Connect with us

Szerbia

Tiszta Szerbia, tiszta haszon – a kínaiaknak

Azon már senki sem lepődik meg, hogy Szerbiában a szennyvízcsatorna-hálózatot és az egész Tiszta Szerbia projektet a kínaiak kapták meg. Az illetékes szerbiai miniszter szerint azért kaptak meg a kínaiak egy ekkora beruházást, mert ők adták hozzá a pénzt, vagyis Szerbiának azt is figyelembe kell vennie, hogy ki akar neki “pénz adni”, még ha hitel formájában is

Avatar photo

Közzétéve:

a megjelenés dátuma:

A volt közlekedési, építési és infrastrukturális miniszter az újvidéki Liman lakótelepen a térképeket nézegeti a helyi polgármester és egy kínai illetékes társaságában
Goran Vesić volt közlekedési, építési és infrastrukturális miniszter az újvidéki Liman lakótelepen a térképeket nézegeti a helyi polgármester és egy kínai illetékes társaságában (Forrás: X platform, Goran Vesić)
Cikk meghallgatása

Az Európai Uniós átlaghoz viszonyítva Szerbiában a szennyvizek mindössze tizenegy százalékát dolgozzák fel, vagyis tisztítják meg. Egy német kutató Belgrádig úszott le a Dunán, ott aztán nem bírta tovább, mert tulajdonképpen fekáliában kellett volna áztatnia magát. Köztudott, hogy Belgrád összes szennyvize tisztítatlanul folyik a Dunába, de nincs sokkal jobb helyzetben Újvidék és a többi nagyváros sem.

Szabadka ebből a szempontból kivétel, mert több mint tizenkét évvel ezelőtt nyílt meg az ország egyik legmodernebb szennyvíztisztítója. Igaz, előtte teljesen tönkretettük a Palicsi-tavat, Szabadka ugyanis oda engedte tisztítatlanul a szennyvizét.

Tiszta Szerbia – 2020-2025

A Tiszta Szerbia programot, amelynek keretében 165 szennyvíztisztító rendszert építenek, több mint 5 millió méter szennyvízcsatorna-hálózatot az ország 77 különböző településén, a Szerbia 2020-2025 program keretében szerették volna megvalósítani.

A beruházás összértéke 3,5 milliárd euró – áfával együtt, és számítások szerint 2 millió 300 ezer lakos számára teremt jobb életfeltételeket.

Tekintettel arra, hogy 2024 utolsó napját tapossuk, látszik, hogy nem sikerült betartani a határidőket, hiszen Szabadkán még csak most, december végén kezdődött meg a projektum megvalósítása.

A szabadkai polgármester a Tiszta Szerbia program beindításánál

Stevan Bakić szabadkai polgármester a Tiszta Szerbia program beindításánál (Forrás: szabadkai polgármesteri hivatal, via Blic)

Egyébként a Tiszta Szerbia programról 2021 óta beszélnek a városban, a helyi vízművek készen is álltak a szükséges dokumentációval, csak éppen a kiegészítő szerződést nem sikerült aláírni éveken keresztül. Nyilvánvalóan azért, mert a költségvetésben nem volt rá pénz.

Tiszta Szabadka – legelőbb 2028-ban

A Tiszta Szerbia projektum keretében a Szabadka városhoz tartozó Palicson tovább épül a hálózat.

Emellett Bajmokon és Csantavéren szennyvíztisztító épül – ezeknek a dokumentációja még készül, vagyis az építkezés megkezdéséhez még nincsenek meg a feltételek.

A városban összesen 110 kilométernyi hálózat épül. Szabadkán ez 116 utcát, Palicson 22-t, Bajmokon 58-at, Csantavéren 49 utcát érint. A projekt megvalósítása december végén kezdődött meg.

Az első szakaszban 60.870,35 méter (cca 60 kilométer) épül, ennek a kiépítése kezdődött meg a város Sándor nevű részén. A városban még 22,7 kilométernyi hálózat épül majd ennek keretében. A kivitelezés határideje három év, a munkálatok értéke pedig meghaladja a 25 millió eurót.

A város felének továbbra se lesz városi csatornahálózata

Szabadkán egyébként ebben a pillanatban a terület 54 százalékát fedi szennyvízelvezető-csatornahálózat. Miután a városban 49 kilométeren kiépítik a hálózatot a Tiszta Szerbia projektum keretében, az a város lefedettségét 64 százalékosra emeli.

Palicson jelenleg a település 56 százalékának van szennyvízhálózata, itt 11 kilométernyi csatorna épül majd, ami 11 százalékos növekedést jelent. Bajmokon az arányok jobbak lesznek, jelenleg ugyanis a település 18 százalékának van mindössze városi hálózata, de 25 kilométernyi hálózat kiépítése után a település 63 százalékos lefedettséggel rendelkezik majd.

Csantavéren sokkal rosszabb a helyzet, hiszen az egész település 2 százaléka rendelkezik hálózattal. A projektnek köszönhetően 25 kilométernyi hálózat épül, de a településnek ez is csak a felét fedi majd le.

CRBC – Ezt is a kínaiak építik, kínai hitelből

Azon már senki sem lepődik meg, hogy Szerbiában a szennyvízcsatorna-hálózatot és az egész Tiszta Szerbia Projektumot a kínaiak kapták meg. A fő kivitelező a CRBC (China Road and Bridge Corporation), amely egyébként Montenegróban is gigászi beruházásokat hajtott végre, csak éppen az adót felejtette el befizetni, így 2023 végén 11,2 millió eurós tartozásával Montenegró második legnagyobb adósának számított.

A képlet nagyon egyszerű, a munkát a kínaiak kapják meg, az egyik fő alvállalkozó pedig a szerb kormányközeli Millennium Team

A képlet nagyon egyszerű, a munkát a kínaiak kapják meg, az egyik fő alvállalkozó pedig a szerb kormányközeli Millennium Team, amelynek a háttérben látható az egyik autója

A több mint ötmillió méter csatornahálózatot és 165 szennyvíztisztító telep kiépítését 77 helyszínen Szerbiában a CRBC végzi, azonban Goran Vesić korábbi építésügyi, közlekedési és infrastruktúráért felelős miniszter, aki ellen most emeltek vádat az újvidéki vasútállomáson történt tragédia miatt, azt nyilatkozta, hogy “a Tiszta Szerbia egy különleges projekt, az itt végzett munka biztosan több mint 90 százalékát helyi vállalatok végzik”.

Vesić azzal magyarázta, hogy egy ekkora beruházást a kínaiak kaptak meg, hogy azt is figyelembe kell venni, ki akar “pénzt adni” Szerbiának, még ha hitel formájában is.

Idén júniusban a szerb állam 183,9 millió eurós hitelt vett fel a Bank of China-tól a Tiszta Szerbia projekt folytatására, vagyis a második szakasz finanszírozására, ami magában foglalja a csatornarendszer és a szennyvíztisztító telepek építését szerte Szerbiában.

A hitelből finanszírozott második szakaszban 450 kilométer hosszú csatornahálózatot és kilenc szennyvíztisztító telepet építenek kilenc szerbiai településen. Ide tartozik Szabadka is.

A második szakasz teljes költsége egyébként 216,4 millió euróra becsülhető. A projekt 85 százalékát hitelből finanszírozzák, a fennmaradó 15 százalékot pedig Szerbia költségvetéséből fedezik.

Az első szakaszra szintén hitelmegállapodást kötöttek, amelynek értéke 203,4 millió euró volt, a pénzt akkor is a kínai bank adta. Az első szakasz során 680 kilométer csatornahálózat és 25 szennyvíztisztító telep építését tervezték.

Az építésügyi minisztérium illetékese 2024 júniusában azt nyilatkozta, hogy az első szakaszra tervezett hálózat 60 százaléka épült ki, a 25 szennyvíztisztítóból pedig egyetlen egy kiépítése kezdődött meg, a többinek még csak a tervdokumentációja készül. Holnaptól, vagyis szerdától 2025-öt írunk.

Az olvasás folytatása


Meteorológia



QR Code

A cikk küldése GMail segítségével


Ehhez kattints ide

Sakk

Facebook

B.A. Balkanac

Balkanac

Magyarország

Románia

Szlovákia

Szerbia

Horvátország

Bosznia-Hercegovina

7 X 7