Bosznia
Oroszország a BT rendkívüli ülésének összehívását kérte Bosznia ügyében
Milorad Dodik, a boszniai Szerb Köztársaság vezetője és politikai szövetségesei úgy vélik, hogy Schmidt egy „nemzetközi protektor”, aki külső beavatkozásként működik Bosznia-Hercegovinában

Oroszország rendkívüli ENSZ BT-ülést kért Bosznia-Hercegovina ügyében, az ülés zárt ajtók mögött zajlik majd – jelentette a boszniai Szerb Köztársaság közszolgálati televíziója, amely szerint az ülés zárt lesz a nyilvánosság számára.
Könyvek kedvezménnyelA BALK nem kalapozik, csak annyit kérünk tőled, hogy könyvet rajtunk keresztül vásárolj! Te kedvezményt kapsz, és mi is jól járunk. Könyvek kedvezménnyel, kattints ide!
Bosznia-Hercegovinában azt követően súlyosbodott a helyzet, miután a bosznia-hercegovinai bíróság egy év börtönbüntetésre ítélte Milorad Dodik, az RS elnökét, hatéves politikai tevékenységtől eltiltva, mert nem engedelmeskedett a bosznia-hercegovinai főképviselő határozatainak.
A Boszniai Szerb Köztársaság Nemzetgyűlése ezt követően olyan törvényeket fogadott el, amelyek megtiltották a Bosznia-Hercegovina Bíróságának és Ügyészségének, a Legfelsőbb Igazságügyi és Ügyészségi Tanácsnak, valamint az Állami Nyomozó- és Védelmi Ügynökségnek (SIPA) a joghatóságot ezen entitás területén.
Nem ismerik el Schmidtet
A boszniai Szerb Köztársaság vezetése és politikai képviselői nem ismerik el Christian Schmidt boszniai nemzetközi főképviselői státuszát, mert szerintük kinevezése nem történt meg az előírt nemzetközi jogi eljárás szerint.
A boszniai szerbek (és Szerbia) szerint Schmidt kinevezését az ENSZ Biztonsági Tanácsának kellett volna jóváhagynia, de ez nem történt meg.
A boszniai szerb vezetők szerint Schmidt kinevezése kizárólag nyugati országok, főként az EU és az Egyesült Államok politikai akarata alapján történt, figyelmen kívül hagyva a boszniai szerbek és szerb szövetségeseik véleményét.
Milorad Dodik, a boszniai Szerb Köztársaság vezetője és politikai szövetségesei úgy vélik, hogy Schmidt egy „nemzetközi protektor”, aki külső beavatkozásként működik Boszniában.
Moszkva támogatja a boszniai szerb vezetést, és úgy tekint Schmidt kinevezésére, mint egy Nyugat által egyoldalúan meghozott döntésre, amelyet nem hagytak jóvá az ENSZ-ben.
Bosnyák reakciók
Elmedin Konaković, Bosznia-Hercegovina külügyminisztere Szarajevóban kijelentette, hogy pozitív fejleménynek tartja az orosz kezdeményezést, mivel az lehetőséget teremt arra, hogy a Biztonsági Tanács megvitassa az ország helyzetét.
Hangsúlyozta, hogy Bosznia-Hercegovina minden BT-tagállamot tájékoztatott – és tájékoztatni is fog – arról, hogy az ország ellen támadás zajlik, amely sérti az alkotmányát és intézményeit.
A külügyminiszter szerint a Biztonsági Tanács ülésén mindenki hallani fogja azt, amit Bosznia-Hercegovinában már tudnak, és amit a boszniai nagykövetségek is ismernek. Kiemelte, hogy szó sem lehet arról, hogy Oroszország meggyőzze a Biztonsági Tanácsot arról, hogy Milorad Dodik, a boszniai Szerb Köztársaság elnöke helyes lépéseket tesz.
Konaković azt is állította, hogy Dodik, valamint Nenad Stevandić, a boszniai Szerb Köztársaság parlamentjének elnöke és Radovan Višković, a boszniai Szerb Köztársaság miniszterelnöke súlyos bűncselekményt követtek el, amely a boszniai alkotmányos rend megdöntésére irányul.
Végezetül kifejtette, hogy meggyőződése szerint a boszniai bíróságok, ügyészségek és rendvédelmi szervek a nemzetközi biztonsági ügynökségekkel együtt folytatni fogják az eljárásokat ezen személyek ellen.

- B A Balkanac5 nap telt el azóta
Síró játék: ó, mozik, ó, emberek! (ó, béka, ó, skorpió!)
- Szerbia3 nap telt el azóta
Autó hajtott a tüntetők közé Belgrádban, három sérült
- Bosznia6 nap telt el azóta
Az ügyészség elrendelte Milorad Dodik előállítását
- Szerbia3 nap telt el azóta
Vučić: Budapest esetében ugyanaz a kézjegy & a hangágyú