Magyarország
A “reciprocitás elve” alapján magyar érdemrendet kap a szerb elnök
Orbán Viktor magyar miniszterelnök egyebek között a magyar és a szerb nép történelmi megbékélését szolgáló, elévülhetetlen érdemei elismeréseként terjesztette fel Aleksandar Vučićot a Magyar Érdemrend nagykeresztjére a nyaklánccal és az arany sugaras csillaggal. Ezt a magyar elismerést – amelyet korábban másképp hívtak – megkapta Vlagyimir Putyin orosz elnök is, de őt még Gyurcsány Ferenc felterjesztésére tüntették ki
Talán a “reciprocitás elve” alapján Sulyok Tamás köztársasági elnök – Orbán Viktor előterjesztésére – a Magyar Érdemrend nagykeresztjét a nyaklánccal és az arany sugaras csillaggal adományozta Aleksandar Vučić szerb elnöknek, ami a Magyar Közlöny legújabb, idei 82. számából derült ki. A dokumentumban az áll, hogy Vučić a Magyarország és a Szerb Köztársaság közötti kapcsolatok elmélyítése érdekében végzett, a gazdasági, energetikai és biztonságpolitikai stratégiai együttműködések fejlesztése iránt is elhivatott munkája, valamint a magyar és a szerb nép történelmi megbékélését szolgáló, elévülhetetlen érdemei elismeréseként kapta a kitüntetést, amely a mindentudó Wikipédia szerint eredetileg 2011-ig a Magyar Köztársasági Érdemrend nagykeresztje a lánccal elnevezéssel került kiosztásra.
Messzemenő következtetések nélkül
A határozat a Magyar Közlönyben jelent meg, egyelőre nincs információ arról, hogy mikor adják át az érdemrendet a szerb elnöknek, az viszont szinte biztos, hogy erre Budapesten kerül sor, mivel a kitüntetésekért a “delikvens” házhoz szokott menni, így hamarosan várható Vučić magyarországi látogatása.
Ezt a magyar elismerést Vučić előtt olyan vezetők kapták, mint Vlagyimir Putyin orosz elnök, Hszi Csin-ping kínai államfő, Nurszultan Nazarbajev volt kazah elnök, Kirill moszkvai pátriárka, Abdullah Gül volt török elnök, valamint Milorad Dodik boszniai szerb vezető.
Mielőtt messzemenő következtetéseket vonnánk le vagy sugallnánk a névsor alapján, jegyezzük meg, hogy Vlagyimir Putyin 2006-ban kapta ennek az 1991-ben alapított (újraalapított) kitüntetésnek az elődjét, amely még a bevezetőben említett régi nevén futott.
Vlagyimir Putyin a Magyar Köztársasági Érdemrend nagykeresztje a lánccal kitüntetést Gyurcsány Ferencnek, Magyarország akkori miniszterelnökének felterjesztésére kapta 2006-ban, és Sólyom László akkori köztársasági elnök adta át neki.
Nurszultan Nazarbajev első kazah elnök, 2007-ben kapta ezt a kitüntetést, amelynek odaítélésére szintén Gyurcsány Ferenc miniszterelnöksége alatt és felterjesztésére került sor, és ugyancsak Sólyom László akkori köztársasági elnök volt az átadó.
Hszi Csin-ping kínai elnök 2014-ben vehette át a kitüntetést, amelyet Áder János adott át, természetesen Orbán Viktor miniszterelnök előterjesztésére.
Ha ezt a sormintát követi a magyar politikai elit, akkor az érdemrendet nem Orbán Viktor adja át Aleksandar Vučićnak, hanem Sulyok Tamás köztársasági elnök, bár a jelenlegi politikai konstellációt ismerve az első változatot sem lehet kizárni.
A szerb elnök magyar részről történt kitüntetéséről szóló hírt a belgrádi média egyelőre kommentárok nélkül nyugtázta, még a kormánypárti Informer és a Novosti sem kezdett üdvrivalgásba, de az ellenzéki portálok sem fogalmaztak meg (még) kritikákat a döntéssel kapcsolatban.
A reciprocitás elve
A magyar miniszterelnök 2022 szeptemberében vehette át szerb politikai kollégájától, Aleksandar Vučićtól a Szerb Köztársaság Érdemrendje kitüntetést a két ország együttműködésének és kapcsolatainak fejlesztése érdekében nyújtott szolgálataiért.
A kitüntetés átvételekor a magyar kormányfő arról beszélt, hogy az elismerést biztatásnak tekinti azért, amit ezután/azután fog tenni a magyar-szerb barátság érdekében.
Orbán akkori kijelentése szerint már Széchenyi István megállapította, hogy “Szerbia és Magyarország érdeke olyan szorosan összefonódik, hogy barátokká kell lenniük, amikor tehát a mostani magyar kormány a szerb-magyar barátságért dolgozik, egy nagyon régi magyar felismerést teljesít.”
Kapcsolódó cikk
Az MTI jelentése szerint ebből az alkalomból Orbán azt mondta, hogy “Magyarország egy olyan ország, amelynek Szerbiával barátságban kell lennie, mert van egy közös ügyük: együtt kell megvédeniük Európa déli kapuját, ez egyszerre küldetése és felelőssége a két országnak”, ami nyilvánvaló utalás volt a migrációs nyomásra.
Orbán már akkor is arról beszélt – fél évvel az Ukrajna elleni orosz inváziót követően –, hogy Magyarországnak nagyon komoly károkat okoznak a szankciók, mert Budapest közelebb van a szankcionált Oroszországhoz, mint az említett nyugati centrumokhoz. Szerinte pedig aki közelebb van, az “mindig többet is szenved”, ezért semmi meglepő nincs abban, ha a magyar nézőpont radikálisan eltér a brüsszelitől.
Orbán Viktor ezt követően annak a kívánságának adott hangot, hogy helyezzék észszerűbb alapokra az uniós politikát, és valószínűleg ez az “óhaj” ezúttal is elhangzik majd, immár Budapesten.
- Szerbia5 nap telt el azóta
Vučić leteremtette a szabadkai polgármestert, mert nem hívta meg Pásztor Bálintot a fogadására 🚂✨
- Bosznia4 nap telt el azóta
Villámár, áradás, özönvíz, Boszniában több helyütt is apokaliptikus helyzet alakult ki
- Szerbia3 nap telt el azóta
A vajdasági magyar fiatalok elhagynák Szerbiát a sorkatonai szolgálat miatt?
- B A Balkanac5 nap telt el azóta
Kelta Odüsszeia meg Mi magunk + pia a köcsögben (útirajz fecni)