Az országok többsége komoly támogatásokat jelentett be a gazdaság megsegítésére. Szerbia körülbelül a GDP-jének a 11%-át szánja a lakosság kisegítésére, továbbá a munkahelyek, valamint a kis- és középvállalkozások megmentésére. Horvátország is jelentős intézkedéseket hozott, és Zágrábban már a második segélycsomag készül, amelyben várhatóan nem csak a gazdaságot, hanem a lakosságot közvetlenül érintő intézkedések is szerepelnek.
Azok kapnak pénzt, akik nem bocsátják el a munkásokat
A horvát miniszterelnök pénteken beszélt a száborban arról, hogy a következő segélycsomag nem csak a gazdaságot célozza meg, hanem az közvetlenül a lakosságot is.
Andrej Plenković közölte, hogy az új segélycsomag nemcsak a koronavírussal, hanem a zágrábi földrengéssel kapcsolatos segélyeket is tartalmazza.
– jelentette ki a horvát kormányfő, aki szerint az állam a 8,5 milliárd kunát ad azoknak a cégeknek, amelyek nem bocsátják el a munkásokat.
– mondta Plenković, aki szerint azonban a vállalatokat is támogatják, amelyeknek a működése megnehezült vagy meghiúsult a járvány miatt.
– vázolta fel a tervet a horvát miniszterelnök, aki beszélt a földművesek támogatásáról is.
Mezőgazdaság, turizmus, nyugdíjasok
– jelezte Andrej Plenković, aki nem feledkezett meg a turizmusból élőkről sem.
– jelentette ki a horvát kormányfő, aki megnyugtatta a nyugdíjasokat, is hogy a nyugdíjuk nem csökken.
– közölte a horvát miniszterelnök.
– szólította fel a képviselőket a horvát miniszterelnök.
A második gazdasági csomag hétfőn kerül parlamenti vitára, a képviselők kedden már szavaznak is róla.
Az áram ára
A 24.hr hírportál kormánykörökből úgy értesült, hogy az intézkedéscsomag keretében csökkenhet az áram ára is.
– mondta az informátor, aki szerint az elektromos áram árának csökkentésével több pénz maradna az emberek és a vállalkozások pénztárcájában.
Horvátországban már tavaly beszéltek a gáz áfájának csökkentéséről is, hasonlóan ahhoz, ahogy korábban ez már megtörtént a víz, a szemétkihordás és az elektromos energia esetében.
Szóba került a havi 80 kunás (közel 4 ezer forint) televíziós előfizetés csökkentése is, amelyből a horvát állami televízió és rádió évente több mint egy milliárd kunás bevételhez jut, ez közel 50 milliárd forintnak felel meg, erről azonban még folyik a vita a zágrábi kormányban.