Fegyverzet
KORRUPCIÓ: A szerb rendőrség vizsgálja, hogy a védelmi miniszter édesapja miként ügyletelt egy állami fegyvergyárral

Még egy kellemetlen üggyel hozhatják összefüggésbe a szerb védelmi minisztert. A szervezett bűnözéssel foglalkozó szerb ügyészség felkérte a rendőrséget, hogy vizsgálja ki azokat az állításokat, amelyek szerint Nebojša Stefanović édesapja korrupt módon üzletelt egy állami fegyvergyártóval. Stefanović akkor belügyminiszter volt, azóta elhunyt édesapja pedig fegyverkereskedelemmel foglalkozott. A védelmi miniszter a múlt héten mondott le a Szerb Haladó Párt belgrádi bizottságának vezetéséről.
Könyvek kedvezménnyelA BALK nem kalapozik, csak annyit kérünk tőled, hogy könyvet rajtunk keresztül vásárolj! Te kedvezményt kapsz, és mi is jól járunk. Könyvek kedvezménnyel, kattints ide!
Titkosszolgálati kérésre
A szervezett bűnözéssel foglalkozó szerbiai ügyészség csütörtökön a BIRN-nek elmondta, hogy felkérte a belügyminisztérium szervezett bűnözés elleni osztályát, hogy vizsgálja meg azokat az állításokat, amelyek szerint a Nebojša Stefanović védelmi miniszter édesapjához kötődő vállalat kedvezményes áron vásárolt fegyvereket a valjevói Krušik fegyvergyártól.
Korábban a BALK is írt arról, hogy Stefanović édesapja egy szerbiai cég képviseletében egy szaúdi privát cégnek közvetítette ki a Krušikban gyártott fegyvereket, amelyeket később állítólag az Iszlám Állam (ISIS) katonái használtak Jemenben.
Erről először oknyomozó újságírók írtak 2019-ben, de eddig nem vizsgálták az ügyet. Aleksandar Vučić szerb elnök akkor védelmébe vette Stefanovićot, a szerb kormányközeli sajtó pedig szőnyeg alá söpörte az ügyet. Az Európai Parlament Szerbiáról szóló, márciusban közzétett jelentése is megemlítette a Krušik-botrányt.
Időközben a védelmi miniszter édesapja, Branko Stefanović a COVID következtében elhunyt, így a vizsgálat megindítása a jelenlegi szerbiai politikai konstellációban új dimenziót nyert.
Az előbb említett ügyészség közölte a Katonai Biztonsági Ügynökség (VBA) és a Biztonsági Hírszerző Ügynökség (BIA) jelentéseinek mérlegelése után küldött kérelmet a belügyminisztériumhoz az ügy kivizsgálására.
A korrupció gyanúja
A gyanú szerint Branko Stefanović 2017 májusában a GIM magáncég képviselőjeként harmadmagával járt a Krušikban, hogy közvetítsen a fegyvergyár és egy szaúd-arábiai magánvállalat, a Rinad Aljazira között.
Az eddig nyilvánoságra került dokumentumok szerint a GIM alacsonyabb áron vásárolt fegyvereket a Krušiktól, mint az állami fegyverkereskedelmi vállalatok .
A pénzügyi jelentések azt mutatják, hogy a GIM bevételei 2017-ben 340 000 euróról több mint 8 millió euróra nőttek, 2018-ban pedig a cég megduplázta jövedelmét 2017-hez képest, ami egybeesik Branko Stefanović részvételével a társaságban.
A korrupció gyanúját az veti fel, hogy Szerbiában a belügyminisztérium, amelyet annak idején a fia vezetett, azon állami intézmények közé tartozik, amelyek engedélyeket adnak ki a fegyverkivitelre .
Nebojša Stefanović 2014-től 2020-ig volt belügyminiszter. Bár évek óta Aleksandar Vučić szerb elnök egyik legközelebbi munkatársának számított, az elmúlt hónapokban a szerb bulvársajtó támadásainak volt kitéve.
Azt rótták fel neki, hogy az ő belügyminisztersége idején hallgatták le az általa vezetett tárca tagjai a szerb elnököt, és hogy kapcsolatban volt a nemrég letartóztatott Bajkeverő Velja (Veljko Belivuk) bűnszervezetével is, amely a gyanú szerint be volt csatornázva a Szerb Haladó Pártba és a kormányba is.
Aleksandar Vučić még soha nem támadta nyilvánosan Stefanovićot, de az utóbbi időben nem is akadályozta meg, hogy a kormányközeli bulvársajtó darabokra szedje, illetve hogy más munkatársai Stefanović lemondását követeljék annak minden tisztségéről.

- Szerbia6 nap telt el azóta
Egy magyar a szerb elnök „ellenforradalmi” kormányában
- Bosznia7 nap telt el azóta
Orosz önkéntesek napja Višegradban, a történelem terhe
- Szerbia5 nap telt el azóta
Kizárták a „blokádoló” hallgatókat a főiskoláról
- Szerbia6 nap telt el azóta
Feszült a helyzet a köztelevízió körül Belgrádban