Szerbia
Nyilvántartásba veszik a sztrájkoló tanárokat Szerbiában
Az oktatási tárca adatai szerint 133 általános és 69 középiskolát érintett a tiltakozás. Az oktatási miniszter válaszlépésként kötelezte az igazgatókat, hogy vezessenek nyilvántartást a sztrájkoló tanárokról. Mindeközben egyes oktatási intézmények már terveket készítenek a tiltakozó tanárok sztrájkja miatt elmaradt órák pótlására
Összesen mintegy hétezer tanár vonult az utcára Szerbia-szerte hétfőn, hogy kifejezzék elégedetlenségüket az átlagnál alacsonyabb fizetések és a tanárok biztonsága miatt. Miután Szerbiát az elmúlt másfél évben az iskolákban elkövetett bántalmazások, valamint a tanárok elleni támadások jellemezték, négy reprezentatív szakszervezet tagjai nem tartották meg óráikat az iskolák 37 százalékában. Szerbiában egyébként 116 215 alkalmazott dolgozik a tanügyben, 1274 általános és 581 középiskola működik. A tiltakozást követően az illetékes oktatási minisztérium reakciója több mint botrányos: az iskolaigazgatókat arra utasították, hogy név szerint írják fel, kik vettek részt a sztrájkban, és kik nem. Arra is utasították őket, hogy az elmaradt órákat a sztrájkolókkal pótoltassák.
“Visszaadjuk a tanárok becsületét”
“Visszaadjuk a tanárok becsületét” – ez volt a célkitűzés akkor, amikor a tanárok képviselői sokadszor kérték, hogy történjen végre valami, és az állam akadályozza meg az egyre elharapódzó erőszakot az oktatási intézményekben.
Az még hagyján, hogy a diákok “csintalankodnak”, de sokszor fizikailag is rátámadnak tanáraikra, akiknek akár súlyos fizikai, vagy éppen lelki sérülést is okoznak.
A nagyobbik probléma az, hogy sokszor a szülők személyesen “esnek neki” a tanároknak, elhangzanak a “Tudja Ön, ki vagyok én?” mondatok, ismeretségre, befolyásra, párttagságra hivatkozva követelnek jobb jegyet gyermekeiknek.
Akkor mit is várunk a diákoktól, akiket ezek a szülők nevelnek?
Szeptember 16-án ezért a tanárok az utcára vonultak, kijelentették, hogy nem hajlandók elfogadni a kormány által felkínált 12 százalékos béremelést.
A tanárok átlagbére jelenleg 740 euró, míg az országos átlag 820 euró. Azt mondják, csalódottak, mert szeretnék elérni az átlagot, sőt, meg is haladni azt.
Miloš Vučević szerb kormányfő szerint nem kellett volna sztrájkolni a kormánnyal folyatott két tárgyalás között, és arra kérte a tanügyben dolgozók képviselőit, hogy mielőbb folytassák a megbeszéléseket a fizetésemelés és a büntetőtörvénykönyv módosítása kapcsán.
Ez utóbbira év végéig kerül sor, parlamenti eljárás során, amely szerint a tanárok elleni támadást az ügyvédek elleni támadáshoz hasonlóan komoly bűncselekménynek minősítik, és azonnali börtön jár érte.
Szerbiában az oktatásügyi minisztérium adatai szerint 1274 általános és 581 középiskola van, összesen 116 215 alkalmazottal, akik mintegy 750 ezer diákról gondoskodnak.
A minisztérium költségvetése sajnos nem követi az EU-s átlagot, ahol a GDP 4,7 százalékát költik oktatásra, míg Szerbiában ez az arány 3,5 százalék.
Mennyien vonultak az utcára?
A hivatalos adatok szerint Belgrádban 2.800 és 3.000, Nišben 1.200 tanár vonult az utcára.
Újvidéken mintegy 400-an, Nagybecskereken pedig 100-an tüntettek.
Ennél sokkal többen nem tartották meg az óráikat: a tanárok mintegy 30 százaléka.
A minisztérium adatai szerint 133 általános és 69 középiskolát érintett a tiltakozás.
A minisztérium diktatúrája
A sztrájk másnapján levél fogadta az iskolák igazgatóit: Slavica Đukić Dejanović oktatásügyi miniszter tételesen felsorolta, hogy milyen szabályokat sértettek meg a sztrájk ideje alatt.
A miniszter többek között azt követelte az igazgatóktól, hogy részletes táblázatot és listát vezessenek arról, hogy az iskola tanárai közül ki sztrájkolt hétfőn, és kik tartották meg az óráikat.
A levélben azt is kiemelte, hogy az iskoláknak kötelességük gondoskodni a diákokról, és biztosítani számukra az ott-tartózkodást a tanítás ideje alatt.
A Sloga Szakszervezetek Szövetsége emiatt az oktatásügyi miniszter lemondását követeli, mondván, hogy egyáltalán nem nyitott a problémák megoldására, veszélyezteti a szakszervezetek működését.
Külön kiemelik, hogy mindez azért is aggasztó, mert Slavica Đukić Dejanović a Szerbiai Szocialista Párt tagja, amelynek elvben alapvetései közé tartozik a munkásjogok védelme.
Közben egyes oktatási intézmények már terveket készítenek arra vonatkozóan, hogyan pótolják a tiltakozó tanárok a sztrájk miatt elmaradt órákat.
A szakszervezetek kiemelik, hogy a tervekre semmiképp sem szabad igent mondani, mivel azokat a megfélemlített igazgatók készítik. Mindaddig nem kell semmilyen lépést tenni, amíg a tárgyalások folynak a kormánnyal – hangsúlyozzák.
Október 2-ig adtak határidőt a kormánynak
A szakszervezetek hajthatatlanok.
Azt mondják, október 2-ig adnak határidőt a kormánynak, hogy komolyan vegye őket, és megfelelő bért – vagyis a decemberre projektált átlagot, ami a Szerbiai Nemzeti Bank szerint 105.000 dinár – követelnek maguknak január elsejétől, valamint biztonságot.
Ellenkező esetben radikális lépéseket terveznek, kilátásba helyezték ugyanis, hogy akár hosszabb időre is beszüntethetik a munkát, vagyis nem fognak tanítani.
Kiemelik, hogy a diákok rájuk lőttek, verték őket, de nem csak a diákok, hanem a szülők is.
Ha valamivel nem értettek egyet, az igazgatók rájuk küldték a tanfelügyelőséget, vagy a fizetésük csökkentésével büntették őket. Nincs már veszítenivalójuk.
- Szerbia5 nap telt el azóta
Vučić leteremtette a szabadkai polgármestert, mert nem hívta meg Pásztor Bálintot a fogadására 🚂✨
- Bosznia4 nap telt el azóta
Villámár, áradás, özönvíz, Boszniában több helyütt is apokaliptikus helyzet alakult ki
- Szerbia3 nap telt el azóta
A vajdasági magyar fiatalok elhagynák Szerbiát a sorkatonai szolgálat miatt?
- B A Balkanac5 nap telt el azóta
Kelta Odüsszeia meg Mi magunk + pia a köcsögben (útirajz fecni)