Fehéroroszország
LÉGIKALÓZKODÁS: Nem szállhatnak le fehérorosz repülőgépek a Nyugat-Balkánon, így Szerbiában sem
Szerbia is csatlakozott a Fehéroroszországgal szembeni uniós szankciókhoz. Ez meglepetésnek számít, ha figyelembe vesszük, hogy Fehéroroszország áprilisban és májusban 2-2, vagyis összesen 4 MiG-29-est adományozott Szerbiának. Viszont nem meglepetés, ha tudjuk, hogy mi Aleksandar Vučić szerb elnök véleménye arról, hogy a fehérorosz hatóságok leszállásra kényszerítették az ország fölött átrepülő Ryanair egyik járatát, hogy letartóztassák Raman Prataszevics ellenzéki újságírót.
Már nem tárgytalan
A szerb miniszterelnök néhány nappal az estet követően tárgytalannak minősítette a kérdést, hogy Szerbia csatlakozik-e az uniós szankciókhoz.
Ana Brnabić úgy fogalmazott, hogy az üggyel majd akkor foglalkoznak, amikor megérkezik a hivatalos kérés ezzel kapcsolatban az Európai Uniótól.
A belgrádi vezetés azonban nem söpörte szőnyeg alá a kérdést, ez kiderült abból a kijelentésből, amelyet Aleksandar Vučić szerb elnök néhány nappal később tett az esettel kapcsolatban a Happy TV Ćirilica (Cirill írás) című műsorában, amelynek gyakori vendége.
Vučić „őrültségnek” nevezte a Ryanair gépének földre kényszerítését.
– Semmi jót nem gondolok erről a szörnyűséges esetről, emberek, ilyesmit nem teszünk!
– jegyezte meg a szerb elnök. Ennek tudatában már nem számít „bődületes meglepetésnek”, hogy Szerbia sem engedélyezi a fehérorosz gépek leszállását az ország területén.
A tilalom kiterjesztése
Az Európa Tanács közölte, hogy a Balkánon több uniós tagjelölt ország is csatlakozott a Fehéroroszországra vonatkozó korlátozó intézkedésekhez, amelyeknek egyúttal megerősítették a fenntartását tekintettel a Belaruszban uralkodó helyzetre.
Az uniós le- és átszállási tilalomhoz most csatlakozó országok Észak- Macedónia, Montenegró, Albánia és talán a fent említettek miatt nem meglepő módon Szerbia is, amely ugyan hagyományosan barátságos kapcsolatokat ápol Fehéroroszországgal, de Aljakszandr Lukasenka „légikalózkodását” őrültségnek nevezte. Az uniós tilalomhoz csatlakozott Izland, Liechtenstein és Norvégia is.
A Szerbia és Fehéroroszország közötti kapcsolatok kétségtelenül azt követően váltak szorosabbá, hogy a 2010-es évek elején Belgrádban a Szerb Haladó Párt vette át az irányítást.
Lukasenka legutóbb 2019 decemberében járt Szerbiában, és beszédet mondott a szerb parlamentben, ahol a hazájában uralkodó helyzetről szólva azt mondta, hogy a fehéroroszországi választások olyan demokratikusak voltak, hogy azok demokratikusabbak már nem is lehettek.
Aleksandar Vučić a fehérorosz elnök belgrádi látogatása során hangsúlyozta, hogy Lukasenka hatalomra kerülése óta Fehéroroszország „soha nem szavazott Szerbia ellen”, és „mindig a szerbekkel volt”.
A barátság most egy kicsit meginogni látszik.
- Biztonság7 nap telt el azóta
Balkáni vadnyugat – Tombol az erőszak Szerbiában 🔞
- B A Balkanac7 nap telt el azóta
A halott hadsereg tábornoka és a Sasok földje
- Bosznia6 nap telt el azóta
Jegyzékváltás Bosznia és Szerbia között a boszniai Szerb Köztársaság napja miatt
- Szlovénia7 nap telt el azóta
Elon Musk, az X és a szlovén politika: Valós befolyás vagy túlértékelt szerep?