Horvátországban még sokan vannak, akik emlékeznek arra, hogy milyen volt a háború. Ukrajna ugyan más, Horvátországhoz képest ez a háború tízszer annyi embert érint, és körülbelül tízszer akkora területen zajlik, az emberi szenvedésekben azonban nincs különbség. Talán ezért is figyelek jobban arra, amit a háborút megélt horvát katonák és szakértők mondanak, mert nekik van némi tapasztalatuk, ők más perspektívából látják a háborút.
Tudnivalók a mínusz 20 fokról
Két-három ember az utóbbi időben nagyon sokat szerepel a horvát televíziókban, az egyik Predrag Fred Matić EP-képviselő (Szocialisták és Demokraták Progresszív Szövetsége), aki Vukovár védte, majd szerb fogságba esett, vagyis neki van némi fogalma a háború borzalmairól.
Két lehetőségünk van, az egyik, hogy háborúba indulunk és az ukrajnai lövészárkokban vacogunk, vagy türelmesek leszünk, és otthon egy kicsit megfagyunk. Már a válság kezdetén mondtam, hogy foglaljunk állást, és közöljük az oroszokkal, hogy nincs szükségünk a gázukra. Akkor talán elgondolkodtak volna egy kicsit
– jelentette ki Matić, aki szerint ez nem ment volna áldozatok nélkül, és Európa lakosságának tűrnie kellett volna egy kicsit.
A mínusz 20 fokos hideget könnyebb elviselni a lakásban, mint a lövészárokban. Látjuk, hogy Putyin milyen lazán felemlítette az atomfegyvereket. Az iskolában azt tanultuk, hogy annyi fegyver van világon, amellyel a Föld százszor elpusztítható. Higgyék el, nem kell 100-szor elpusztítani, elég csak egyszer, hogy visszamenjünk a dinoszauruszok korába
– vélekedett Matić, aki egy időben az Horvátország védelmi minisztere is volt.
A nemzeti haszonlesés politikája
A háború esetleges balkáni vonatkozásairól megjegyezte, hogy a Nyugat-Balkán mindig is puskaporos hordó volt. Nem kell sok ahhoz, hogy a tűz oda is átterjedjen, bár Bosznia-Hercegovinában katonailag senki sem erős, incidensek azonban történhetnek olyan céllal, amelyek kívül esnek ezeken a területeken.
Az egyik fekete forgatókönyv, amelyre néha gondolok, és remélem, soha nem történik meg, az a figyelem elterelése az ukrajnai háborúról. Ukrajna Európa, de még mindig egy kicsit északabbra van. Ha ez a volt Jugoszláviában történik, akkor az Európa szíve, nagyon közel van a nyugatiak otthonaihoz. Remélem, ez nem történik meg, és békés megoldás születik
– mondta Matić. Aki arra a kérdésre is válaszolt: okozhat-e problémát Szerbiának az EU felé vezető úton, hogy nem vezet be szankciókat Oroszországgal szemben.
Természetesen ez okozhat problémákat számukra, és problémát is kell, hogy okozzon. Nekünk azt tanították, hogy két széken nem lehet ülni, Vučić három székkel próbálkozik. Kacérkodik az oroszokkal, a kínaiakkal és az Európai Unióval. Hiszem, hogy Szerbiának van európai jövője, és az ország be is lép az EU-ba, ám Vučićtyal és Vulinnal nehezen
-jegyezte meg a horvát EP-képviselő.
A BALK-on többször is foglalkoztunk a szerbek ilyen jellegű politizálásával, szerintünk, vagy legalábbis szerintem, azonban a három említett “nagy szék” mellett, van három “kis szék” is, amelyekre néha átülnek, azok pedig az arab, a török és az amerikai szék. A szerb elnök “elvszerű politizálását” legkönnyebb úgy lehetne jellemezni, hogy azt a “nemzeti haszonlesés” motiválja.

Bővebben…

Bővebben…

Bővebben…

Bővebben…

Bővebben…

Bővebben…

Bővebben…

Bővebben…

Bővebben…
