Bosznia
SZÁMMISZTIKA: Az orosz külügyminiszter zágrábi látogatása a 16-os szám jegyében zajlik

Szergej Lavrov orosz külügyminiszter horvátországi látogatása valahogy a 16-os szám jegyében zajlik. A látogatásra december 16-án került sor, orosz külügyminiszter már 16 éve nem járt Zágrábban, Plenković miniszterelnök pedig a koronavírus fertőzés miatt elrendelt 16 napos izoláció után jelent meg ismét élőben a nyilvánosság előtt. Ezzel kapcsolatban biztos lehetne valamilyen ügyes összeesküvés-elméletet kreálni – billgéjc, szabadkőművesek, marslakók -, ám ezt hagyjuk a számmisztikához értőkre.
Vissza a diplomáciához
Lavrov zágrábi látogatásához az új orosz nagykövetség megnyitása szolgáltatta az apropót.
Ez első pillantásra jelentéktelennek tűnik, ám a horvát-orosz kapcsolatok egyik egész idáig megoldatlan kérdése volt a Horvátország moszkvai, illetve az Oroszország zágrábi nagykövetségének otthont adó két épület körül kialakult dilemmák eloszlatása.
A két állam még valahol 1993-ban megegyezett abban, hogy kölcsönösen megfelelő ingatlant bocsátanak egymás rendelkezésre. Ezzel egy ideig nem volt semmi gond, ám időközben a körülmények megváltoztak és a költségek az égbe szöktek.
Az új, most aláírt szerződés ezt a helyzetet orvosolja, és ennek következtében Horvátország évi 167.000 eurót takarít meg.
A horvát külügyben folytatott tárgyalások folyamán szóba került az orosz kulturális és tudományos központ megnyitása is a horvát fővárosban. A horvát fél ígéretet tett arra, hogy biztosítja a jogi kereteket ennek működéséhez.
A térség problémái
Az orosz külügyminiszter Plenković miniszterelnökkel elsősorban a Bosznia- Hercegovinában tapasztalható helyzetről tárgyalt, illetve a daytoni egyezmény Washington és Brüsszel által belengetett revíziójáról.
Mint ezt bosznia-hercegovinai látogatása idején nem egyszer elismételte, Lavrov szerint az orosz külpolitika szemszögéből Dayton revíziója elfogadhatatlan.
Ezzel szemben viszont, a bosznia-hercegovinai választási törvénnyel kapcsolatban engedékenynek mutatkozott. A találkozó után röviden így nyilatkozott az újságíróknak:
– Ebben a kérdésben egyetértünk Horvátországgal.
Emlékeztetőül, a horvát fél a bosznia-hercegovinai választási törvény megváltoztatásával kapcsolatban Mike Pompeo amerikai külügyminiszterrel is tárgyalt.
A zágrábi vezetés akkor az Egyesült Államok támogatását kérte annak érdekében, hogy többé ne lehessen kijátszani a választási törvényt úgy, hogy a horvátok a bosnyák többség áldozatává váljanak, ezért arra lenne szükség, hogy közvetlenül választhassák meg képviselőiket a bosnyák-horvát föderáció szerveibe.
Mibe kerül?
A horvát kommentátorok Lavrov látogatását megelőzően annak a félelmüknek adtak hangot, hogy az orosz támogatásnak ára lesz.
Oroszország ugyanis természetszerűleg kifogásolja Bosznia- Hercegovina esetleges NATO tagságát. Ezt magán Bosznia- Hercegovinán belül, Milorad Dodik, illetve a Szerb Köztársaság is ellenzi, szemben a bosnyák-horvát Föderációval.
Zágrábnak NATO tagként, meg úgy általában, érdeke lenne a szomszédos állam csatlakozása az észak-atlanti szövetséghez, de nem zárható ki egy olyan kellemetlen fejlemény, hogy a hercegovinai horvátok kiegyeznek az oroszokkal, és beállnak a szerb elutasítás mögé, a választási törvény számukra kedvező megváltoztatása fejében.
Jól értesült körök szerint közelebbről meg nem határozott energetikai kérdések is szóba kerültek a horvát kormányfővel folyó tárgyalások folyamán, de szó volt Koszovó nemzetközi elismerésének kérdéséről is.
Lavrov zágrábi látogatása során találkozott Zoran Milanović köztársasági elnökkel is.

-
B A Balkanac6 nap telt el azóta
Szobi, Dibi, Modi, Csonti + Titokzatos szigetek (keményvalutában)
-
Szerbia7 nap telt el azóta
A szerb külügyminisztérium minden másnap gyárt egy jegyzéket, most Albánia kapott
-
Magyarország7 nap telt el azóta
Magyarország újabb ötmillió eurót ad a boszniai szerbeknek magyar termékek vásárlására
-
Bosznia5 nap telt el azóta
A boszniai védelmi miniszter szerint Boszniában szerb paramilitáris csoportok működnek