Connect with us

Magyarország

Szijjártó: Új kőolajvezeték építését készíti elő Magyarország és Szerbia

Avatar photo

Közzétéve:

a megjelenés dátuma:

olajvezeték / oil pipeline
- Látod, Péter! Dél felől jön az áram - akár ezt is mondhatta Dubravka Đedović Szijjártó Péternek, akivel a külügyminisztérium tetejéről nézték a Dunát (Forrás: Facebook, Szijjártó Péter)
Cikk meghallgatása

Új kőolajvezeték építését készíti elő Magyarország és Szerbia az ellátásbiztonság erősítése érdekében, zajlanak az egyeztetések a beruházásról, amelyről júniusban írhatják alá a megállapodást – jelentette be Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter, miután Budapesten tárgyalt Dubravka Đedović szerb bányászati ​​és energiaügyi miniszterrel. Mindkét tárcavezető megerősítette, hogy júniusban sor kerül a két kormány együttes ülésére, amelyen további szerződéseket írnak alá.


Könyvek kedvezménnyel
A BALK nem kalapozik, csak annyit kérünk tőled, hogy könyvet rajtunk keresztül vásárolj! Te kedvezményt kapsz, és mi is jól járunk.

Könyvek kedvezménnyel, kattints ide!

Szerbia fejlesszen, Európa fizessen!

Szijjártó a csütörtökön tartott sajtóértekezleten rámutatott, hogy a tavalyinál 60 milliárd köbméterrel kevesebb orosz földgáz lesz elérhető az európai piacon, a kínai gazdaság újranyitása nyomán ugyanis jelentősen megnőtt a kereslet, az LNG-kacapitások pedig egyelőre nem épültek ki olyan mértékben, hogy ki tudják váltani a kieső mennyiséget.

– Mi, magyarok továbbra is fizikai és nem ideológiai kérdésként tekintünk az energiabiztonság ügyére, és ezért a jól működő, bejáratott, megbízható forrásokat egészen biztosan nem fogjuk feladni


– húzta alá a magyar külgazdasági és külügyminiszter, aki a mostani magyar-szerb tárgyalások kapcsán hangsúlyozta, hogy „a két ország közötti stratégiai energia-együttműködés az egyik garancia arra, hogy Magyarország ellátása a következő időszakban is biztonságban lesz”.

Szijjártó arról számolt be, hogy a megbízható tranzitországnak számító Szerbia felől napi 9-15 millió köbméter földgáz érkezik Magyarországra a Török Áramlat vezetéken keresztül, és a szomszédos állam az Azerbajdzsánból vásárolni kívánt mennyiségeknek is az egyik lehetséges szállítási útvonala lehet.

Magyarország ezért érdekelt a szerbiai belső hálózat fejlesztésében, ezt európai kérdésnek tekinti, és ezért elvárja, hogy az Európai Unió finanszírozza mindazokat a térségbeli infrastruktúra-fejlesztéseket, amelyek lehetővé teszik Közép- Európa hozzáférését az alternatív forrásokhoz.

A magyar tárcavezető közölte, hogy megszületett a keretmegállapodás arról, hogy Magyarország idén is 500 millió köbméter földgázt tárol Szerbiának a hazai tárolókban.

Közös vállalat, új kőolajvezeték

Szijjártó azt is közölte, hogy az MVM és a Srbijagas hamarosan közös vállalatot hoz létre, amely közös földgáz-kereskedelmi tevékenységet végez, így erősítve a két ország jelenlétét a közép-európai energiapiacon.


Enyhe tél, áramfelesleg

– A Szerbiai Villanygazdaság (Elektroprivreda Srbije, EPS) az év eleje óta szinte bármely pillanatban készen állt arra, hogy 500-1000 megawatt áramot exportáljon.


Ezt Miroslav Tomašević, az EPS megbízott igazgatója jelentette ki, aki szerint az év első három hónapjában Szerbiában 17 százalékkal volt magasabb a villamosenergia előállítása, mint 2022 azonos időszakában.

Tomašević hozzátette, hogy az általa vezetett cég április első négy napján négymillió eurót keresett az áram eladásán, és hogy a Szerbiai Villanygazdaság a régió vezető villamosenergia-exportőre lehet.


A miniszter ezt követően bejelentette, hogy Magyarország és Szerbia új kőolajvezeték építését készíti elő Algyő és Újvidék között, ami hozzájárul majd mindkét állam ellátásbiztonságának javításához. Mint mondta, a Mol és a Transnafta között folynak az egyeztetések a beruházásról.

Szijjártó szerint az erről szóló szerződést a júniusra tervezett szerb-magyar kormánycsúcson írhatják alá.

A magyar tárcavezető üdvözölte, hogy menetrend szerint halad az új határkeresztező villamosenergia vezeték építése, amely a szállítási kapacitás megduplázását eredményezi és várhatólag 2028-ra készül el, a következő feladat pedig a határkeresztező pont kijelölése.

– Ez erősíteni fogja a függetlenségünket a nemzetközi villamosenergia-piac néha teljesen eszement változásaitól


– fogalmazott Szijjártó, aki szerint a szerb-magyar energiaügyi együttműködés nagy biztonságot ad mindkét fél számára, és hozzátette, hogy „ez az egyik legsikeresebb területe a szerb-magyar stratégiai partnerségnek, amely jól láthatóan sok fontos eredményt hozott eddig is”.

Orosz csőből azeri gáz

A találkozót követően természetesen szót kapott Dubravka Đedović szerb energiaügyi miniszter is, aki azzal a „tiszteletkörrel” kezdte, hogy a szerb elnök és a magyar miniszterelnök személyes kapcsolatának köszönhetően Szerbia és Magyarország kiváló partneri kapcsolatokat ápol.


Szerbia zöldíti az energiát

Április 5-én Lapovo környékén üzembe helyezték Szerbia legnagyobb, 9,9 megawatt teljesítményű napelemes erőművét.

A 12,5 hektáron fekvő erőmű évi kapacitása évi 15 000 megawattóra, ami körülbelül 2100 háztartás számára elegendő áramot jelent.

Az Mt- Komex cég által épített „DeLsol” erőművet Dubravka Đedović nyitotta meg, aki állami feladatnak nevezte a feltételek megteremtését a megújuló energiaforrásokkal működő erőművek építéséhez.

Đedović néhány nappal ezelőtt úgy nyilatkozott, hogy Szerbia 2050-re szeretné karbonsemlegessé tenni a gazdaságát.

A szerb bányászati ​​és energiaügyi miniszter március végén tárgyalt Magyar Józseffel, Magyarország szerbiai nagykövetével a két ország energetikai együttműködéséről, különös tekintettel a gáz- és áramellátás biztonságának növelésére.


A szerb energiaügyi miniszter megjegyezte, hogy szeretnék még inkább konkrétabbá tenni az általa lefedett területen történő együttműködést, első sorban a földgáz és a kőolaj esetében, de természetesen az áramellátás területén is.

Đedović szerint vizsgálják annak lehetőségét, hogy Szerbia és Magyarország alternatív forrásokból miként tudna további földgázhoz jutni a Balkáni (Török) Áramlaton keresztül, amelynek szállítására ez a nyomvonal megfelelne.

A szerb miniszter arról is beszélt, hogy Szerbia jól halad a szerb-bolgár interkonnektor kiépítésével, szavai szerint szerb területen a munkálatok negyven százalékát már elvégezték.

A belgrádi tárcavezető hozzátette, hogy a munkálatokat október végéig kellene befejezni, és miután a jelek szerint bolgár részről is jól halad a munka, már tárgyalnak Azerbajdzsánnal az azeri gáz beszerzéséről.

Đedović arról is beszélt, hogy a villamosenergia ellátás terén Magyarország nagyon fontos partner Szerbia számára, a két ország közötti villanyáram-kereskedelem 2022-ben 77 millió értékű euró volt.

A találkozón szóba került az is, hogy Magyarország is bekapcsolódik annak a regionális villamosenergia-tőzsdének a munkájába, amelynek keretében most Szerbia és Szlovénia működik együtt, ez napi szintű villamosenergia-kereskedést jelent.

Az olvasás folytatása

Könyvek kedvezménnyel

A BALKÁN RITMUSA

További rádiók

Meteorológia



QR Code

A cikk küldése GMail segítségével


Ehhez kattints ide

B.A. Balkanac

Balkanac

B.A. BALKANAC ÚJ KÖNYVE

Sakk

Facebook

Magyarország

Románia

Szlovákia

Szerbia

Horvátország

Bosznia-Hercegovina

7 X 7