Connect with us

Szerbia

PALICSBA TAVAT: Egyelőre nem ugorhatunk fejest a Palicsi-tó medencéjébe

Az ötlet 2022-ben merült fel először. Tavaly, amikor a kormány először beszélt az “Ugrás a jövőbe – Szerbia 2027” nevű projektről, Aleksandar Vučić szerb államfő rögtön megemlítette, hogy Pásztor István felvetése nyomán medencét építenének a Palicsi-tóba

Avatar photo

Közzétéve:

a megjelenés dátuma:

Palicsi-tó
Jobb híján villával estek neki a moszatnak 2010-ben, akkor még némileg kék volt a víz (Forrás: Subotica.info)
Cikk meghallgatása

Az idei év végére ígérte Aleksandar Vučić szerb elnök, hogy megvalósítja azt az ötletet, amiről korábban a Vajdasági Magyar Szövetség azóta elhunyt vezetője, Pásztor István beszélt, mégpedig, hogy medencét építenének a Palicsi-tóba: ha már a vize úgysem alkalmas a fürdésre, és nem is nagyon akaródzik megoldani, hogy az legyen, bele kell tenni egy medencét. Valójában a medence a tóban nem lenne egyedi Szerbiában, ugyanis hasonlót már csinált valaki Palánkán, a Kudreč-tónál. Igaz, az tulajdonképpen a tó partján van, s egy hasonló ötlet az újvidéki strand kapcsán is felmerült. Egy tavalyi tervezet szerint a Dunába egy 12×30 méteres ponton medencét helyeznének el, különböző kísérő tartalmakkal. S van hasonló megoldás máshol is a világban, például Amerikában is, miért ne lehetne Szerbiában is.

Dunára vizet, Palicsba tavat

Az ötlet 2022-ben merült fel először. Két évvel ezelőtt, az azóta már kiépült és használatba vett palicsi aquapark építkezésén hangzott el először, hogy mintegy ideiglenes megoldásként, amíg a tó vize nem lesz alkalmas a fürdésre, medencét építenek a tóba.

Ez műszakilag lehetséges, hangzott el akkor. Nem világos viszont, hogy miért inkább ezen kezdtek el gondolkodni, miután a németországi Kfw Bankkal közös projekt keretében kiépítették Palics település szennyvízhálózatát, és védősávot telepítettek a tó körüli földterületek határába.

Egy csaknem egy évtizeden át Szabadkán és Palicson élő német szakember, Michel Rohman folyamatosan követte a tó vizének minőségét, és megállapította, hogy az invazív halfajok lehalászásával és odafigyeléssel, a tó tulajdonképpen revitalizálható.

A szakember végül nem tudta megvalósítani a projektet, annak egyszer csak vége szakadt, Rohman visszament Németországba, a szélvédő sávok fái kiszáradtak, a tó vize pedig továbbra is katasztrofális állapotban van.

Szabadka évek-évtizedek óta nem képes megküzdeni ezzel a kérdéssel: a monarchiás fürdőváros, a magyar szecesszió egyik gyönyörű oázisa, Palicsfürdő, már a “maga lényegét tekintve” nem létezik.

A részletes rendezési tervbe is bekerült

Palics gyógyfürdő részletes rendezési tervét tavaly nyáron tették közszemlére. A dokumentum szerint a meglévő szállodák épületeit kibővítenék – elsősorban a Park és a Tó szállodáét. Mindkettőt az Elitte Palics működteti, amelyik a palicsi aquaparkot is.

A terv szerint bővülne az állatkert, valamint új szálláshelyek, medencék és sportpályák is épülnének. A Bagolyvárhoz átlátszó anyagból, üvegből vagy lexánból építenének hozzá, vas- vagy alumínium konstrukcióra.

A rendezési terv alapján a Női strand épülete mellett, de különálló egységként, a tóban egy 4700 négyzetméter felületű medencét építenének, platókkal, mólókkal, vízicsúszdákkal körülvéve.

Mi a baj a Palicsi-tó vizével?

A Palicsi-tóban a hetvenes, nyolcvanas években ezrével fürödtek a szabadkaiak és a környékbeliek. A mai fiatalok irigykedve nézik azt az életet, ami a tó partján zajlott, ahogyan szüleik, nagyszüleik eltöltötték a nyári hónapokat ezen a kedvelt üdülőhelyen.

A város (vezetése) azonban egy hatalmas hibát követett el, mégpedig azt, hogy a szennyvizet tulajdonképpen tisztítatlanul ömlesztette bele a tóba évtizedeken keresztül. Ennek következményeként a víz állapota leromlott, és a szerbiai vízminőségi index szerint a legrosszabb, ötös kategóriába sorolható.

A tóban ugyanis elszaporodtak a mérgező algák, amelyek miatt 2008 óta sötétzöld, nyálkás és fürdőzésre alkalmatlan a Palicsi-tó vize. Palics most egy “okafogyott fürdőváros”, sétányokkal, szállodákkal, parkkal, gyönyörű, bár néhol málladozó épületekkel, csak éppen fürödni nem lehet a tóban.

Az új víztisztító, amelyből 2012 óta megfelelő tisztaságú víz folyik a tóba, hozzájárult ugyan némi javuláshoz, de a tó vize idén sem volt alkalmas fürdésre. Ha csak a bakterológiai mutatókat néznénk, akkor az az elmúlt években javuló tendenciát mutat, de a fizikai, vegyészeti, valamint hidrobiológiai adatok miatt mégsem felelt meg az előírásoknak.

Sötét zöld színe miatt egyáltalán nem átlátszó, ami balesetveszélyes, ráadásul sok benne a cianotoxin is. Ez a kékmoszatok által termelt anyagok neve, amelyek különösen veszélyesek, ha a szennyezett vizet közvetlenül fogyasztják, vagy ha fürdés, sportolás során közvetlen érintkezésbe kerülnek vele, mert károsíthatják a májat, az idegrendszert, vagy más szerveket.

Vučić is megígérte

Tavaly, amikor a kormány először beszélt az “Ugrás a jövőbe – Szerbia 2027” nevű projektről, Aleksandar Vučić szerb államfő rögtön megemlítette, hogy Pásztor István ötlete nyomán medencét építenének a tóba.

A bejelentéskor nemcsak távoli, utópisztikus ötletként beszélt Vučić a medencéről, hanem be is jelentette, hogy 2024 decemberéig megépítik a medencét, 300 millió dinárból. Azóta azonban egy szó sem esett erről a projektről.

Az N1-nek az illetékes Park Palics Kft.-nél azt mondták, hogy jelenleg az adatgyűjtés zajlik, amely szükséges az ötletterv kidolgozásához. Miután ez meglesz, egy hónapon belül megépülhet a medence.

Nekünk nem marad más, csak a remény, hogy mindebből, mint egy rémálomból, felébredünk. S ébredés után nem azzal szembesülünk, hogy az “elit” lubickol a tóban épült medence vizében, amelyben a lexánnal “megkoronázott” Bagolyvár képe tükröződik vissza.

Szerző

  • Tómó Margaréta

    1983-ban született Szabadkán. Már gimnazista korában tudta, hogy újságíró szeretne lenni. A szépmúltú Szabadkai Rádió ifjúsági műsorának szerkesztője, majd tizennégy éven át a Magyar Szó napilap újságírója és szerkesztője. 2016 és 2021 januárja között a Vajdasági Rádió és Televízió munkatársa. Jelenleg a Sajtószabadság Alapítvány munkatársa.

    View all posts
Az olvasás folytatása


Meteorológia



QR Code

A cikk küldése GMail segítségével


Ehhez kattints ide

Facebook

B.A. Balkanac

Balkanac

Magyarország

Románia

Szlovákia

Cukorkabolt

7 X 7

×

Kövess minket a Facebookon!