Horvátország
MEGKERÜLHETŐ TÉNYEZŐ: Hazafias János az élet tengerén, avagy két politikai nyomorék összeborul

Ivan Penava vukovári polgármestert, miután csatlakozott a Hazafias Mozgalomhoz (Domovinski pokret, DP), a párt szombaton, Zágrábban megtartott közgyűlésén megválasztották a nemzetieskedő politikai szervezet elnökévé. Ezzel formálisan is lezárult a „hazafias dráma”, amely az addigi elnök, a DP egyik alapítója Miroslav Škoro váratlan – személyes okokra hivatkozó – leköszönése, illetve a Hazafias Mozgalomból való kilépése után bontakozott ki.
A megkerülhető tényező
Azok számára, akik nincsenek éppen annyira otthon a horvát belpolitikában, röviden összefoglaljuk a Hazafias Mozgalom, azaz a DP történetét.
A „hazafiakrók” annyit kell tudni, a kormányzó Horvát Demokratikus Közösség (Hrvatska demokratska zajednica, HDZ) keményvonalas, Andrej Plenković által sikeresen ártalmatlanított, illetve margóra szorított áramlata volt, amely önállósulása után jobboldalról próbálta beelőzni Plenkovićot, aki sikeresen megszerezte mind a HDZ elnökének tisztségét, mind a miniszterelnöki posztot.
Az elégedetlenkedőket Ivan Penava vukovári polgármester vezette, illetve a köztársasági elnöki választások idején meglepően jó eredményt elérő Miroslav Škoro, aki az akkoriban még politikai mozgalomként működő Hazafias Mozgalomhoz reklámfigurájaként mennydörgött a haza- és nemzetárulók ellen.
Miután a közvéleménykutatások azzal kecsegtettek, hogy a Hazafias Mozgalom annyi szavazatot, illetve képviselői helyet szerez a parlamentben, hogy a Horvát Demokrata Közösség nem tud nélküle kormányt alakítani, Penava is, Škoro is nagy mellénnyel járt-kelt, egészen addig, amíg a választópolgárok úgy határoztak, hogy inkább a kontinuitás mellett adják le voksukat, és Andrej Plenkovićot, illetve a HDZ-t segítik választási győzelemhez.
A parlamenti választások után
A konkurenciát jelentő szociáldemokraták és hazafiak látványosan elhasaltak a tavalyi parlamenti választásokon, Bernardićot menesztették a Szociáldemokrata Párt éléről, a Hazafias Mozgalom lemorzsolódása pedig szinte közvetlenül a választások után megkezdődött. A valódi erőviszonyokat azonban a nyári helyhatósági választások mutatták meg. Ennek értelmében a kormánypárt nyomasztó fölénnyel nyert, a szociáldemokratáknak és a hazafiaknak pedig be kellett érni az asztalról lehulló morzsákkal.
A médiumok által favorizált Možemo! (Bírunk!) bal-liberális-zöld tömörülés időközben úgy tűnik máris zátonyra futott a fővárosban, a Hazafias Mozgalom a kifejezetten rossz eredmények után pedig még erőteljesebben szóródni kezdett, és ez Škoro távozásával kulminált, az SDP pedig lélegeztető gépre került.
Penava viszonylag jó eredményt ért el, miután függetlenként megmaradt Vukovár élén, viszont a jövőképe nem volt túl rózsás a Horvát Demokrata Közösség által dominált Kelet-Szlavóniában.
A jelenlegi Penava-Hazafias Mozgalom érdekházassága, amolyan „két politikai nyomorék összeborult” alapon nyugszik, és a mese már a puszta fennmaradásról szól, attól függetlenül, hogy Penava harcot ígér a „nemzetietlen elemek” ellen.
A vitriolos pennával bíró hírlapírók némelyike megnyugodva állapította meg, hogy ez az események lehető legkedvezőbb fordulata, ugyanis e módon nemcsak a Hazafias Mozgalomtól, de egy füst alatt Penavától is megszabadul a horvát belpolitikai színtér.

Montenegró
Nincs aki dolgozzon a montenegrói tengerparton, 30 százalékkal nőhetnek az árak

A montenegrói tengerparton arra panaszkodnak, hogy hiányzik a munkaerő, mert a helyiek átmennek Horvátországba dolgozni, ahol többet tudnak keresni, és ahol a jobban fizető vendégek dominálnak. A délszláv nyelvek hasonlósága miatt nincsenek megértésbeli akadályok a montenegrói munkaerő és a horvát munkáltatók között.
Nincs aki dolgozzon a montenegrói tengerparton
Mindjárt itt a nyári turisztikai szezon, Montenegróban azonban a turizmusban szervezési problémákkal küzdenek, a dolgok jelenlegi állása szerint ugyanis nem lesz elegendő ember, aki ellássa a vendégeket.
Ilija Armenko, turisztikai szakember a podgoricai Dan hírportálnak nyilatkozva rámutatott, hogy a helyzet rendkívül összetett, mert Montenegró, bár vonzó úti célként ismert, kezdi elveszteni a lépést a régióval.
– jelentette ki Armenko, aki szerint hiába emelik a montenegrói vendéglősök a béreket, amikor a szomszédos Horvátországban akár 3500 eurót is kereshet egy főszakács.
– mondta a turisztikai szakember, aki szerint az is problémát jelent, hogy rövid a szezon, amely körülbelül július elsején kezdődik, és mintegy 40 napig tart. Legalábbis ez vonatkozik a montenegrói tengerparton lévő Petrovacra, ahol ő dolgozik.
Nagyok az adóterhek
A Dan informátora szerint Montenegróban a turizmus nyugati szemmel nézve a szociális ellátás szintjére szállt le, mivel egy félpanzió napi 30-40 euróba kerül, ami azt jelenti, hogy a nyugatiaknak jobban kifizetődik Montenegróban nyaralni, mint otthon maradni.
– vázolta fel a helyzetet Ilija Armenko, aki szerint a szolgáltatások ára ezért legalább 30 százalékkal emelkedik a nyáron, mivel magasabbak az „inputok”.
– jegyezte meg a turisztika szakértő, aki szerint tükörbe kellene néznie, és mérlegelni kellene, hogy hogyan tovább, mert Montenegró egyre kevésbé versenyképes a turizmus terén a régió más országaival szemben.
A szakember úgy fogalmazott, hogy a turizmus mindenhol fejlődik, viszont Montenegróban semmi sem történik, a kilátástalanságot pedig növeli, hogy nemigen vannak foglalások, ami nem jó jel a közelgő szezont illetően.
-
Szerbia7 nap telt el azóta
Világháborús emlékművet romboltak le a kínai útépítők Szerbiában
-
B A Balkanac4 nap telt el azóta
Isten háta mögött (Visky András: Kitelepítés)
-
Montenegró4 nap telt el azóta
Potyognak a letartóztatások Montenegróban, egy főrendőr után elkapták a „kriptokirályt” is
-
Bosnia5 nap telt el azóta
Szijjártó szerint Magyarország nem akarja kivezetni az orosz irányból érkező gázszállítást