Migráció
TISZTÁZÁS: A migránsok szemetet gyűjtöttek a zombori befogadó központ környékén
Mintegy hetven migráns gyűjtötte, szedte össze a hulladékot a Zombor Šikara városrészében lévő befogadó központ környékén. A zombori táborban tartózkodó illegális bevándorlók többsége, mintegy 80%-a Szíriából származik, de a többiek is arabok, akik Palesztinából, Egyiptomból, Irakból, Szomáliából és Algériából érkeznek.
“Nagyszerű megmozdulás”
A szerbiai köztelevízió beszámolója szerint a migránsok a Vöröskereszt aktivistáival és a Čistoća köztisztasági vállalat dolgozóival együtt vettek részt a szemét összegyűjtésében és eltávolításában.
– Azért választottuk ezt a lokációt, mert itt találhat a migránsközpont, ami azt eredményezte, hogy a Šikara semmiképpen sem tükrözi a zombori helyzetet, a város ugyanis a régió egyik legtisztább települése
– jelentette ki Jovana Lazić, a Čistoća köztisztasági vállalat képviseletében.
A szemétgyűjtési akcióra a “Tisztítsuk meg a világot” elnevezésű megmozdulás keretében kerítettek sort.
– Ez egy nagyszerű megmozdulás, amelyben sokan vettünk részt. Szeretnék köszönetet mondani a szerb kormánynak, és mindazoknak az embereknek, akik segítenek nekünk. Minden nap itt töltjük az időt és látjuk, hogy mennyi a szemét
– mondta Zerda Abde, szíriai migráns, aki ígéretet tett arra, hogy szívesen részt vesz a következő hasonló akcióban is, sőt azt sem tartja kizártnak, hogy a migránsok önmaguktól szedik össze a szemetet.
A “dzsámiban” nem szemetelnek
A zombori tábor vezetése szerint a migránsok általában 20-30-ig napig maradnak a Šikara városrészben lévő befogadó központban, ezért kicsi az esély arra, hogy az említett migráns a következő hasonló akcióban is részt vesz, ha csak nem heti gyakorisággal szervezik meg.
A migránsok szemetelésére nemrégiben panaszkodott a BALK-nak, Jovo Kačar, a nagykikindai tábor vezetője is, aki értetlenül jegyezte meg, hogy a migránsok mindenfelé szemetelnek a befogadó központ udvarán – ahol 8-10 kuka is van – kivéve a “dzsámit”, amelyet sátorlapokból állítottak fel a táborban. Lásd a mellékelt képet!
Kačar elmondta, hogy ezért gyakorta szervezik meg a szemétgyűjtést, de Nagykikinda esetében jobb a helyzet, mert az ottani befogadó központ messze van a lakott településektől, így gyakorlatilag csak a tábor körletét kell tisztán tartaniuk a migránsoknak.
Bosznia
Az illegális migráció ipari jelleget ölt, az embercsempész bandák átköltöztek Boszniába
A török, orosz és kínai állampolgárai turistaként érkeznek Bosznia-Hercegovinába, majd tömegközlekedéssel vagy taxival kiruccannak a horvát határ közelébe, amelyet aztán törvénytelenül próbálnak meg átlépni. A török állampolgárok tavaly 82%-kal több menedékkérelmet nyújtottak be Európában, mint egy évvel korábban
Davor Božinović horvát miniszterelnök-helyettes és belügyminiszter kedden a Horvátország és Bosznia-Hercegovina közötti határvonalra látogatott. Sajtótájékoztatóját azzal kezdte, hogy két híre van, az egyik jó, a másik rossz. A jó hír az, hogy a migrációs nyomás csökkent az előző év azonos időszakához képest, a rossz viszont, hogy a szerb-magyar határtól a legerősebb balkáni útvonal felé ívelő migrációs útvonallal, amely Északnyugat-Bosznián és a Horvát Köztársaságon át vezet, megjelentek a szervezett és fegyveres csempészbandák. Ugyanazok, akik az egymás közötti összecsapásokban gyilkosságokat követtek el Szerbiában. Tudomása szerint, csak Bihács térségében ma hat ilyen bűnszervezet működik, és a boszniai rendőrség azon dolgozik, hogy felszámolja őket.
Iparszerű embercsempészet
Božinović miniszter, valamint Zoran Ničeno, a határigazgatóság vezetője, általában elégedetlenek a bosznia-hercegovinai hatóságok határügyekkel kapcsolatos magatartásával, elégtelen tevékenységével, de az európai vízumrendszerrel összeegyeztethetetlen szabályozással is.
Kapcsolódó cikk
Előkerültek a burundiak, de nem Burundiban, hanem Belgiumban
Így Törökország, Oroszország és Kína állampolgárai gyakorlatilag turistaként érkeznek az országba, majd tömegközlekedéssel vagy taxival kiruccannak a horvát határ közelébe, amelyet aztán törvénytelenül próbálnak átlépni. A határ boszniai oldalán naponta csak két járőr van rendszeresítve, így a migránsoknak nem okoz gondot a határ elérése.
Zoran Ničeno, a határigazgatóság vezetője úgy nyilatkozott, hogy Szerbiával nincs baj, a határmenti horvát táborokban csak 26 migráns tartózkodik. Véleménye szerint a szerbek azon a részen és Magyarország felé jól végzik a munkájukat.
Ničeno elvárja a szerb hatóságoktól, hogy ugyanezt a hozzáállást alkalmazzák a bosznia-hercegovinai határon is. Véleménye szerint ez nem kapacitás, hanem akarat kérdése.
– Bosznia-Hercegovina problémája viszont az, hogy nincs kapacitása, valamint szervezett és fejlett határigazgatása, rendezetlen a kantonok és a határőrség hatáskörének kérdése, a vízumrendszer pedig lehetővé teszi a migránsok egyszerű bejutását az országba
– mondta a horvát határigazgatóság vezetője.
Božinović miniszter ugyanakkor felhívta a figyelmet arra, hogy az illegális migráció „ipari jelleget ölt”. Az embercsempészek, akik évek óta a helyszínen vannak, bár a központjuk Európán kívül található, a modern technológia minden erőforrását felhasználják, hogy lehetővé tegyék a migránsok számára a határátlépést, nem kis pénzösszegért.
A horvát belügyminiszter szerint egy újfajta szervezett bűnözéssel kényszerülünk szembesülni. A kábítószer- és fegyvercsempészet mellett, ma a migránsok csempészése külön szervezett bűnözői ágazattá vált, és jelenleg éppen ebben forog a legtöbb pénz: az egyik oldalon vannak bűnözők, a másik oldalon pedig a kétségbeesett emberek, akik nem egyszer összes vagyonukat fordítják arra, hogy eljussanak Nyugat-Európába.
Afgánok tartják kezükben a „bizniszt”
Folytatólagosan, Davor Božinović belügyminiszter sajtótájékoztatóján elmondta, hogy a határ közelében tevékenykedő migránscsempészek hat csoportjában nincsenek horvát állampolgárok, merthogy ezeket a Bosznia-Hercegovinában működő csoportokat főként afgánok alkotják.
– Ezeket a csoportokat a biztonsági szolgálatok is észlelték, nemcsak a bosznia-hercegovinai rendőrség, és mindabból, amit tudunk, ezek az ő felügyeletük alatt állnak
– mondta Božinović. A horvát belügyminiszter ugyanakkor hozzátette, hogy Horvátország ezzel kapcsolatban elsőként indított és kezdeményezett egy nemzetközi konferenciát, amelyet az Európai Bizottság elnöke nyitott meg néhány hónappal ezelőtt Brüsszelben.
– A migránsok csempészésére nemcsak Horvátországnak, hanem minden más ország oda kell figyelnie, függetlenül attól, hogy cél- vagy tranzitországokról van-e szó
– hangsúlyozta Božinović. Ugyanakkor megerősítette, hogy a horvát rendőrség értesülései szerint a fegyveres leszámolásokra valójában a területek kontrolljáért folyó küzdelem keretében kerül sor.
– A bűnszervezetekben nincsenek horvát állampolgárok. Ezt az információt a hónap elején mutatták be egy találkozón, ahol a környékbeli határőrség képviselői is jelen voltak
– mondta Božinović, miután ismertette a külföldiekről szóló törvény módosításait.
Egyébként a Reuters az Európai Menekültügyi Ügynökségre (EUAA) hivatkozva hírül adta, hogy Európában s menedékkérelmek száma 2023-ban 18 százalékkal, 1,14 millióra ugrott, ami a legmagasabb szám a 2015/2016-os migrációs válság óta.
Az EUAA adatai szerint a legtöbb menedékkérő szír és afgán állampolgár. A török alkotják a migránsok harmadik legnagyobb csoportját, ők tavaly 82%-kal több kérelmet nyújtottak be, mint egy évvel korábban.
Az Izrael és a Hamász közötti háború miatt menedékjogot kérő palesztinok száma 11 600-ra növekedett. Az EUAA azonban megjegyzi, hogy nehéz volt pontosan regisztrálni a számukat, mivel a legtöbb uniós ország nem ismeri el Palesztinát független államként.
- Szerbia6 nap telt el azóta
Vučić fügét mutatott Putyinnak, Szerbia is bevezeti a kötelező katonai szolgálatot
- Szerbia5 nap telt el azóta
Vučić tagadja, hogy nemet mondott Putyinnak, telefonon majd megbeszélik
- Horvátország5 nap telt el azóta
Drágul a gáz és az áram, de mérsékelten
- Szerbia1 nap telt el azóta
Vučić kartellje létrehozott egy újgazdag kasztot: milliárdosok a sárból