Connect with us

Bosznia

Vészhelyzet Banja Lukában a hulladéklerakási válság miatt

A polgármester kiemelte: a lerakó napi 500 tonna hulladékot fogad, ám a jelenlegi, mindössze négy-öt órás működés alatt csak 100 tonnát tudnak lerakni. A fennmaradó 300 tonna Banja Luka utcáin marad, és súlyos fertőzésveszélyt jelent. Igaz, hogy nem jön ki a matek, de most nem ez a fontos

Avatar photo

Közzétéve:

a megjelenés dátuma:

Egyesek politikai játszmái miatt Banja Lukát ökológiai és egészségügyi katasztrófa fenyegeti - jelentette ki a helyi polgármester, aki szerint naponta 300 tonna hulladék marad a városban
Egyesek politikai játszmái miatt Banja Lukát ökológiai és egészségügyi katasztrófa fenyegeti - jelentette ki a helyi polgármester, aki szerint naponta 300 tonna hulladék marad a városban
Cikk meghallgatása

A boszniai szerb fővárosban rendkívüli helyzetet hirdetett a válságkezelő törzskar a „Dep-ot” vállalat sztrájkja miatt kialakult hulladékgyűjtési problémák következtében. Draško Stanivuković, Banja Luka ellenzéki polgármestere elmondta, hogy a helyzet súlyosan veszélyezteti a város tisztaságát és a lakosság közegészségügyi biztonságát.


Könyvek kedvezménnyel
A BALK nem kalapozik, csak annyit kérünk tőled, hogy könyvet rajtunk keresztül vásárolj! Te kedvezményt kapsz, és mi is jól járunk.

Könyvek kedvezménnyel, kattints ide!

Járvány fenyeget?

A polgármester bejelentette, hogy a „Dep-ot” vállalatnak azonnali utasítást adnak a sztrájkoló regionális hulladéklerakó 24 órás, folyamatos működésének helyreállítására.

– Az utasítást azonnal kézbesítjük, és amennyiben ennek nem tesznek eleget, az illetékes ügyészhez fordulunk, hogy haladéktalanul lépjen fel a felelős személyek ellen, mivel a várost olyan járvány fenyegeti, amely akár széleskörű fertőzéssé válhat

– mondta Stanivuković. Az utasítás nemcsak a „Dep-ot”-ra, hanem a „Čistoća” köztisztasági vállalatra is vonatkozik, amelyet arra köteleznek, hogy teljes kapacitással vegyen részt a helyzet megoldásában. Emellett a közterület-felügyelet is azonnal a helyszínre vonul, és megteszi a szükséges intézkedéseket.

Egyre több a szemét Banja Lukában

Egyre több a szemét Banja Lukában

Stanivuković kezdeményezni fogja, hogy a boszniai Szerb Köztársaság válságkezelő törzse is hirdessen rendkívüli állapotot, mivel a ramići lerakót számos önkormányzat használja a régióban.

A cél az, hogy az állami intézmények és ellenőrző hatóságok nyomást gyakoroljanak az érintett cégekre a zavartalan működés helyreállítása érdekében.

Matekból pótvizsga

A polgármester kiemelte: a lerakó napi 500 tonna hulladékot fogad, ám a jelenlegi, mindössze négy-öt órás működés alatt csak 100 tonnát tudnak lerakni. A fennmaradó 300 tonna Banja Luka utcáin marad, és súlyos fertőzésveszélyt jelent.

Szerinte a csökkentett munkaidő miatt nem lehet ekkora mennyiségű hulladékot elhelyezni, becslése szerint a hulladék mennyisége rohamosan fog növekedni Banja Luka utcáin.

– Felmerül a kérdés, hogy kinek van ehhez joga, és ki lehet olyan felelőtlen, hogy így bánik a várossal és annak polgáraival

– mutatott rá Stanivuković, aki hangsúlyozta, hogy a válságot súlyosbítja a „Dep-ot” és a „Čistoća” közötti, több mint húsz éve húzódó jogvita.

– Azt várják tőlünk, hogy változtassuk meg az ítéletet, amelyet az illetékes bíróság hozott. Amíg a megoldást keressük, a hulladékszállítás nem állhat le. Függetlenül attól, ki a tulajdonosa a lerakónak, annak működnie kell

– hangsúlyozta Stanivuković, aki szerint annyit tehetnek, hogy folytatják a jogi harcot, és ezért az ügy felülvizsgálatát kérték a Legfelsőbb Bíróságtól.

Szeméthegyek emelkednek a boszniai szerbek fővárosában

Szeméthegyek emelkednek a boszniai szerbek fővárosában

A polgármester hozzátette, hogy a „Dep-ot” vezetését és a város által biztosított tőke képviselőit a városi közgyűlés többsége, azaz a Milorad Dodik által vezetett SNSD (Független Szociáldemokraták Szövetsége) nevezte ki.

– A saját kádereiket nevezték ki, és ők idézték elő ezt a válsághelyzetet. Ráadásul 20 évvel ezelőtt ez a politikai struktúra döntött úgy, hogy a „Čistoća” tulajdonában lévő földterületet térítésmentesen átadják a „Dep-ot”-nak

– tette hozzá Stanivuković, majd megjegyezte, hogy ha rajta múlna, akkor már rég leváltotta volna az illetékes igazgatót, ezért „politikai felelősségvállalásra” szólította fel Dodik pártját.

A Dodik-féle média visszavág

A boszniai szerb állami televízió sem maradt tétlen, és azonnal nekiment az ellenzéki polgármesternek. Az RTRS szerint miközben Draško Stanivuković Kupres körül tárgyal, és „az ujjánál fogva rángatja Dragan Čovićot” az új koalíciós szerződés ügyében, az általa vezetett város fuldoklik a szemétben.

A Dodik vezérletével működő csatorna szerint a helyzetet a polgármester polgártársai is nehezményezik, mivel Banja Luka utcáiról napok óta nem szedik össze a szemetet, és a város utcái szeméttelepekké váltak.

Miközben a hulladéktárolók már megteltek, a polgármester menetrendje is tele van különböző utakkal Podgoricától Kupresig. A város lakói azt mondják, hogy Stanivuković tölti a legkevesebb időt Banja Lukában, amelynek ő a polgármestere.

Az RTRS szerint ezért a lakosság felteszi a kérdést: összeszedik-e végre az illetékes szolgálatok a szemetet, vagy sem? A polgárok számos panasza után a polgármester szükségállapotot hirdetett, és a fő bűnösnek a DEPOT sztrájkoló vezetőségét és dolgozóit nevezte meg.

A fentiekből egyértelműen kiderül, hogy Banja Lukában is hasonló a politikai helyzet, mint Budapesten: az ellenzék néz szembe a kormányzattal: a két oldal csupán egyetlen dologban ért egyet — hogy Banja Lukát ökológiai katasztrófa fenyegeti.

Az olvasás folytatása

Könyvek kedvezménnyel

A BALKÁN RITMUSA

További rádiók

Meteorológia



QR Code

A cikk küldése GMail segítségével


Ehhez kattints ide

B.A. Balkanac

Balkanac

B.A. BALKANAC ÚJ KÖNYVE

Sakk

Facebook

Magyarország

Románia

Szlovákia

Szerbia

Horvátország

Bosznia-Hercegovina

7 X 7