Szerbia
Az Emberi Jogok Európai Bírósága magyarázatot kér Szerbiától
Vučić szerint brüsszeli tárgyalásai során szó esett új európai beruházásokról is, többek között a védelmi ipar területén, ami akár azt is jelezheti, hogy a jelentős hadiiparral rendelkező Szerbia hasznot húzhat az uniós fegyverkezési programból

Az Emberi Jogok Európai Bírósága felszólította Szerbiát, hogy legkésőbb március 31-ig adjon választ arra a kérdésre, miszerint március 15-én, a belgrádi tüntetés során alkalmaztak-e hangfegyvert vagy más, a nemzetközi normákkal összeegyeztethetetlen eszközt.
Könyvek kedvezménnyelA BALK nem kalapozik, csak annyit kérünk tőled, hogy könyvet rajtunk keresztül vásárolj! Te kedvezményt kapsz, és mi is jól járunk. Könyvek kedvezménnyel, kattints ide!
Alcímek
Civil szervezetek fordultak a bírósághoz
A bíróság hivatalos megkeresése a Belgrádi Emberi Jogi Központ, a Crta, a FemPlatz, a Polgári Kezdeményezések, az A11 Gazdasági és Szociális Jogokért Kezdeményezés, valamint a Jogászok Bizottsága – YUCOM nevű civil szervezetek beadványára válaszul érkezett.
Az említett szervezetek 47 szerb állampolgár nevében fordultak a strasbourgi testülethez, miután az újvidéki tragédia áldozataira történő 15 perces néma megemlékezést erőszakos módon szakította félbe egy ismeretlen hanghatású vagy más hasonló eszköz.
A beadvány szerint az alkalmazott eszközök testi sérüléseket, komoly zavarodottságot, pánikot és tömeges menekülést idéztek elő. Az eset kapcsán több mint négyezer állampolgár tett bejelentést a civil szervezeteknél, beszámolva testi sérülésekről, egészségügyi panaszokról és lelki traumákról.
Először semmi, aztán tizenhat
A szerb állami szervek és a legmagasabb rangú tisztségviselők kezdetben kategorikusan tagadták, hogy Szerbia rendelkezne bármilyen hangfegyverrel.
A közvélemény nyomására azonban kiderült, hogy a szerb belügyminisztérium legalább 16 darab, különböző erősségű LRAD-eszközzel (Long Range Acoustic Device) rendelkezik.
A civil szervezetek hangsúlyozták: ezek az eszközök illegálisak Szerbiában, beszerzésük pedig nem felelt meg a hatályos jogszabályoknak.
Az Emberi Jogok Európai Bírósága arra kötelezte a panaszosokat, hogy március 31-ig nyújtsanak be részletes orvosi dokumentációt és bizonyítékokat a hangfegyverek alkalmazásának egészségügyi következményeiről.

A szerb elnök Brüsszelben António Costa és Ursula von der Leyen társaságában (Forrás: Európai Bizottság)
Vučić külföldön „békés szándékot” mutat
Közben Aleksandar Vučić szerb államfő az Európai Tanács elnökével, António Costával és Ursula von der Leyennel, az Európai Bizottság elnökével folytatott brüsszeli tárgyalásai után megismételte, hogy a szerb hatóságok semmiféle hangágyút nem használtak, és ezt készek bármilyen módon ellenőriztetni — még akkor is, ha Európában ezeknek az eszközöknek a használata sehol sem tiltott.
Úgy vélte, hogy a belgrádi vezetés ezzel is megmutatja, hogy „mennyire elkötelezett a béke mellett.”
A szerb elnök arról is beszámolt, hogy az év végéig várhatóan megnyitják az uniós csatlakozási tárgyalások 2-es és 3-as klaszterét, valamint a következő hónapokban jelentős előrelépésekre számít a szerb médiatanács, a REM, valamint a Szerbia számára fontos egyéb kérdések rendezésében.
Vučić szerint a tárgyalások során szó esett új európai beruházásokról is, többek között a védelmi ipar területén, ami akár azt is jelezheti, hogy a jelentős hadiiparral rendelkező Szerbia hasznot húzhat az uniós fegyverkezési programból.
A szerb elnök megismételte, hogy Szerbia továbbra is teljes mértékben elkötelezett az európai integráció mellett, és arról is beszélt, hogy rövidesen döntés születik a kormány átalakításáról, vagy az előrehozott választások kiírásáról.

- Bosznia3 nap telt el azóta
Kísérlet Dodik letartóztatására, vér nélkül nem fog menni
- Szerbia7 nap telt el azóta
Az Egyetem az Informer TV ellen: harc a becsületes sajtóért
- Szerbia5 nap telt el azóta
Pásztor szerint jó irányba változik a helyzet Szerbiában
- Szerbia4 nap telt el azóta
Porfirije: a szerb ortodoxia helye az Orosz Világban van