Connect with us

Szerbia

Csonka: Ez egy régi radikális trükk a kilencvenes évekből

A VMDK vezetője megjegyezte, hogy Vajdaság nemcsak a szerbek ügye, hanem mindenkié, aki ott él, és az államfő a deklaráció esetében inkább az érzelmekre próbál hatni, és úgy tünteti fel a diákokat meg a tüntetőket, mintha ők ténylegesen Vajdaság elszakítására törekednének – pedig ez egyáltalán nem igaz. Szerinte ez ködösítés, egy régi radikális trükk

Avatar photo

Közzétéve:

a megjelenés dátuma:

régi radikális trükk csonka
Csonka Áron szerint a vajdasági magyarok (is) félnek, aminek az egyik oka a VMSZ által rájuk gyakorolt nyomás a formális és informális csatornákon keresztül, vagy pedig féltik azokat a privilégiumokat, amelyeket a kormányzó pártokba belépve kaptak (Forrás: Screenshot, N1)
Cikk meghallgatása

A Vajdasági Magyarok Demokratikus Közösségének elnöke szerint Aleksandar Vučić az érzelmekre próbál hatni, a narratíva pedig mindig valamilyen ellenség keresése. Csonka Áron ezt az N1 televíziónak nyilatkozta azzal kapcsolatban, hogy a szerb elnök szombaton Szávaszentdemeteren (Sremska Mitrovica) egy szerb nemzeti deklarációt kíván elfogadtatni a Vajdaság szerepéről Szerbiában.


Könyvek kedvezménnyel
A BALK nem kalapozik, csak annyit kérünk tőled, hogy könyvet rajtunk keresztül vásárolj! Te kedvezményt kapsz, és mi is jól járunk.

Könyvek kedvezménnyel, kattints ide!

A kormánypárti nagygyűlést azért tartják Szávaszentdemeteren, mert az újvidéki helyszín elvetésre került, a haladók ugyanis tarthattak attól, hogy a diákok kifütyülik őket, és esetleg más módon is megpróbálják megzavarni az összejövetelt.

Azonban Szávaszentdemeter sem ideális helyszín – két nappal a nagygyűlés előtt – amelyen várhatóan kikiáltják, illetve elfogadják a Deklaráció a Vajdaságról Szerbiában nevet viselőben sebtében összehozott dokumentumot, a szerémségi városban demonstrációk kezdődtek, amelyről azt üzenték Aleksandar Vučićnak, hogy „nem szívesen látott vendég” („Di si pošo, nisi dobrodošo“, vagyis „ahova indultál, nem szívesen látnak”.)

Di si pošo, nisi dobrodošo - traktorokkal vitték körbe a transzparenst Szávaszentdemeteren

Di si pošo, nisi dobrodošo – traktorokkal vitték körbe a transzparenst Szávaszentdemeteren (Forrás: Internet)

Eddig szinte egyedülálló eseményről van szó Szerbia közelmúltbeli politikai történetében, mert még soha nem fordult elő, hogy abból a városból – ahova a szerb elnök nagygyűlést szerveztet magának – a tüntetés meghirdetése után ilyen világos üzenetet küldjenek vissza neki.

És ahogy az idő halad előre, Vučić egyre kevésbé lesz kívánatos bárhol a saját hazájában, és ugyanez vonatkozik Ana Brnabić házelnökre, Siniša Mali pénzügyminiszterre, és Miloš Vučević kvázi lemondott kvázi miniszterelnökre (kvázi a négyzeten), akiket egyre gyakrabban fütyülnek ki ott, ahol éppen megfordulnak.

Csonka Áron nem lepődött meg

Csonka Áron, a Vajdasági Magyarok Demokratikus Közösségének (VMDK) elnöke az N1 televíziónak elmondta, hogy nem lepte meg a lakosság reakciója. Hozzátette, hogy Vučić a Tisza mentén, vagyis a Bánátban tett látogatása során is hasonló fogadtatásban részesült, bár lehet, hogy az emberek nem vonultak az utcára, viszont Melencében (Melenci) kiírták az útra, hogy nem látják szívesen a köztársasági elnököt.

Csonka szerint ha nem követné Vučićot az a karaván, amely külső helyszínekről buszoztatja az embereket, akkor üresek maradnának azok a csarnokok és termek, ahol a gyűléseiket tartják.

A VMDK elnöke a sajtóról is beszélt, miközben rámutatott, hogy a vajdasági magyarok szeretik anyanyelvükön megkapni az információkat, de a média, amelyeket a Vajdasági Magyar Szövetség ellenőriz a Magyar Nemzeti Tanácson keresztül, nem végzi megfelelően a munkáját, és így az emberek nem kapnak megfelelő tájékoztatást.

A VMDK vezetője megjegyezte, hogy sokan Magyarországról is követik a híreket, ahonnan az a narratíva jut el hozzájuk, miszerint Brüsszel, a baloldal és a liberálisok felfordulást akarnak kelteni Szerbiában, Szlovákiában, Lengyelországban és Magyarországon is, de ez nem sikerül nekik, és hogy mindez mögött Soros György áll, ezért az emberek nem tudják eldönteni, hogy mit tegyenek.

Ehhez társul az „ellenség keresése”, akiről azt állítják, hogy valami szörnyű dolgot akarna tenni, de megjelennek ők, mint megmentők, akik megvédenek és megóvnak mindenkit: Csonka szerint a szerbiai haladók így tartják fenn a hatalmukat és szerzik a szavazatokat.

Ez egy régi radikális trükk

A vajdasági magyar politikus reagált a szerb elnök azon bejelentésére is, hogy Sretenje napján, vagyis február 15-én a Szávaszentdemeteren tartandó rendezvényen a szerb államfő egy népi (szerb nemzeti) deklarációt akar elfogadni Vajdaság Szerbiában betöltött szerepéről. Csonka erről úgy vélekedett, hogy Vučić „az érzelmekre próbál hatni”.

A VMDK vezetője megjegyezte, hogy Vajdaság nemcsak szerb, nemcsak a szerbek ügye, hanem mindenkié, aki ott él, és az államfő ebben az esetben inkább az érzelmekre próbál hatni, és úgy tünteti fel a diákokat meg a tüntetőket, mintha ők ténylegesen Vajdaság elszakítására törekednének – pedig ez egyáltalán nem igaz. Szerinte ez ködösítés, egy régi radikális trükk a kilencvenes évekből: mindig találnak olyan témát, amellyel lehet riogatni, miközben a saját pénzügyi dolgaikat intézik.

A VMDK elnöke emlékeztetett arra is, hogy Szabadka polgármestere a diákokra úgy tekint, mint az usztasákra.

Csonka Áron közölte, hogy számos magyarlakta településen vannak tüntetések szerte Vajdaságban, Adán, Topolyán, Csókán, Nagykikindán, Zentán, Nagybecskereken, beleértve Szabadkát is, mert ott mindannyian tudják, hogy ha egy kisebbséget támadnak, akkor ők lesznek a következő áldozatok, akiket támadás ér, és ez nem méltó egy olyan városhoz, mint Szabadka.

Csonka úgy vélte, hogy mindez egy gondosan előkészített stratégia a Vajdaságban élők megosztására, és hozzátette, hogy minden megosztási kísérlet káros és hosszú távú következményekkel járhat, ugyanis egy rossz politikai üzenetet hordoz pszichológiai szempontból is, mert ha azt sugallják, hogy Vajdaság csak a szerbeké, akkor sokan érezhetik úgy, hogy másodrendű állampolgárok – és felmerülhet bennük a kérdés, hogy akkor mit keresnek ott.

Kiemelte, hogy a vajdasági regionális pártoknak, mint a Vajdasági Magyarok Demokratikus Közössége és a Vajdasági Szociáldemokrata Liga, együtt kellene működniük Vajdaság státuszának kérdésében, mert ez a finanszírozás tekintetében nincs megoldva, de ha egyszer Szerbia jogállam lesz, akkor ez is megoldódik.

A vajdasági magyarok is félnek

Csonka arról is beszélt, hogy a vajdasági magyarok egy része továbbra is kitart a Vučićtyal szövetséges VMSZ mellett, de a többség látja, hogy valójában mi történik az országban, és nem hisz a Vajdasági Magyar Szövetségnek, annak ellenére sem, hogy nem rendelkezik megfelelő információkkal.

A VMDK elnöke szerint így fordulhat elő, hogy még a VMSZ tagjai is részt vesznek a demonstrációkon, mert úgy vélik, hogy az ő érdekeiket is szolgálják a jogállamiság megteremtésére vonatkozó diákkövetelések.

Csonka azonban megjegyezte, hogy az emberek félnek, aminek az egyik oka a Vajdasági Magyar Szövetség által rájuk gyakorolt nyomás a formális és informális csatornákon, vagy pedig féltik azokat a privilégiumokat, amelyeket a kormányzó pártokba belépve kaptak, mint például a pártalapon történő elhelyezkedés, tehát a nyomásgyakorlás a médián, a munkahelyeken, az iskolákon vagy éppen a művelődési egyesületeken keresztül folyik.

A magyarok esetében a VMDK elnöke megemlítette a Prosperitati Alapítványon keresztül kapott támogatásokat, az emberek ugyanis attól tartanak, hogy elvesztik az azon keresztül szerzett eszközöket, ha ki merik mondani, amit gondolnak, vagy felmondják az engedelmességet a Vajdasági Magyar Szövetségnek.

Az olvasás folytatása

Könyvek kedvezménnyel


A BALKÁN RITMUSA

További rádiók

Meteorológia



QR Code

A cikk küldése GMail segítségével


Ehhez kattints ide

B.A. Balkanac

Balkanac

B.A. BALKANAC ÚJ KÖNYVE

Sakk

Facebook

Magyarország

Románia

Könyvek kedvezménnyel

Szlovákia

Szerbia

Horvátország

Bosznia-Hercegovina

7 X 7