A Háború
RADIKÁLIS VÁLTOZÁS: Orosz bázisokat akar Szerbiában a szélsőjobb párt
Vjerica Radeta, a Szerb Radikális Párt (SRS) alelnöke kijelentette, hogy pártja orosz bázisokat szeretne Szerbiában. A korábban a Hágai Törvényszék által keresett politikus, aki 2016 és 2020 között parlamenti képviselő volt a szerb szkupstinában, erről a belgrádi Beta hírügynökségnek nyilatkozott.
– Ez a mi több évtizedes elképzelésünk, és ma is kiállunk mellette. Nem lenne semmi kellemetlenség belőle, ellenkezőleg: a katonai és minden egyéb együttműködés az Orosz Föderációval a garancia a gazdasági jólétünkre, a területi integritás megőrzésére és a szerb légtér védelmére.
– mondata Radeta, aki szerint Szerbia legálisan küldhetne önkénteseket Ukrajnába, ha ennek meglennének a törvényes feltételei.
– Ha elfogadták volna azt a javaslatunkat, hogy Szerbia a Kollektív Biztonsági Szerződés Szervezetének tagja legyen, akkor ez legális és legitim lett volna
A szerb radikális politikus úgy fogalmazott, hogy az előírások betartása mellett vannak, viszont követelik azoknak a szabályoknak a megváltoztatását, amelyen “nem szolgálnak nemzeti érdekeket”.
A Betanak adott interjújában Radeta azt mondta: nem tapasztalható elégedetlenség a tagság körében amiatt, hogy a Szerb Haladó Párt vezetőjét, Aleksandar Vučićot támogatják az elnökválasztásokon, de úgy fogalmazott, hogy Vučić “hazaárulást követne el, ha szankciókat vezetne be Oroszországgal szemben”.
A Hágai Nemzetközi Törvényszék (ICTY) 2015 januárjában Radetát és a Radikális Párt két másik tagját a bíróság megsértésével vádolta meg, mert a törvényszék szerint a tanúk “megfenyegetéssel, megfélemlítéssel, kenőpénzt felajánlásával vagy más módon” beavatkoztak a Vojislav Šešelj pártvezér elleni perbe, kiadatásukra azonban nem került sor.
Bulgária
CSATATÉR: Ukrajna ismét fegyvert kért, Bulgária azonban visszautasította a kérést
Ukrajna ismét fegyvereket kért Bulgáriától, de a kérelmet a bolgárok elutasították. Ezt Dimitar Sztojanov ideiglenes védelmi miniszter jelentette be szeptember 29-én a bolgár kormány biztonsági tanácsának ülésén.
A bolgár állami televízió (BNT) jelentése szerint Ukrajna szófiai nagykövete, Vitalij Moszkalenko nehézfegyvereket kért Bulgáriától, nem pedig kézifegyvereket vagy lőszert.
Kapcsolódó cikk
Sztojanov azt nem volt hajlandó elárulni, hogy Kijev milyen nehézfegyverekre gondolt.
Az ideiglenes bolgár miniszter azzal utasította el az ukrán kérést, hogy a bolgár parlament megszavazta ugyan a katonai-technikai segítségnyújtást Ukrajna számára, de az nem vonatkozik arra, hogy Bulgária fegyvereket küldjön az oroszok által megtámadott Ukrajnának.
– Amíg én vagyok a miniszter, addig nem biztosítunk fegyvert nekik
– jelentette ki Sztojanov. Véleménye szerint Bulgáriát egyelőre nem fenyegeti közvetlenül a veszély, hogy belekeveredik a katonai konfliktusba, de hozzátette, hogy léteznek nemzetbiztonsági kockázatok.
A miniszter az oroszországi mozgósításról is beszélt, és megjegyezte, hogy az orosz hatóságok az orosz-bolgár útlevéllel rendelkező kettős állampolgárokat is besorozhatják.
Bulgária a napokban szólította fel állampolgárait Oroszország elhagyására.
Sztojanov úgy nyilatkozott, hogy 300 ezer ember mozgósításával sem várható fordulat az ukrajnai háborúban, az oroszok csak akkor tudnak áttörést elérni, ha 1-1,5 millió embert vezényelnek a frontra.
-
Koszovó3 nap telt el azóta
Lelőttek egy rendőrt Koszovóban, akár magyar katonák élete is veszélybe kerülhet
-
Románia6 nap telt el azóta
KÖLCSÖNÖS ZSAROLÁS: Ausztria nyomná a gázt, Románia behúzta a féket
-
Montenegró5 nap telt el azóta
Szerbiai állampolgárok ásták az alagutat Montenegróban, 19 fegyver tűnt el
-
English5 nap telt el azóta
Turkish companies bypass the Western sanctions, USA tappes their head