Koronavírus
SOKAKNÁL NINCS VÉDETTSÉG: Augusztustól újraolthatják Szerbiában azokat, akik Sinopharm-vakcinát kaptak

A mérések alapján a Sinopharm vakcinát felvevő hatvan év felettiek majdnem felénél nincsenek antitestek, a fiatalabbaknál is csak 75%-os hatékonyság mutatható ki, vagyis az ő esetükben minden negyedik beoltott személynél nem alakul ki védettség. Dr. Zoran Radovanović szerb epidemiológus a belgrádi Beta belgrádi hírügynökségnek nyilatkozva nem zárta ki, hogy Szerbiában akár már augusztusban újraolthatják azokat, akiknek a Sinopharm vakcináját adták be.
Augusztus közel van
Radovanović elmondta, hogy a vakcinák által kiváltott immunitás időtartamának vizsgálata még folyamatban van, de az már egyértelmű, hogy a kínai Sinopharm a leggyengébb vakcina.
Ezt az is indokolja, hogy a Sinopharm-oltások védőereje az időseknél gyengébb, és általában a hatodik hónap után kisebb azoknál is, akiknél kialakult az immunitás.
Radovanović szerint felvetődik a kérdés, hogy ha két oltás után nem alakult ki védettség, akkor mi történik a harmadik vakcina beadását követően? A szerb epidemiológus ezért úgy gondolja, hogy a harmadik alkalommal már vagy Pfizerrel, vagy más vakcinával kellene oltani a Sinopharm helyett.
Nem kéne gyártani
Szerbia nemrég kezdte meg a Szputnyik V orosz vakcina előállítását a belgrádi Torlak Intézetben.
Aleksandar Vučić szerb elnök korábban azt is bejelentette, hogy az Egyesült Arab Emírségek támogatásával vakcinagyárat épít, ahol a kínai Sinopharmot állítják elő. Az ambiciózus terv szerint a gyártásnak októberben kellene beindulnia, az építkezés azonban még meg sem kezdődött.
Radovanović véleménye szerint Szerbiának nem kellen Sinopharm vakcinát gyártania, mivelhogy ezt az oltóanyagot akkor használták, amikor más nem volt, és “valamilyen védelmet csak nyújtott”.
A szerb epidemiológus szerint azért nincs szükség a kínai oltóanyag szerbiai előállítására, mert senki sem lesz, aki megvegye, mivelhogy kezdetben a Sinopharm volt a legdrágább vakcina.
Radovanović arra figyelmeztetett, hogy mindenki oltassa be magát, mert a koronavírus őszre visszatér, és nem csak azok lesznek veszélyben, akik nem vették fel a vakcinát, hanem azok is, akiket a Sinopharmmal immunizáltak hét-nyolc hónappal korábban.
Horvátország
KORONAVÍRUS: Öt fertőzött spanyol járt-kelt Dubrovnikban, majd elment bevásárolni, de nem botlottak Indiana Jonesba

Horvátországban öt spanyol állampolgárt azzal gyanúsítanak, hogy végigsétáltak Dubrovnikon, pedig tisztában voltak azzal, hogy pozitív a koronavírus-tesztjük. A bíróság nem rendelte el előzetes letartóztatásukat, ám az ügyészség nem ért egyet a döntéssel, amit az interneten ország-világ tudtára adott.
Beteg spanyolok
Az eset még a júliusban történt, de a hír csak most került nyilvánosságra.
Az ügyészség szerint megalapozott a gyanúja annak, hogy az érintett öt spanyol állampolgár – akik mindannyian 1996-ban születtek – július 22-én este fél kilenc körül a dubrovniki utcákon jártak-keltek, bár tisztában voltak azzal, hogy a repülőtéren végzett gyorsteszt kimutatta náluk a vírust, ami miatt az illetékes járványügyi szakember házi karantént rendelt el számukra.
Ők azonban elhagyták kijelölt tartózkodási helyüket, elmentek a városba, ahol be is vásároltak, és ezáltal más személyeket is veszélyeztetettek. Az esetet a házi karatén betartását felügyelő rendőrök vették észre.
A zágrábi Index hírportál szerint az illetékes ügyészség úgy véli, hogy a spanyolok a karantén elhagyásával a fertőző betegségek terjesztésének és továbbadásának bűncselekményét követték el.
Közben feltűnt Dubrovnikban Indiana Jones, azaz Harrison Ford is, de ő nem terjesztett semmiféle betegséget, és valószínűleg nem találkozott az öt “spanyol beteggel” sem, miután őt a napokban kapták lencsevégre az Adria egyik gyöngyszemének számító városban.
Európa tovább romlik
Az ECDC (Európai Betegségmegelőzési és Járványvédelmi Központ) legújabb térképe szerint a betegség egyre nagyobb méreteket ölt Európában és Horvátországban is, ahol a tengerpartot követően a főváros, Zágráb is besárgult.
Zágráb városa után a leginkább veszélyeztetett térségnek Split-Dalmácia, Zágráb, Šibenik-Knin, Zára és Dubrovnik-Neretva megye számít.
Horvátországban az utóbbi 24 órában 333 új esetet regisztráltak, ezzel 1552-re emelkedett az aktív megbetegedések száma. Jelenleg 192-en vannak kórházban, ebből 19-en lélegeztetőgépen, három ember pedig elhunyt.
Házi karanténban 4568 személy tartózkodik, kivéve az öt spanyolt.
Horvátország
VESZÉLYBEN A TURISTASZEZON? Terjed a Delta Horvátországban, de kevesen akarják beoltatni magukat

Horvátországban azt fontolgatják, hogy jutalmakat és bónuszokat kapnak azok, akik felveszik az koronavírus elleni oltást. Zágrábban már előzetes bejelentkezés nélkül, gyakorlatilag az utcáról be lehetni menni az oltópontokra, de így is alig vannak, akik szeretnék beoltatni magukat. Pedig Szlovénia után terjed a Delta Horvátországban is.
Motiváció nélkül nem megy
Hogyan lehet motiválni az embereket? – ma már ez foglalkoztatja leginkább a Horvát Közegészségügyi Intézetet, amelynek helyettes vezetője szerint jutalmazás nélkül nem nagyon lehet rávenni az embereket arra, hogy beoltassák magukat.
Egyelőre még nem publikus, hogy mi lehet a “jutalomfalat”, de egy-két városban a hegy és Mohamed történetéből okulva, úgy döntöttek, hogy ha az állampolgár nem megy a vakcinához, akkor a vakcina megy az állampolgárhoz.
A Nova TV esti híradója arról számolt be, hogy Belovár (Bjelovar) utcáin feltünt Cjepko, aki, illetve ami egy kisbusz, és házhoz viszi a vakcinát.
Andrej Plenković horvát miniszterelnök nem lelkesedik az “idomári módszerekért”, viszont felelőtlenek tartja azokat, aki nem adatják be maguknak a védőoltást, miután ez nem csak egészségügyi, hanem gazdasági és pénzügyi kérdés is.
Veszélyben a turistaszezon?
Az említett televízió szerint akár a turistaszezon is veszélybe kerülhet, mert a Delta megjelenése igazából Dalmáciában szembetűnő, bár felütötte a fejét a szlovén-horvát-magyar határ mentén lévő Muraközben, Varasdban (Varaždin), sőt magában a fővárosban, Zágrábban is.
A Nova TV mindezt egy meg nem nevezett epidemiológusra hivatkozva jelentette.
A tudósító azt állította, hogy Dalmáciában tartanak a Delta terjedéséből, miután a legtöbb esetet Šibenik-Knin megyéből jelentették, ahol összesen 19 ilyen beteget regisztráltak, vagyis körülbelül annyit, amennyit egy héttel korábban Szlovéniában.
Az indiai mutáns megjelent Split-Dalmácia megyében is, de ezzel kapcsolatban számok nem hangzottak el.
A tudósítás szerint a Delta-törzs elleni egyetlen védekezés a védőoltás lehet, amelyet Dalmáciában a lakosság mindössze 30%-a “tudhat magáénak”, vagyis ebben a tekintetben az ottaniak jelentősen elmaradnak az országos átlag mögött.
A tudósító megjegyezte, hogy a Delta vírus terjedéséről egyelőre senki sem akar beszélni, nem nehéz kitalálni, hogy miért.
Koronavírus
SZLOVÉNIÁBAN IS BELEGÁZOLTAK A DELTÁBA: A jövő héttől minden pozitív mintát genetikailag elemeznek, és megerősítik a nyomkövetést

Szlovéniában is kimutatták a koronavírus Delta variánsát, a mutációt már 18 mintában azonosították. Tjaša Žohar Čretnik, a szlovén Nemzeti Egészségügyi, Környezetvédelmi és Élelmiszeripari Laboratórium (NLZOH) igazgatója aggasztónak tartja, hogy az esetek többségében a megbetegedések nem köthetők külföldi utazásokhoz.
Jövő héten kétszer ennyi lesz
A koronavírus először Indiában beazonosított változata Szlovéniában eddig 18 embert betegített meg, vagyis a szlovénok is belegázoltak a Deltába.
Szlovénia jelenleg azon országok közé tartozik, ahol ennek a változatnak az előfordulása nagyon alacsony, ami egyrészt azzal magyarázható, hogy eddig nem fordítottak neki kellő figyelmet.
A szlovénok mostanáig csak minden ötödik mintát vetettek genetikai vizsgálat alá, ám a jövő héttől minden pozitív mintát genetikailag elemeznek, ezért jelentősen megugorhat a Delta variánstól megfertőződöttek száma.
Čretnik asszony szerint a laboratóriumokban végzett vizsgálatok előzetes eredményei azt mutatják, hogy a jövő héten kétszer annyi esetről számolhatnak be.
Nem csak a külföldről érkezők fertőznek
A szlovén Nemzeti Egészségügyi, Környezetvédelmi és Élelmiszeripari Laboratórium igazgatója szerint aggasztó, hogy sok eset nem kötődik külföldi utazáshoz, ezért megerősítik a nyomkövető rendszert.
Szlovéniában az utóbbi napokban egyetlen beteg sem halt meg a koronavírus következtében, így a járvány halálos áldozatainak száma 4743 maradt. A koronavírusos betegek közül 80-an vannak kórházban, 28-an közülük intenzív osztályon.
A valamivel több mint kétmillió lakosú országban eddig 798 984-an kaptak védőoltást, közülük 607 763-an már a második adagon is túl vannak. Ez a felnőtt lakosság 46, illetve 35 százaléka.
-
Szerbia3 nap telt el azóta
Szerbia a 100. hely alá esett a korrupciós listán a Transparency Internationalnál
-
Horvátország2 nap telt el azóta
Kiverte a biztosítékot a horvát elnök újabb nyilatkozata, Moszkva ismét örülhet
-
Szerbia2 nap telt el azóta
ZSO MUST HAVE: Amikor az amerikaiak a szerb célokért dolgoznak
-
Horvátország2 nap telt el azóta
RÖVID EMLÉKEZET: Így dőltek a fegyverek Horvátországba az embargó ellenére
-
Szerbia7 nap telt el azóta
FEGYVERES ÖSSZECSAPÁS ZOMBORBAN: Egy férfi feküdt az utcán, lőtt sebbel a fején
-
Szlovénia4 nap telt el azóta
A “szlovén bagoly” orosz kémfészekre bukkant Ljubljanában
-
Albánia22 óra telt el azóta
A Durrës Marina az albán gazdaság mozdonya lesz, Koszovó tengeri kijárathoz jut
-
Koszovó4 nap telt el azóta
Az amerikaiak nem akarják, hogy a koszovói szerbek a boszniai példát másolják le