Fegyverzet
KORRUPCIÓ: A szerb rendőrség vizsgálja, hogy a védelmi miniszter édesapja miként ügyletelt egy állami fegyvergyárral
Még egy kellemetlen üggyel hozhatják összefüggésbe a szerb védelmi minisztert. A szervezett bűnözéssel foglalkozó szerb ügyészség felkérte a rendőrséget, hogy vizsgálja ki azokat az állításokat, amelyek szerint Nebojša Stefanović édesapja korrupt módon üzletelt egy állami fegyvergyártóval. Stefanović akkor belügyminiszter volt, azóta elhunyt édesapja pedig fegyverkereskedelemmel foglalkozott. A védelmi miniszter a múlt héten mondott le a Szerb Haladó Párt belgrádi bizottságának vezetéséről.
Titkosszolgálati kérésre
A szervezett bűnözéssel foglalkozó szerbiai ügyészség csütörtökön a BIRN-nek elmondta, hogy felkérte a belügyminisztérium szervezett bűnözés elleni osztályát, hogy vizsgálja meg azokat az állításokat, amelyek szerint a Nebojša Stefanović védelmi miniszter édesapjához kötődő vállalat kedvezményes áron vásárolt fegyvereket a valjevói Krušik fegyvergyártól.
Korábban a BALK is írt arról, hogy Stefanović édesapja egy szerbiai cég képviseletében egy szaúdi privát cégnek közvetítette ki a Krušikban gyártott fegyvereket, amelyeket később állítólag az Iszlám Állam (ISIS) katonái használtak Jemenben.
Erről először oknyomozó újságírók írtak 2019-ben, de eddig nem vizsgálták az ügyet. Aleksandar Vučić szerb elnök akkor védelmébe vette Stefanovićot, a szerb kormányközeli sajtó pedig szőnyeg alá söpörte az ügyet. Az Európai Parlament Szerbiáról szóló, márciusban közzétett jelentése is megemlítette a Krušik-botrányt.
Időközben a védelmi miniszter édesapja, Branko Stefanović a COVID következtében elhunyt, így a vizsgálat megindítása a jelenlegi szerbiai politikai konstellációban új dimenziót nyert.
Az előbb említett ügyészség közölte a Katonai Biztonsági Ügynökség (VBA) és a Biztonsági Hírszerző Ügynökség (BIA) jelentéseinek mérlegelése után küldött kérelmet a belügyminisztériumhoz az ügy kivizsgálására.
A korrupció gyanúja
A gyanú szerint Branko Stefanović 2017 májusában a GIM magáncég képviselőjeként harmadmagával járt a Krušikban, hogy közvetítsen a fegyvergyár és egy szaúd-arábiai magánvállalat, a Rinad Aljazira között.
Az eddig nyilvánoságra került dokumentumok szerint a GIM alacsonyabb áron vásárolt fegyvereket a Krušiktól, mint az állami fegyverkereskedelmi vállalatok .
A pénzügyi jelentések azt mutatják, hogy a GIM bevételei 2017-ben 340 000 euróról több mint 8 millió euróra nőttek, 2018-ban pedig a cég megduplázta jövedelmét 2017-hez képest, ami egybeesik Branko Stefanović részvételével a társaságban.
A korrupció gyanúját az veti fel, hogy Szerbiában a belügyminisztérium, amelyet annak idején a fia vezetett, azon állami intézmények közé tartozik, amelyek engedélyeket adnak ki a fegyverkivitelre .
Nebojša Stefanović 2014-től 2020-ig volt belügyminiszter. Bár évek óta Aleksandar Vučić szerb elnök egyik legközelebbi munkatársának számított, az elmúlt hónapokban a szerb bulvársajtó támadásainak volt kitéve.
Azt rótták fel neki, hogy az ő belügyminisztersége idején hallgatták le az általa vezetett tárca tagjai a szerb elnököt, és hogy kapcsolatban volt a nemrég letartóztatott Bajkeverő Velja (Veljko Belivuk) bűnszervezetével is, amely a gyanú szerint be volt csatornázva a Szerb Haladó Pártba és a kormányba is.
Aleksandar Vučić még soha nem támadta nyilvánosan Stefanovićot, de az utóbbi időben nem is akadályozta meg, hogy a kormányközeli bulvársajtó darabokra szedje, illetve hogy más munkatársai Stefanović lemondását követeljék annak minden tisztségéről.
- Szerbia5 nap telt el azóta
Vučić leteremtette a szabadkai polgármestert, mert nem hívta meg Pásztor Bálintot a fogadására 🚂✨
- Bosznia4 nap telt el azóta
Villámár, áradás, özönvíz, Boszniában több helyütt is apokaliptikus helyzet alakult ki
- Szerbia3 nap telt el azóta
A vajdasági magyar fiatalok elhagynák Szerbiát a sorkatonai szolgálat miatt?
- B A Balkanac5 nap telt el azóta
Kelta Odüsszeia meg Mi magunk + pia a köcsögben (útirajz fecni)