Bosznia
Mi lesz, ha Orbán blokkolja a Dodik elleni szankciókat?
Huszonnyolc EP-képviselő levelet küldött Kaja Kallasnak, az Európai Unió külügyi és biztonságpolitikai főképviselőjének, sürgetve, hogy indítson el szankciókat a boszniai Szerb Köztársaság elnöke, Milorad Dodik ellen

Irena Joveva szlovén EP-képviselő úgy nyilatkozott a boszniai Hayat tévének — amelyet Elmedin Konaković bosznia-hercegovinai külügyminiszter állítása szerint Aleksandar Vučić szerb elnök finanszíroz —, hogy ha Orbán Viktor magyar miniszterelnök blokkolja a Milorad Dodik boszniai szerb elnökkel szembeni szankciókat, akkor a tagállamokon keresztül próbálkoznak.
Könyvek kedvezménnyelA BALK nem kalapozik, csak annyit kérünk tőled, hogy könyvet rajtunk keresztül vásárolj! Te kedvezményt kapsz, és mi is jól járunk. Könyvek kedvezménnyel, kattints ide!
Európai szankciók Dodik ellen
Az Európai Parlament képviselői levelet küldtek Kaja Kallasnak, az Európai Unió külügyi és biztonságpolitikai főképviselőjének, sürgetve őt, hogy indítson el szankciókat a boszniai Szerb Köztársaság elnöke, Milorad Dodik ellen.
A levelet az Európai Parlament tagjai, Tineke Strik, Thijs Reuten és Irena Joveva kezdeményezték, és összesen 28 EP-képviselő írta alá 10 EU-tagállamból és 5 politikai frakcióból.
Irena Joveva, szlovén európai parlamenti képviselő a Hayatnak kommentálta a levelet és a Bosznia-Hercegovinában kialakult helyzetet. Elmondása szerint nem vár túl sokat a levéltől, de ez nem jelenti azt, hogy felhagynának a cselekvéssel.
– Hiszem, hogy az egész EU teljes mértékben tudatában van annak, amit Dodik tesz, ahogy azt a levélben is kifejtjük. Ha nem sikerül szankciókat elfogadni a Tanácsban, mert ott konszenzus szükséges, az nem miattunk lesz, hanem egyetlen egy ember miatt — az pedig Dodik utolsó barátja a Tanácsban, Orbán Viktor
— mondta Irena Joveva, aki szerint ha Orbán miatt nem sikerül a szankciókat bevezetni, akkor nyomást fognak gyakorolni az egyes tagállamokra, hogy külön-külön vezessenek be szankciókat.
Megjegyezte még, hogy Dodik nem véletlenül áll évek óta az Egyesült Államok és az Egyesült Királyság szankciói alatt.
– Az egyének elleni szankciók, akik veszélyeztetik a békét, a stabilitást és az alkotmányos rendet, jelenleg a leghatékonyabb eszközeink. Senkinek sem célja, hogy egy egész népet ítéljünk el, hanem egy embert, aki azt teszi, amit tesz, és nem az alkotmánnyal, a jogállamisággal vagy az európai értékekkel összhangban cselekszik
— tette hozzá Joveva, aki szerint mindenkit el kell ítélni és szankcionálni kell, aki nyíltan veszélyezteti Bosznia-Hercegovina békéjét és stabilitását.
Napi szinten figyeli az eseményeket
Joveva arról is beszámolt, hogy napi szinten követi a helyzetet Boszniában, Milorad Dodik boszniai bírósági ítélete óta. Ezt könnyen megteheti, mert kitűnően beszél szerbül, ami a szlovénokra általában nem jellemző.
– Egyre nehezebb elhinni, hogy ez történik: az állam (Bosznia-Hercegovina) blokkolva van, és ezzel együtt az európai útja is, miközben minden állampolgár túsz ebben a helyzetben. Remélem, hogy a politikai elit észhez tér, mert itt az ideje, hogy valóban haladjanak az európai úton, nemcsak szóban, hanem ténylegesen is
— jelentette ki a szlovén EP-képviselő, aki szerint tavaly volt egy lendület, amikor a reformprogramok előkészítése volt folyamatban.
– Ez a lendület ugyan elhalt, de remélem, hogy a válságnak hamarosan vége lesz, és olyan új, őszintébb embereket látunk majd, akik valóban hisznek Bosznia-Hercegovina európai jövőjében, és akik számára világos, hogy ez az állampolgárok jobb életét jelenti
— tette hozzá Joveva, aki reményét fejezte ki, hogy az ottani szereplők felhagynak a múlt nacionalista retorikájával, amelyhez — mint hangsúlyozta — nem szabad visszatérni.
Szerinte Dodiknak meg kell értenie, hogy elszigetelődött, és már alig van barátja. Jelenlegi lépései tovább rontják a helyzetet, és a saját helyzetét is.
Joveva végezetül emlékeztetett arra, hogy Bosznia-Hercegovinának megvannak a saját intézményei és törvényei, amelyeket be kell tartani, és ha nem tartják be, akkor annak jogi következményei lesznek, senki sem állhat a törvények fölött.
Szerinte senkinek sincs joga megkérdőjelezni az alkotmányt, csak azért, mert nem ért egyet az ítélettel. Ezért Szlovénia konzultációt kezdeményezett az ENSZ Biztonsági Tanácsában Bosznia-Hercegovináról.

- Románia6 nap telt el azóta
Öngólok, avagy ki menti meg a Mentsétek meg Romániát a dilletantizmustól?
- Horvátország6 nap telt el azóta
Decemberben jön a kötelező katonai szolgálat Horvátországban
- Bosznia7 nap telt el azóta
Újabb cég lobbizik Dodiknak az Egyesült Államokban
- Szerbia6 nap telt el azóta
Piszkos energia: Szerbia szénnel csinálja az áramot