Horvátország
TRIANON UTÁN 100 ÉVVEL Orbán és Nagy-Magyarország: miért pont a horvátok robbantak?
Értesülésünk szerint a Fidesz felsőbb döntéshozóinak irodáit többségében Nagy- Magyarország térképek díszítik. Sokakat meglephet Horvátország érzékenysége, de az országnak a magyar- és az olasz határ kivételével az egykori jugoszláv tagállamokkal a mai napig vitatottak a határai. Káncz Csaba jegyzete. A cikk a Privátbankár és a BALK együttműködésének keretében jelenik meg, de nem feltétlenül tükrözi minden elemében a BALK álláspontját.
A magyar miniszterelnök 2014 elején, a Paks bővítéséről konspiratív körülmények között megkötött moszkvai paktumot követően állította hazánkat egy új regionális geopolitikai pályára. Napjainkra a Kreml főideológusának, Aleksandr Duginnak a világképét is teljesen magáévá tette a magyar miniszterelnök a gyenge- és haldokló Nyugatról, a liberalizmus- és a felvilágosodás pestiséről, mint ahogyan az autokrata vezető kultuszáról is.
Nagy fejeseknek nagy térképet
Idén áprilisban Sławomir Nitras, a centrista lengyel jobboldal (PO) országgyűlési képviselője – egyben az EBESZ parlamenti közgyűléséhez rendelt lengyel küldöttség vezetője – aztán kijelentette egy interjúban, hogy Orbán miniszterelnök Ukrajna felosztásáról tárgyalt titokban a lengyelekkel a 2014-es ukrán krízis idején, és a magyar politikai vezető fel akarja rúgni a világháború utáni európai békerendszert. Tegyük hozzá, hogy Orbán ezeket az életveszélyes felvetéseket nem tehette volna meg Moszkva előzetes felhatalmazása nélkül, hiszen Budapest igencsak gyenge bábu a régiós sakktáblán.
Valóban, értesülésünk szerint mára a Fidesz felsőbb döntéshozóinak irodáit többségében Nagy- Magyarország térképek díszítik. Orbán már csak azért is tarthatta a világ legtermészetesebb dolgának, hogy a kormánypárt adventi, december 16-i elnökségi ülését egy ilyen, óriási térképpel díszített teremben tartsák meg – és az erről készült képet aztán ország-világ elé tárja.
Csakhogy a kép leolvasztotta a biztosítékokat Zágrábban: Andrej Plenković miniszterelnök azt provokációnak tartva utasította a horvát külügyminisztériumot válaszlépések megtételére. Márpedig január elsejétől Horvátország veszi át Finnországtól az EU elnökségi teendőket, így Zágráb irányítja majd a Budapesttel szembeni, 7-es paragrafus szerinti jogállami eljárást.
A horvát démonok
A mostani zágrábi felhorkanás idén már második a sorban. Júniusban, a Trianon emléknapon a hazai kormány nemzetközi kommunikációs irodája tett közzé egy olyan térképet, amelyen öt kéz tépi szét a történelmi Magyarország területét. Az illusztráció miatt tiltakozott a horvát kül- és Európa-ügyi minisztérium, valamint elítélte azt a román külügyminisztérium is. (Az előbbiről a BALK is beszámolt).
A szlovén külügyminisztérium pedig közölte: Ljubljana elítéli a magyar kormány hivatalos Twitter-oldalán közzétett térképet, amely azt sugallja, hogy Szlovénia és más országok a trianoni békeszerződés után földterületeket sajátítottak el Magyarországtól.
Sokakat meglephet Horvátország érzékenysége és heves válaszreakciói, de látnunk kell azt, hogy az országnak a magyar- és az olasz határ kivételével az egykori jugoszláv tagállamokkal a mai napig vitatottak a határai. Ezzel párhuzamosan a horvát nemzeti démonok is alaposan dolgoznak: Zágrábban központi politikai kampány folyik a második világháborús bűnök eltussolására, ahogyan az 1990-es évek háborús bűneinek ügyészségi feltárását is rendre elszabotálják.
(A Privátbankár alapján. Az eredeti cikk itt olvasható.)
Fotó: A Fidesz 16. Elnökségi ülés Advent idején, háttérben Nagy- Magyarország térképe. Forrás: Facebook/Orbán Viktor
- Szerbia3 nap telt el azóta
Új koalíciós szerződés a VMSZ és a haladók között, porosodó melléklettel
- Szlovákia3 nap telt el azóta
Leváltották a szlovák parlament ellenzéki alelnökét, a Mozart golyókat viszont nem Mozart készíti
- Horvátország1 nap telt el azóta
Nem csak Szerbiában van verbális deliktum, hanem Horvátországban is
- Magyarország5 nap telt el azóta
Magyarország nem férhet hozzá a nyomtávváltó technológiához, miközben Románia stratégiai vállalatokat ad el