Connect with us

Szerbia

Szerbia energiabeszerzési megállapodást írt alá az USÁ-val, amerikai gázt és atomot a Balkánnak!

A BALK 2019 közepén – tehát jóval az ukrajnai háború kitörése előtt – azt írta, hogy erőteljes harc folyik a balkáni energiapiac megszerzéséért, az amerikaiak apait-anyait beleadnak, hogy a Három Tenger Kezdeményezés által leszakítsák Közép- és Délkelet-Európát Oroszországról. Ennek a műveletnek elérkeztünk az egyik utolsó fejezetéhez, miután Szerbia stratégiai megállapodást kötött az Egyesült Államokkal az energia beszerzése területén

Avatar photo

Közzétéve:

a megjelenés dátuma:

Marko Đurić szerb külügyminiszter (jobbról) és Jose Fernandez amerikai gazdaságfejlesztési és energiaügyi helyettes államtitkár Washingtonban aláírta az amerikai-szerb stratégiai együttműködési megállapodást az energiabeszerzés területén
Marko Đurić szerb külügyminiszter (jobbról) és Jose Fernandez amerikai gazdaságfejlesztési és energiaügyi helyettes államtitkár Washingtonban aláírta az amerikai-szerb stratégiai együttműködési megállapodást az energiabeszerzés területén (Forrás: X platform, Jose Fernandez)
Cikk meghallgatása

Szerbia és az Egyesült Államok ezekben a napokban írta alá első stratégiai együttműködési megállapodását az energia beszerzése területén. A dokumentum konkrét tartalma még nem ismert, de mindkét oldal illetékesei szerint fontos lépést jelent a két kormány, valamint a két ország közötti még szorosabb együttműködés felé. A megállapodás egyben új lendületet adhat annak, amit Washington már régóta hangsúlyoz és bátorít: Szerbia energiaellátásának diverzifikálása, hosszú távon pedig az orosz gáztól való függésének csökkentése. A megállapodást szerb részről Marko Đurić szerb külügyminiszter írta alá Washingtonban Jose Fernandez amerikai gazdaságfejlesztési és energiaügyi helyettes államtitkárral.

Amerikai gázt a Balkánnak!

A BALK 2019 közepén – tehát jóval az ukrajnai háború kitörése előtt – azt írta, hogy erőteljes harc folyik a balkáni energiapiac megszerzéséért, az amerikaiak apait-anyait beleadnak, hogy a Három Tenger Kezdeményezés által (3 Seas Initiative, 3SI, vagy Trimarium) leszakítsák Közép- és Délkelet-Európát Oroszországról. Ennek a műveletnek elérkeztünk az egyik utolsó fejezetéhez, miután Szerbia stratégiai megállapodást kötött az Egyesült Államokkal az energia beszerzése területén.

Már 2019-ben is nyilvánvaló volt, hogy a Balkán esetében az energiaellátás terén az Oroszországtól igencsak függő, de a Három Tengeren kívül eső Szerbia lesz a legkeményebb dió, amelyet azonban öt éves “kitartó munkával” az amerikaiaknak csak sikerült feltörniük, ezt pedig a Szerbia és Bulgária között létesült interkonnektor tavaly decemberi megnyitása tette lehetővé.

A létesítményt többnyire az Egyesült Államok kishúga, az Európai Unió finanszírozta, ezek után érkezhet a vezetékes azeri gáz Szerbiába, illetve – ami Washington számára sokkal fontosabb – akár az amerikai gáz is az alekszandropoliszi LNG-terminálon keresztül, így ezen a területen (is) megszűnt Szerbia teljes függősége Oroszországtól.

Geoffrey R. Pyatt energiaügyekért felelős amerikai helyettes államtitkár a Szerbiával aláírt energiaügyi megállapodás kapcsán rámutatott, hogy a diverzifikáció minden ország biztonságának kulcsa. Pyatt az Amerika Hangjának (Voice of America, VOA) úgy nyilatkozott, hogy Szerbia kész amerikai földgázt vásárolni Görögországtól, és kész más projektekben is részt venni.

A belgrádi NIN hosszú elemzése szerint Szerbia már 300 millió köbméter gázt le is kötött éves szinten a görögországi LNG-terminálnál, és további 400 millió köbmétert Azerbajdzsánnál, ami 2026 után akár háromszorosára is növekedhet.

Milyen irányból érkezhet gáz Szerbiába?

Milyen irányból érkezhet gáz Szerbiába? Piros betűs az orosz, a kék betűs az azeri gáz (Forrás: BBC)

Egyelőre nem világos, hogy a mostani szerb-amerikai megállapodás még milyen energiaforrásokra terjed ki, az aláírás alkalmával ugyanis elhangzott, hogy az amerikai cégek a zöld energiaprojektekbe is beszállnának, egyes hírek szerint az amerikai UGT Renewables ugyanis egy konzorcium részeként szerződést kötött a szerb kormánnyal 1,2 gigawatt teljesítményű napelemparkok építésére.

Az USA potenciális befektetési lehetőségeket lát továbbá a geotermikus és biomassza-alapú energiatermelés területén, de már a geotermikus energia kiaknázása is felmerült alternatívaként Loznica környékén a nem éppen tiszta lítiumbányászat kiváltására.

Korábban az amerikai Bechtel cég érdeklődött a Vaskapu 3 (Đerdap 3) reverzibilis vízerőmű megépítése iránt, de a Bechtel szívesen építene szélerőműveket is Szerbiában, ezeknek az egyike a legnagyobb szélerőműfarm lenne Európában.

A románok állítólag nem akarják megépíteni a Vaskapu 3 erőművet, mert az csökkentené az előző kettő energiahatékonyságát

A románok nem akarják megépíteni a Vaskapu 3 erőművet, mert az csökkentené az előző kettő energiahatékonyságát (Forrás: Djerdap.rs)

A beruházás összegét még nem határozták meg pontosan, de valószínűleg több száz millió dolláros projektről van szó, ennek megfelelően a tervezett szélerőmű kapacitása több száz megawatt (MW) lehet.

A szélerőmű pontos helyszíne még tárgyalások alatt van, de valószínűleg Szerbia olyan régiójában épül majd meg, ahol a szélenergia hasznosításának feltételei a legkedvezőbbek, például a Vajdaság dél-bánáti régiójában.

Amerikai atomot a Balkánnak!

A mostani aláírás kapcsán felmerült, hogy az amerikaiak hozzá kívánnak járulni ahhoz is, hogy Szerbia diverzifikálja és bővítse saját energiatermelését, ez igencsak érdekes, mert a szerbek egy vagy több (moduláris) atomerőmű telepítésében gondolkodnak, és erről már a franciákkal is tárgyaltak.

Nyilván az amerikaiak sem akarnak lemaradni ezen a téren, főleg hogy Trump elnöksége idején, vagyis 2019 környékén éppen ilyen kis atomerőművekkel házaltak a Balkánon, Szlovéniában biztosan, de ha az emlékezetünk nem csal, akkor más balkáni országok is érintettek a kis moduláris reaktorok (Small Modular Reactors, SMR) balkáni telepítésében.

A legmesszebb talán Románia jutott el ezen a téren, 2020. októberében ugyanis az Egyesült Államok és Románia közötti tárgyalások eredményeként bejelentették, hogy Románia és a NuScale Power kis moduláris reaktorokat telepíthet, 2022. májusában pedig Bukarest közölte, hogy a tervezett SMR-telephelye Craiova közelében, a volt Doicești széntüzelésű erőmű területén lesz.

Az Egyesült Államok Szlovéniának is felajánlotta a kis moduláris reaktorok bevezetését az ország nukleáris kapacitásának bővítésére. A Westinghouse, amely már szállít üzemanyagot a Krško Atomerőműbe, hivatalosan is megkezdte a tárgyalásokat az új technológiák, beleértve az SMR-ek telepítéséről, így 2022. februárjában Szlovénia úgy fogalmazott, hogy a Krško 2 projekt mellett a kis moduláris reaktorok komoly alternatívát jelenthetnek az ország jövőbeni nukleáris terveiben.

Bulgária szintén megkezdte a tárgyalásokat az Egyesült Államokkal az új technológia bevezetéséről, az Egyesült Államok pedig 2022-ben megerősítette, hogy folytatja a tárgyalásokat Szófiával az SMR-ek telepítéséről, különös tekintettel a bolgár energiaipar modernizálására és diverzifikációjára, hogy csökkentsék Bulgária függőségét az orosz energiától.

Ami a többi balkáni országot illeti, a Westinghouse Electric Company és a horvát kormány 2021-ben tárgyalásokat kezdett az új nukleáris technológiák bevezetéséről, bár konkrét megállapodás még nem született. Közben Görögország és Észak-Macedónia is érdeklődik a kis moduláris reaktorok iránt, de még ők sem állapodtak meg az Egyesült Államokkal.

Albánia és Bosznia-Hercegovina esetében ugyanakkor még nem jelentek meg hírek az SMR-ekkel kapcsolatos konkrét tárgyalásokról.

Ez a felsorolás arra utal, hogy a Balkán és Közép-Európa leszakítása az orosz energiahordozókról lassan a végéhez közeledik, ebbe a képbe pedig a nukleáris energia terén történő változások nagyon is beleillenek, miután Oroszország a nukleáris technológia egyik legnagyobb exportőre.

Mennyire diverzifikálja ki Szerbia Oroszországot?

Szerbia továbbra is szinte teljes mértékben az orosz gáztól függ, amelyet kedvezményes, 300 és 420 dollár közötti áron kap ezer köbméterenként.

Vlagyimir Putyin orosz elnök nemrégiben találkozott Aleksandar Vulin szerb miniszterelnök-helyettessel, aki egyébként szervezett bűnözés és korrupció vádjával az Egyesült Államok szankciói alatt áll, és azt javasolta, hogy hamarosan kezdődjenek meg a tárgyalások az orosz gáz szállítására vonatkozó újabb hároméves szerződésről.

Aleksandar Vučić kínos helyzetbe került abban a tekintetben, hogy most “melyik széket rúgja ki maga alól”, a nyugati országokkal való szoros együttműködést jelentőt, vagy inkább az olcsó orosz gázt szimbolizálót, amelytől a szerb gazdaság nagy mértékben függ.

Az elemzők más jelekből is szeretik kiolvasni, hogy Szerbia a nyugat felé fordult, ezek például a Franciaországgal nemrég aláírt “szerződés” 12 Rafale beszerzéséről, vagy pedig az USA-val most kötött stratégiai megállapodás.

Nem kell azonban azt hinni, hogy Oroszország ebbe belenyugszik, bár az ukrajnai háború miatt nem maradt túl nagy mozgástere Szerbia befolyásolására. Az egyik ilyen eszköz még mindig a jövő tavaszra lejáró gázszerződés megújítása lehet, de már ez sem a legerősebb ütőkártya a szerb-bolgár határon létesített interkonnektor miatt, így már csak azokban a szerb miniszterekben bízhat, akiknek a szívét az Oroszország iránti odaadó és lázas szeretet működteti.

Az olvasás folytatása


Meteorológia



QR Code

A cikk küldése GMail segítségével


Ehhez kattints ide

Facebook

B.A. Balkanac

Balkanac

Magyarország

Románia

Szlovákia

Cukorkabolt

7 X 7

×

Kövess minket a Facebookon!