Albánia
ELLENZÉKI VÉLEMÉNY: Az albániai választások igazi nyertesei az oligarchák és a bűnözői bandák

Albániában április 25-én, vasárnap parlamenti választásokat tartottak, ahol a már 8 éve kormányzó Szocialista Párt (SP) nyert a szavazatok 48,68%-ának megszerzésével, így már a harmadik ciklusban kormányozhat Edi Rama és pártja. Az ellenzéki Demokrata Párt (PD) csak 39,43% szavazati arányt tudott elérni. Az eredmény soha nem látott belpolitikai vitát eredményezett.
Harcos lelkesedés
A vesztes Demokrata Párt elnöke, Lulzim Basha kemény hangú beszédet intézett párttársaihoz. Beszélt a küzdelmes évekről, a kommunizmus elleni időszakról, de főleg a nyolcéves küzdelemről a demokrácia érdekében a Szocialista Párt ellen.

– mondta Basha, aki utalt arra, hogy a szavazatszámlálás végén 83.019 szavazólap volt érvénytelen, ami a valaha volt legnagyobb szám, és kétszer akkora, mint a két pártra leadott szavazatok közötti különbség.
A demokraták elnöke azzal vádolta meg a győztes pártot, hogy milliós nagyságrendben vásároltak szavazatokat, ellopták az albán állampolgárok személyes adatait, amihez bűnözői köröket használtak fel, fenyegették és zsarolták a választókat, az intézményeket, valamint a médiát is.
Szerinte Edi Rama együttműködött és továbbra is nyíltan együttműködik a bűnözői körökkel .
– zárta le beszédét Basha.
„Kivégezték” a szavazatokat
A harcos lelkesedéssel ellentétben más demokrata párti politikusok Basha pártvezér lemondását követelik, közöttük néhány önjelölt vezető is, akik alkalmasnak vélik magukat arra, hogy új pártvezetőként négy év múlva győzelemre vigyék végre a pártot.
Szerintük a választási eredmény csalódást okozott az ellenzéki választók számára, és bűnnek tartják a lehetőség elszalasztását a régóta várt változásra.
Arben Ristani volt pártfőtitkár egyenesen kijelentette, hogy Basha már nem vezetheti a DP-t az újabb vereség után:
– nyilatkozta Ristani.
Természetesen megszólalt a Demokrata Párt „nagypapája”, a volt miniszterelnök és államfő is. Sali Berisha, aki a Facebookon üzent, hangsúlyozta, hogy április 25-e „fekete nap” az albániai demokrácia történetében, mivel ez nem választás, hanem inkább bohózat volt, amiből leginkább a demokrácia hiányzott.
Szavai szerint az albánok szavazatát „kivégezték”, mielőtt a dobozba dobták volna.
Berisha kijelentette, hogy el kell készíteni egy „fekete könyvet”, minden dokumentummal, tényekkel, érvekkel adminisztrálva és rendszerezve annak bizonyítására, hogy nem volt demokratikus a mostani parlamenti választás. A könyvet minden nemzetközi intézménynek, az Európai Tanácsnak, az Európai Bizottságnak, az Európai Parlamentnek, az Egyesült Államok Kongresszusának, a Bundestagnak, más nemzetek parlamentjeinek, külügyminisztériumainak, a strasbourgi Emberi Jogok Nemzetközi Bíróságának, valamint az EU és a NATO tagállamainak mielőbb meg kell küldeni.
Monika Kryemadhi, a másik nagy ellenzéki vesztes párt, az SMI (Szocialista Mozgalom az Integrációért) elnöke – aki egyben Ilir Meta köztársasági elnök felesége – arról nyilatkozott, hogy a választások igazi nyertesei az oligarchák és a bűnözői bandák .

Albánia
Csökkentenék az albániai állampolgárok illegális bevándorlását Nagy-Britanniában

Az illegális albániai bevándorlók miatt hetekig tartó szóváltás folyt Edi Rama albán és Rishi Sunak brit miniszterelnök között, akik végül megállapodtak abban, hogy együttműködnek a probléma megoldásán. Erre Edi Rama most befejeződött két napos londoni látogatása alkalmával került sor. Becslések szerint az év eleje óta több mint 11 000 albán kelt át a La Manche-csatornán, amely elválasztja Franciaországot az Egyesült Királyságtól.
Néhány romlott alma
A kérdés feszültté tette az Egyesült Királyság és Albánia viszonyát; miközben Sunakra különösen nagy nyomást gyakorol a brit bulvársajtó, és ennek következtében sokan követelik tőle, hogy tegyen többet az illegális migráció és a szervezett bűnözés elleni küzdelem fokozása érdekében.
Albán kollégája, Edi Rama ugyanakkor bírálta egyes brit politikusok riasztó és gyakran lázító retorikáját. A BBC-nek nyilatkozva Rama megvádolta Suella Braverman brit belügyminisztert, hogy „gyalázatos” megjegyzéseket tett az albánokra, amivel mélypontra taszította a két ország közötti kapcsolatokat.
Kapcsolódó cikk
Braverman tavaly novemberben „sok albánt” azzal vádolt meg, hogy „visszaélnek Nagy-Britannia modern rabszolgatörvényeivel”, és „inváziónak” minősítette az albánok rekordokat döntő tavalyi bevándorlási hullámát.
Rama azt mondta, hogy a Braverman és más miniszterek által használt nyelvezet azt a benyomást keltette, hogy minden albán bűnöző, és hozzátette, hogy „néhány romlott alma”” nem határozza meg egy nemzet jellemét.
A higgadt modoráról ismert Sunak figyelmen kívül hagyta az albán kötekedési szándékot, és azokra a területekre összpontosított, amelyekben egyetértenek, a Twitteren pedig közzétett egy képet, amelyen Ramával együtt „mosolyparádét tartanak”, kiemelve, hogy közösen sürgetik a két ország közötti kapcsolatok kiszélesítését és elmélyítését.
Együttműködés az albán migráció visszaszorítására
Az albán miniszterelnök és kollégája ennek szellemében ígéretet tett arra, hogy az általuk képviselt két ország a továbbiakban együttműködik a Nagy-Britanniába irányuló albán migráció kérdésében.
A brit kormány közleménye szerint a két vezető üdvözölte az eddigi előrehaladást, december óta ugyanis körülbelül 800 illegális migráns tért vissza Albániába, és elégedetten nyilatkozott a szervezett bűnözés elleni fellépésről, valamint arról az új brit iránymutatásról, amely Albániát „biztonságos országnak” minősítette.
Ezzel párhuzamosan egy most kötött albán-brit megállapodás értelmében hazaküldik az Egyesült Királyságban fogvatartott összes albán bűnözőt, ha ennek nincsenek jogi akadályai.
Kiutasításra csak azok „jogosultak”, akiket legalább 12 hónapos börtönbüntetésre ítéltek, ugyanakkor megjegyzendő, hogy az albánok tízszer nagyobb valószínűséggel kapnak szabadságvesztést a szigetországban, mint egy brit átlagember.
A brit kormány bejelentette, hogy a jövő hónap végéig közös munkacsoportot alakítanak, amely felméri az albániai börtönkapacitásokat annak érdekében, hogy mindenkit „hazapateroljanak”, akit csak lehet.
Tavaly év végén Angliában és Walesben 1336 albán volt börtönben, ők alkotják a legnagyobb külföldi börtönpopulációt Nagy-Britanniában.
Megállítanák a csónakázást a csatornán
A brit kormány már a parlament elé terjesztette a „„Stop the Boats”” törvényjavaslatot az illegális migráció visszaszorítására, amely sok esetben az albánokat is érinti, akik kishajókkal és csónakokkal kelnek át a csatornán.
Az új törvényjavaslat megkönnyítené a brit hatóságok számára az illegálisan érkező személyek őrizetbe vételét és kitoloncolását.

A brit miniszterelnök ezzel a kreatív megoldással utalt a franciákkal kötött megállapodásra (Forrás: Facebook, Rishi Sunak)
A migráció megállítása érdekében a brit miniszterelnök március első felében Párizsba utazott, és találkozott Emmanuel Macron francia államfővel, akivel megállapodott, hogy közösen lépnek fel a csatornán keresztük Nagy-Britannia felé tartó, és bevándorlási céllal történő hajókázásokkal szemben.
Sunak a találkozót követően úgy fogalmazott, hogy sikerült egy nagy lépést tenniük előre abban, hogy „francia szövetségeseikkel és barátaikkal” együttműködjenek ebben a kérdésben.
Az Egyesült Királyság belügyminisztériuma közben közölte, hogy a „Stop the Boats” kampányt szabályozó jogi dokumentum tartalmaz egy új kitételt, amely alapján felgyorsítják az albánokkal, illetve az albán állampolgárokkal kapcsolatos ügyek feldolgozását.
A tárca szóvivője ugyanakkor elmondta, hogy a brit kormány nagyra értékeli az Egyesült Királyságban élő albán közösséget, és továbbra is üdvözli azt a sok albánt, akik legálisan utaznak az Egyesült Királyságba, és jelentősen hozzájárulnak a brit társadalom felvirágoztatásához.
A brit belügyminisztérium megjegyezte, hogy Albánia biztonságos ország, ezzel szemben azt tapasztalják, hogy sok albán állampolgár az életét kockáztatja azzal, hogy veszélyes és szükségtelen illegális utazásokat tesz az Egyesült Királyságba, ami jelentős terhet jelent a brit menekültügyi rendszerre.
-
Szerbia7 nap telt el azóta
Világháborús emlékművet romboltak le a kínai útépítők Szerbiában
-
B A Balkanac4 nap telt el azóta
Isten háta mögött (Visky András: Kitelepítés)
-
Montenegró4 nap telt el azóta
Potyognak a letartóztatások Montenegróban, egy főrendőr után elkapták a „kriptokirályt” is
-
Bosnia5 nap telt el azóta
Szijjártó szerint Magyarország nem akarja kivezetni az orosz irányból érkező gázszállítást