagy ma kellett volna tárgyalnia, illetve elfogadnia, Miloš Bukejlović, a Republika Srpska igazságügyi minisztere azonban tegnap bejelentette, hogy kormánya visszavonja a törvényjavaslatot.

Bukejlović a lépést nem indokolta meg, helyette ezt Milorad Dodik boszniai szerb elnök tette meg, aki szerint “láthatók bizonyos ellenvetések, amelyek az európai normákat érintik”.

Dodik arról is beszélt, hogy a törvényjavaslatot megvizsgáló jogi szakértők szerint a tervezet szövege “teljesen összhangban van az Egyesült Államok törvényeivel”, formai és bizonyos jogi normák tekintetében még enyhébb is.

A boszniai szerb elnök szerint ugyanakkor uniós részről észlelhetők bizonyos ellenvetések, amelyek az európai normákat illetik, ezek mibenlétéről azonban nem beszélt.

– Mivel a boszniai Szerb Köztársaság elkötelezte magát az európai út mellett, megállapodtunk abban, hogy visszavonjuk a tervezetet, és harmonizáljuk az egyes európai országokban létező és alkalmazott jogszabályokkal, hogy összhangba hozzuk az európai joggyakorlattal

– mondta a boszniai szerb elnök, aki konstatálta, hogy a javaslatot a további harmonizáció érdekében visszavonták, de jelezte, hogy belátható időn belül visszakerül a parlament elé.

Az EU-misszió üdvözölte

Az Európai Unió bosznia-hercegovinai küldöttsége pozitívan reagált a Banja Luka-i döntésre, amely az európai normákat sértő törvény visszavonására vonatkozott.

Az EU-misszió egyúttal rámutatott, hogy az európai út a legjobb garancia a nagyobb jólétre és stabilitásra Bosznia-Hercegovinában. Ennek megfelelően emlékeztettek arra, hogy további lépéseket kell tenni az EU-val való tárgyalások megkezdése érdekében.

Felszólítjuk a politikai vezetőket, hogy a csatlakozási tárgyalások zöld jelzése után összpontosítsanak a tárgyalási keret elfogadásához szükséges lépések megtételére – közölte az EU bosznia-hercegovinai képviselete.

Szerbiában (egyelőre) nincs napirenden

Dragomir Anđelković szerbiai politológus szerint az ügynöktörvények esetében nem az a baj, hogy megkövetelik a külföldről történő pénzbevételek átláthatóságát, illetve annak nagyon világos meghatározását, hogy mire kapják.

A szakértő szerint a probléma inkább azzal van, ha ezeknek a törvényeknek a céljuk a hatalommal való visszaélés.

– Ezzel összefüggésben elképzelhetőnek tartom, hogy (Aleksandar) Vučić egyszer csak egy hasonló törvényről szóló történetet kezd népszerűsíteni, de nem azért, hogy elfogadja, hanem azért, hogy a hazafias izmait mutogassa a szavazóinak, akik felé ezzel azt jelezné, hogy állítólag konfliktusban áll a Nyugattal

– jegyezte meg Anđelković, aki szerint a szerb elnök ezzel párhuzamosan ugyanakkor ott hajbókolna a nyugati tényezők előtt azzal az ígérettel, hogy soha ilyen törvényt nem fogad el.

– A probléma a hatalommal való visszaélés, és itt érjük el Szerbia kulcspontját

– szögezte le Anđelković.

A szerb politológus szerint Szerbiában egyelőre szó sincs arról, hogy belátható időn belül bármilyen formában hasonló tartalmú törvény születne, aminek egyik oka az lehet – ezt meg mi tesszük hozzá – hogy a Szputnyik és az RT Balkans által az orosz média is masszívan jelen van Belgrádban, természetesen, helyi erőket felvonultatva.

Aleksandar Vučić szerb elnök a Happy Televízió Ćirilica című műsorában nemrég kiosztotta Annalena Baerbock német külügyminisztert, valamint a német Heinrich Böll és Friedrich Ebert Alapítványt, amelyek szerinte mindent megtesznek azért, hogy megdöntsék a “Szerbia holnap” koalíciót, és azzal együtt őt magát.

Anđelković szerint Vučić ugyanakkor lényegében mindent megtesz, amit a Nyugat elvár tőle, miközben marketing műsorokat rendez a szerbiai állampolgárok irányába, mindeközben pedig – legalábbis a szakértő szerint – nyugaton elégedettek a szerb elnök geopolitikai engedményeivel.

Nyilatkozat: Az itt megjelentetett információk a szerzők és politikai elemzők véleményeit tükrözik, és nem feltétlenül egyeznek meg minden olvasó nézeteivel. A tartalom kizárólag tájékoztatási célokat szolgál.

Az olvasás folytatása


Meteorológia



QR Code

A cikk küldése GMail segítségével


Ehhez kattints ide

Facebook

B.A. Balkanac

Balkanac

Magyarország

Románia

Szlovákia

Cukorkabolt

7 X 7

×

Kövess minket a Facebookon!